Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Adalet Bakanlığının Uyap Devrimi! Yargıtay Kararlarına Hakim/Savcılar Artık Erişebilecekmiş

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-12-2010, 14:11   #1
detay82

Varsayılan Adalet Bakanlığının Uyap Devrimi! Yargıtay Kararlarına Hakim/Savcılar Artık Erişebilecekmiş

Adalet Bakanlığının bugünkü internet sayfasındaki duyuruyu aynen aktarıyorum;

::: DUYURU
Hakim ve Cumhuriyet savcıları artık UYAP üzerinden tüm Yargıtay kararlarına erişebilmektedirler. Bu fonksiyon için hâkim, Cumhuriyet savcısı, mahkeme başkanı ve üye rolleri için UYAP Bilişim Sistemindeki ekranlarına </SPAN> “Yargıtay Karar Arama” ekranı eklenmiştir. Bu sayede tüm Yargıtay kararları hakim ve Cumhuriyet Savcıları tarafından </SPAN> kelime bazlı, daire bazlı, Yargıtay karar türü bazlı ve dosya numarası bazlı sorgulama yapılarak görüntülenebilecektir. Hakim ve Cumhuriyet savcılarına verilen bu devrim niteliğindeki imkan ile karar verme aşamasında davaya konu olan uyuşmazlık ile ilgili her türlü örnek Yargıtay kararına erişilebileceğinden esas ve usule ilişkin hataların önüne geçilmesi ve Yargıtay’ın iş yükünün azalacağı düşünülmektedir.

Aynı devrim niteliğindeki imkanın Uyap üzerinden tüm avukatlara da tanınmamasının mantığını çözemedim. Avrupa ülkelerinde tüm yüksek mahkeme kararlarına ulaşabilirken böyle güzel bir devrimden dolayı bakanlığı kutluyorum....
Old 29-12-2010, 10:50   #2
lawstudent

Tabi bir de UYAP çalışırsa. UYAP sistemi bazen çalışmıyor ve adliyeler resmen kilitleniyor. Sisteme tamamen bel bağlanması taraftarı olmasam da; sıkıntılar giderildikten sonra faydalı olacağını düşünüyorum.
Old 29-12-2010, 10:58   #3
detay82

Avukatlara da aynı imkanının sunulmamasını kınıyorum. Ayrıca Adalet Bakanlığı'nın bu imkana Danıştay kararlarını da dahil etmesi gerektiği düşüncesindeyim.

Aynı imkan bizlere de sunulsa hem tüm Yargıtay kararlarına ulaşabileceğiz hem de her yıl içtihat programlarına para vermekten kurtulacağız. Böylelikle büro giderlerinin bir kaleminden kurtulmuş olacağız.

Saygılarımla.
Old 29-12-2010, 11:30   #4
av.ankarahukuk

Alıntı:
Hakim ve Cumhuriyet savcılarına verilen bu devrim niteliğindeki imkan ile karar verme aşamasında davaya konu olan uyuşmazlık ile ilgili her türlü örnek Yargıtay kararına erişilebileceğinden esas ve usule ilişkin hataların önüne geçilmesi ve Yargıtay’ın iş yükünün azalacağı düşünülmektedir.

Adalet bakanlığının bakışına göre ADALETİ hakimler ve savcılar sağlar.(!!!) Adalet mekanizmasının 3 ayağından biri olan avukatlık mesleğinin ayagı gün geçtikçe kısaltılmaktadır. Korkarım yakın zamanda savunma makamı sadece hafızalarda bir hatıra olarak kalacaktır.

Alıntı:
Yazan av.ismaildeger
Aynı imkan bizlere de sunulsa hem tüm Yargıtay kararlarına ulaşabileceğiz hem de her yıl içtihat programlarına para vermekten kurtulacağız. Böylelikle büro giderlerinin bir kaleminden kurtulmuş olacağız.

Asıl mesele de bu kanımca: oluşmuş piyasaya dokunmak istemiyorlar kimbilir ne rantlar dönüyordur içtihat programcılığında.(!!!)

Alıntı:
Yazan av.ismaildeger
Avukatlara da aynı imkanının sunulmamasını kınıyorum.

Evet ben de kınıyorum ama bu yetmez BİZ kınamalıyız dolayısıyla bu durumda görev örgütlü bir eyleme dönüşmeli bunu da örgütleyecek olanlar BAROLARDIR.

Saygılarımla.
Old 29-12-2010, 11:53   #5
av.esengül çördük

Yargının en önemli unsuru savunmadır.Sadece hakim ve savcıya yönelik bu uygunlama ayrımcılıktır.UYAP üzerinden Yargıtay kararlarına avukatların da erişimi sağlanmalıdır.
Old 29-12-2010, 11:56   #6
hciyiltepe

Varsayılan bakanlık

Adalet Bakanlığı avukatları maalesef yargının bir unsuru olarak görmediği için bu talepleri dikkate alacaklarını sanmıyorum...

Savunma yargının en temel unsurlarından birisidir sözü sadece avukatlar tarafından dikkate alınan bir söz... Bakanlığın bu konunun üzerinde çokta durduğunu sanmıyorum...
Old 29-12-2010, 11:58   #7
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan av.ismaildeger
Adalet Bakanlığının bugünkü internet sayfasındaki duyuruyu aynen aktarıyorum;

::: DUYURU

Hakim ve Cumhuriyet savcıları artık UYAP üzerinden tüm Yargıtay kararlarına erişebilmektedirler. Bu fonksiyon için hâkim, Cumhuriyet savcısı, mahkeme başkanı ve üye rolleri için UYAP Bilişim Sistemindeki ekranlarına </SPAN> “Yargıtay Karar Arama” ekranı eklenmiştir. Bu sayede tüm Yargıtay kararları hakim ve Cumhuriyet Savcıları tarafından </SPAN> kelime bazlı, daire bazlı, Yargıtay karar türü bazlı ve dosya numarası bazlı sorgulama yapılarak görüntülenebilecektir. Hakim ve Cumhuriyet savcılarına verilen bu devrim niteliğindeki imkan ile karar verme aşamasında davaya konu olan uyuşmazlık ile ilgili her türlü örnek Yargıtay kararına erişilebileceğinden esas ve usule ilişkin hataların önüne geçilmesi ve Yargıtay’ın iş yükünün azalacağı düşünülmektedir.

Aynı devrim niteliğindeki imkanın Uyap üzerinden tüm avukatlara da tanınmamasının mantığını çözemedim. Avrupa ülkelerinde tüm yüksek mahkeme kararlarına ulaşabilirken böyle güzel bir devrimden dolayı bakanlığı kutluyorum....

Ben, daha çok koyulaştırıp altını çizdiğim bölüme takıldım Nasıl yani; hakimlerimiz, savcılarımız kanunu bilmiyorlar mı?

Saygılar...
Old 29-12-2010, 12:02   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
Ben, daha çok koyulaştırıp altını çizdiğim bölüme takıldım Nasıl yani; hakimlerimiz, savcılarımız kanunu bilmiyorlar mı?

Saygılar...

Biliyorlardır üstadım, aksi düşünülemez zaten. Buradaki amaç, kararlara hızlı ulaşım, yargıtay kararları ile tutarlılık vs. olmalı.
Old 29-12-2010, 12:06   #9
Av.Barış

dün gece bu duyuruyu okumuştum.

2 yıl önce Adalet bakanlığının projesi dahilinde çalışmalara başlanmış ilk etapta Hakim-savcıların kullanımına sunulması planlanmış Avukatların kullanımına ise "Açılacak Dava Sonucuna Göre" açılması planlanmıştı.

Benim güzel ülkemin akıllı(!), Hukuka bağlı(!) Bakanlığı daha proje aşamasında iken Avukatlara "Dava açın ona göre karar verelim" zihniyetine sahip bir kurumdan ne beklenir bilmiyorum. Ne de olsa Avukat bu tür şeyleri para ile satın alır. Barolar birliği ya da yerel barolar bu konuda hiçbir girişimde bulunmazsa bu tür şeylerin olması gayet doğal.

Yılda yaklaşık 300.000 dosya yargıtaya gelmekte ve bu dosyaların sonucunda oluşan ve oluşmuş olan içtihatları yargılamanın 2 ayağı görebiliyor ancak Avukat göremiyor.

Tek kelime ile Bravo...
Old 29-12-2010, 12:08   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Biliyorlardır üstadım, aksi düşünülemez zaten. Buradaki amaç, kararlara hızlı ulaşım, yargıtay kararları ile tutarlılık vs. olmalı.

Biz avukatlara neden üvey evlat muamelesi yapılıyor ben de onu bir tek anlayamıyorum.
Old 29-12-2010, 12:28   #11
detay82

Bir bakanlık hele de ADALET BAKANLIĞI nasıl olur da kendi kanunlarına ve anayasasına rağmen böyle bir uygulama içinde olabilir.

Avukatlık Kanunun 2. maddesinde tüm yargı organlarının, kamu kurum ve kuruluşlarının... avukatlara yardımcı olması gerektiği emredici hükümle düzenlemiştir.

Bu mudur hukuk devleti, bu mudur devrim, bu mudur Yargıtay ın iş yükünü azaltmanın çaresi...

Benim asıl merak ettiğim baroların bu uygulama karşısında nasıl bir tutum takınacağıdır.

Kanımca bizlerin de bu tarz uygulamaların karşısında durmamız gerekmektedir.

Bir laf var; Sert olma kırılırsın; yumuşak olma ezilirsin...

Kanımca şimdiye kadar bizler yargı makamları karşısında haddinden fazla ılımlı olduk...

Biz alttan aldıkça üste çıkmaya çalıştılar...

Artık, biraz sert olma zamanı geldi galiba, bence tüm barolar ve avukatlar bazı konularda ortak tavır almalılar...

Örneğin duruşmalarda, yemin ve karar açıklanması hariç, avukatlar ayağa kalkmasın, konuşmaları otururken yapalım. İnanın onurum zedeleniyor meslektaşlarımı duruşmalarda iki büklüm ayakta görürken, bir yandan dosyaya bakıyor, kitabını karıştırıyor, not tutuyor, bir yandan da hakime bakarak konuşuyor. Bazı hakimler lütfedip de oturun diyene kadar da ayakta kalıyorlar. Hele bazı hakimler özellikle hukuk mahkemesi hakimleri, avukatların yüzüne dahi bakma gereği duymadan, onlara söz vermeden, mırr mırrr mırıldanıp duruşmayı bitiriyorlar, çoğu avukatların cılız, bazen iki büklüm vaziyette (bir eli dosyasındadır çünkü) bir şeyler söylese, yazılı olarak beyanlarınızı verin demekle yetinmekte, avukat da tamam EFENDİM demekle yetinmektedir.

Adalet bakanlığının bu tarz haksız uygulamalarına karşı Türkiye nin her yerindeki avukatların, baroların tepki göstermesi gereklidir. Örneğin avukatlar bir yürüyüş yaparlar ve cübbelerini bakanlığın önüne bırakırlar...

Onurumuzu korumalıyız.

Bunun için ne yapmalıyız. Bence bunu tartışmalıyız.

Saygılarımla.
Old 29-12-2010, 12:48   #12
Admin

Alıntı:
Yazan av.ismaildeger
Hakim ve Cumhuriyet savcıları artık UYAP üzerinden tüm Yargıtay kararlarına erişebilmektedirler. Hakim ve Cumhuriyet savcılarına verilen bu devrim niteliğindeki imkan
Ben de imkanın kimlere tanındığı konusundan önce duyurudaki "artık" ve "devrim" kelimelerine takıldığımı itiraf etmeliyim.

Yıl 2010 (hatta 2011 diyebiliriz, 3 gün kaldı). Verilen "imkan" nedir? Hakim ve Savcılar 15 yıldır veritabanında olan eski yargıtay kararlarına ARTIK erişebiliyormuş. Lütfen dikkat bu içtihatlar uzun uğraşlar sonucu ancak bugün veritabanına girilmiş değil. Bu içtihatlar 2000 yılından beri zaten veritabanında. Hatta hatırlarsak daha önce Yargıtay bunları kontörle satmaya teşebbüs etmiş ancak tepki üzerine bu projeyi sonlandırmıştı (Bkz.) Bu durumda yapılan "devrim" nedir? Zaten hazır olan veritabanınızda arama yapacak 100 satırlık bir program yazıp, sonra bunun hakimlerin kullanımına tahsis etmek. Bir veritabanı üzerinde arama yapan bir arabirimi programlamak 1 haftadan uzun sürerse, yazan kişinin farklı bir kariyer planlaması yapmasını öneririm. Hatta bu konuda bir arama programı yapmanıza bile gerek yok, hepsini İnternete koyarsınız, Google zaten sizin siteniz için otomatik bir aramayı 24 saat içinde oluşturur. (BKZ THS'nin üstündeki Kavram Arama Formu) Bu durumda devrim niteliğinde olan şudur: 1 haftada yazılacak bir programı, 10 yılda yazıp, sonra da bunun kullanımı sadece hakimlere tahsis etmek!

Bu işin teknik yönü, şimdi bir de teorik yönünü inceleyelim: Sunulan imkan nedir? Eski yargı kararlarına erişim imkanı sağlanması. Bu imkan başka ülkelerde yargı kurumlarınca zaten YILLARDIR tüm kamuya açık olarak, üstelik ücretsiz şekilde sunuluyor. Örnekler :
AB Adalet Divanı Kararları:
http://curia.europa.eu/jurisp/cgi-bin/form.pl?lang=en
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları:
http://cmiskp.echr.coe.int/tkp197/se...?skin=hudoc-en
İngiliz Temyiz Mahkemesi kararları:
http://www.bailii.org/ew/cases/EWCA/Civ/
Amerikan Temyiz Mahkemesi Kararları:
http://www.pacer.gov/
vs.

Bu durumda bırakınız Yargıtay kararlarının sadece hakim ve savcılara açık hale getirilmesini, hemen bugün tüm kamuoyuna açık hale getirilse dahi, bu konuda yapılacak duyuru içinde "ARTIK" ve "DEVRİM" gibi kelimeler değil, "ÖZÜR", "GECİKME", "EN SONUNDA" gibi kelimeler içermelidir diye düşünüyorum.
Old 29-12-2010, 13:47   #14
detay82

Söz konusu duyuru, Adalet Bakanlığı'nın internet sayfasından kaldırılmış.

Neden acaba, eski tarihli duyurular dururken bu kaldırılmış?

Uygulama, bi günlük ilandan sonra öyle sessizce mi uygulanacak...

Saygılarımla.
Old 29-12-2010, 13:59   #15
detay82

Sayın av.ankarahukuk' un ifade ettiği üzere asıl mesele acaba rant mıdır?

Oldukça düşündürücü ve vahim bir olay. Başka bir ihtimal de aklıma gelmiyor. Olayın başka bir mantığını çözemiyorum. Uyap ı avukatlara açan bakanlık neden bunu açmasın ki!

İçtihat programı sektörünün yıllık para hacmi ne kadardır, bir bileniniz var mı acaba?
Old 29-12-2010, 17:07   #16
AvTürk

bunları kitap ve program haline getirip satmak varken, ne diye avukatlara da erişim sağlansın.
Old 29-12-2010, 19:53   #17
Av.Nur Hayat BURAN

Bugün duruşma esnasında hakim bey erişimin sağlandığını, en yeni içtihatlara derhal ulaşabileceklerini, incelediğini ve kararların çok güncel olduğunu, eski kararlara boğulmamış olduğunu söyledi.
Old 30-12-2010, 11:51   #18
detay82

Adalet Bakanlığının ilanına rağmen, Danıştay ın internet sayfasında çok güzel bir uygulama açılmış.

Danıştay ın tüm güncel kararlarını görebiliyorsunuz. Zaten önceden metin, konu vs. yönlerinden Danıştay ın bilgi bankasından sorgulama yapılabiliyordu. Ama şimdi 3-5 gün önce verilen kararlar da gösterilliyor.

Bu kararların pek çoğu da eldeki içtihat programlarıında mevcut değil.

Darısı Yargıtay kararlarının başına...

Saygılarımla.

Old 30-12-2010, 12:08   #19
Av. Yavuz Şahin

Bende avukatlara bu hakkında verilmemesini ŞİDDETLE, ÖFKEYLE, SİTEMLE ve aklımdan geçen ve buraya yazmak istemediğim binlerce kötü sıfatla K I N I Y O R U M...

Kınama Gerekçesi: Avukatlık Kanunu Madde:1 = "Avukat, yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil eder."
Old 07-02-2011, 22:02   #20
Av.Barış

bugün adalet bakanlığının sitesinde dolaşırken bir yenilik gördüm. merak üzerine girdiğimde yaşasın sonunda online hukuk kütüphanemiz oldu şeklinde biraz çabuk bir sevinç ile siteye daldım. ancak klasik manzara. sistem sadece yargı mensuplarına açılmış (biz yargı çalışanı değiliz,avukatız,avukatlar yargıda görev yapmıyor herhalde! )
sonuç olarak yine bakanlığın bağnaz uygulamalar ve bağnaz mantığı devam etmektedir. eskiden avukat olan bakanımız kendi mesleğini hiçe saymaya devam etmektedir.

İşte o duyuru;

Dünyadaki En Geniş Kapsamlı Online Hukuk Kütüphanesi Yargı Çalışanlarının Hizmetine Sunulmuştur.

Dünyada en geniş kapsamlı Online Hukuk Kütüphanesine sahip olan Westlaw International 35,000�in üzerinde veritabanını barındırır. Avrupa Birliği, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri (Federal ve Eyalet bazında), Avustralya, Hong Kong, Kanada ve Uluslararası Hukuk Otoritelerinin bütün hukuk mevzuatı, mahkeme tutanak ve kararlarına online erişim sağlar.

Hukukun bütün alanlarını kapsar.
Örneğin;
Anayasa Hukuku
Ticaret Hukuku
Bilişim Hukuku
Uluslararası Kamu Hukuku
Özel Hukuk
İnsan Hakları

1000�n üzerinde hukuk dergisini; tam metin olarak hem arşiv, hem de güncel sayıları ile birlikte kapsar.
Örneğin:
Harvard Law Review,
European Competition Law Review,
International Journal of Law and Information Technology
Computer and Telecommunications Law Review
Columbia Law Review
Fordham Intellectual Property, Media & Entertainment Law Journal

Hukukun birçok alanında tanınmış kitaplara tam metin erişim sağlar.
Örneğin;
A. Serwyn, Information Security and Privacy: A Guide to International Law and Compliance, (2009)
Raysman & Brown, Computer Law: Drafting and Negotiating Forms and Agreements (2010)
Kutten, Computer Software: Protection, Liability, Law, Forms, 4 volumes (2010)
Domke, Commercial Arbitration, (2010)
Muller, A guide to the Complete Swiss Case Law, (2004)
Poudret & Besson, Droit Compare de l�rbitrage Interational, (2002)
EC Competition Law Reporter

Hukuk, iş hayatı ve finans alanında günlük veri akışı sağlayan 13,000�n üzerinde uzman haber veritabanını içerir.
Örneğin;
The Economist
EC Competition Policy Newsletter
The International Herald Tribune
Forbes
Newsweek International
European Voice
Reuters News Wires

Westlaw International bir kütüphaneden fazlasıdır, her an güncellenen dinamik bir bilgi sistemidir. Bütün Hukuk Mevzuatı, mahkeme tutanak ve kararları günlük güncellenir. Birçok derginin basılı ortamda yayınlanmayı bekleyen sayıları Westlaw International�a önceden sunulur. Araştırma sistemi; ilgili bilgilerin çapraz referanslama yöntemi ile ilişkilendirilmesi, araştırma sürecinde faydalı olacak diğer bilgilerin tespiti ve erişimini kolaylıkla gerçekleştirmeniz üzerine kurulmuştur. Giriş sayfasını tamamen ihtiyacınıza ve kendinize özel tasarlayabilir, sürekli ihtiyaç duyduğunuz kaynaklara kolaylıkla erişiminizi sağlayabilirsiniz.

http://www.adalet.gov.tr/duyurular/2...yon/index.html
Old 08-02-2011, 09:47   #21
Avukat Hakan Eren

Varsayılan Sesimizi duyan var mı?

İstanbul Barosu (ya da diğer barolardan) sesimizi duyan var mı?

Dilekçenin tarihine dikkat çekmek isterim.

Saygılarımla...

20.09.2010

İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞINA

KONUSU : Yargıtay kararlarının, avukatların da kullanımına açılması hakkında.

Yargıtay Başkanlar Kurulu’nun, tüm Yargıtay kararlarının ilk derece mahkeme yargıçlarının ve Cumhuriyet savcılarının erişimine açılması yönünde Haziran 2010 tarihinde karar aldığı ve bu hizmetin alt yapısının oluşturulması için Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı (BİDB) ile çalışma yürüttüğü bilinmektedir.

BİDB’nda görevli yargıç Sayın Cengiz Tanrıkulu’nun, hukukçuların platformu olan adalet.org sitesindeki forumda yazdığı bilgilendirme yazısından öğrendiğimize göre bu erişim hakkı sadece yargıç ve savcılara tanınmış; avukatların bu hizmetten yararlanmasına yönelik herhangi bir çalışma yapılmamıştır.

Avukatlar, yargının kurucu unsurudur. Savunma olmaksızın yapılan yargılama faaliyetleri gerçek bir yargılama faaliyeti sayılamaz.

Yargıtay’ın “içtihat” sayılan kararları, sav – savunma – karar üçlü mekanizmasının ortak faaliyetinin bir ürünüdür. Yargının ortak faaliyeti sonucu ortaya çıkan “içtihatların” yargının sadece sav ve hüküm süjelerinin kullanımına açılıp, savunmanın bu haktan mahrum edilmesi başta adil yargılanma ilkesi olmak üzere savunma hakkının ihlali olacaktır.

Yargıtay kararlarının tüm yargı mensuplarının (savcı – avukat – yargıç) ve yardımcı adli personel hatta tüm kamunun açık erişimine açılması demokratik hukuk devletinin gereğidir.

Bu sebeple, Yargıtay Başkanlığı ve Adalet Bakanlığı nezdinde gerekli girişimlerin yapılarak Yargıtay kararlarının savunmaya, yardımcı adli personele ve sonuç olarak tüm kamuya açılmasının sağlanması gerekmektedir.

Bu girişimin başarıya ulaşması için görev, meslek örgütlerimize ve Türkiye Barolar Birliğine düşmektedir.

Konuyu Başkanlığınız’ın takdirlerine sunar, gerekli girişimlerin yapılmasını dilerim. Saygılarımla.

Avukat Hakan EREN
İstanbul Barosu – 22201

EK : adalet.org sitesinden, ilgili forum içinden alınan bir kısım yazışmalar
Old 10-02-2011, 14:06   #22
Av. Mehmet Demirezen

Sayın Eren dilekçenize cevap dahi alamamış olmanız bana baroların varlığını sorgulatmakta.
Meslek örgütü olduğunu iddia eden barolar,
kendiliğinden harekete geçmesi,çalışmalar yapması ve üyelerini bilgilendirmesi ve hatta en önemlisi böyle konularda örgütlemesi gerekirken bu görevinin gereğini yapması için yazılan dilekçeye cevap dahi vermekten aciz duruma düşmeleri beni kaygılandırmakta.

Ayrıca belirtmek istediğim husus bu erişimin sadece yargı unsurlarına değil tüm kamuya açık olması gerektiğidir.Yargıtay vermiş olduğu kararların kendisine ait olduğu fikrine nereden kapıldığını da merak etmekteyim.Bu kararların asıl sahibi kamudur yoksa ne avukat ne hakim ne de savcıdır.Bu kararlar üzerinde tabiri caizse rüçhan hakkı vatandaşa aittir.

Ben Uyap yetkililerine hitaben Avukatların hangi gerekçeyle erişimin dışında tutulduğuna ilişkin cevaplandırılması için yazdığım yazıya gelen cevabı aktarıyorum.

Alıntı:
Sayın Demirezen;
Yargıtay kararlarının Avukat Portalı üzerinden görüntülenmesiyle ilgili; Yargıtay ile görüşmelerimiz ve teknik alt yapı çalışmalarımız devam etmekte olup, görüşme neticesinde olumlu sonuç alındığında, talep edilen Yargıtay kararları avukat portalı üzerinden görüntülenmesi sağlanacaktır. İyi günler dileriz.
Old 10-02-2011, 14:54   #23
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Mehmet Demirezen
.Bu kararların asıl sahibi kamudur yoksa ne avukat ne hakim ne de savcıdır.Bu kararlar üzerinde tabiri caizse rüçhan hakkı vatandaşa aittir.

Zaten aksi olsaydı, her karar verip, yazan hakim, kararı dosyasına koyup, bunu ben yazdım diyerek evine götürmesi gerekirdi.
Old 10-02-2011, 15:04   #24
Av. Mehmet Demirezen

Alıntı:
Zaten aksi olsaydı, her karar verip, yazan hakim, kararı dosyasına koyup, bunu ben yazdım diyerek evine götürmesi gerekirdi.

Sayın Dikici
Yargıtay kararlarına mevcut durumda sınırsız erişim sağlanamıyorsa sebebi,gerekçesi nedir? Bir vatandaş sorunu için benzer yönde verilen kararlara özgürce ulaşabilmekte midir?

Yada Yargıtay kararları neden parayla satılmaktadır?
Biz bize ait olan bir şeye neden para veriyoruz , neden para vermeden göremiyoruz?

Şahsi kanatimce bu soruları sorabiliyorsak Yargıtay kararları kamunun malı değildir demek.
Old 10-02-2011, 16:18   #25
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Mehmet Demirezen
Sayın Dikici
Yargıtay kararlarına mevcut durumda sınırsız erişim sağlanamıyorsa sebebi,gerekçesi nedir? Bir vatandaş sorunu için benzer yönde verilen kararlara özgürce ulaşabilmekte midir?

Yada Yargıtay kararları neden parayla satılmaktadır?
Biz bize ait olan bir şeye neden para veriyoruz , neden para vermeden göremiyoruz?

Şahsi kanatimce bu soruları sorabiliyorsak Yargıtay kararları kamunun malı değildir demek.

Sayın Demirezen,

O halde gelin dava açalım. Bu kararları halka açsınlar...
Old 10-02-2011, 18:10   #26
Av. Mehmet Demirezen

Alıntı:
Sayın Demirezen,

Açalım üstadım açalım da kaygım vatandaşını varolma nedeni olarak değilde hizmetkarı olarak gören devletçi zihniyet halen yaşamakta ısrarı karşısında başarı şansımızın ne kadar olduğu

Bu zihniyet olmasaydı zaten bu konuyu da tartışıyor olmazdık.

Ama yinede THS öncülüğünde böyle bir dava açamaya varım
Saygılar
Old 04-01-2012, 19:33   #27
tiryakim

Peki bu kararlar Avukatlara açılacak mı ?
Bu konuda bilgisi olan var mı ?
Old 06-01-2012, 11:03   #28
Av. Murat ÇETİN

İcra İflas Kanunu m. 14 (Ek fıkra: 17/7/2003-4949/3 md.) "Yargıtay, icra ve iflâs işlerine ait kararların tamamını düzenli olarak yayımlar."

Tüm Yargıtay kararlarının yayınlanmasında -icra ve iflas işleri yönünden- yasal zorunluluk vardır. Ancak bu hüküm 2003'te yürürlüğe girdiği halde hala uygulanmıyor.
Old 06-01-2012, 12:03   #29
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan Av. Murat ÇETİN
İcra İflas Kanunu m. 14 (Ek fıkra: 17/7/2003-4949/3 md.) "Yargıtay, icra ve iflâs işlerine ait kararların tamamını düzenli olarak yayımlar."

Tüm Yargıtay kararlarının yayınlanmasında -icra ve iflas işleri yönünden- yasal zorunluluk vardır. Ancak bu hüküm 2003'te yürürlüğe girdiği halde hala uygulanmıyor.

Çekmiyor...

Gülmeyin, ciddi söylüyorum, bazı yasaların bazı maddeleri Yargıtay'da çekmiyor...

Hem size ne sayın Çetin? Bu Yargıtay'a yüklenmiş bir görev... Yerine getirirler ya da getirmezler, açık yasa hükmünü ihlal ederler veya etmezler! Size ne?

"Yargıtay görevini ihmal etmiştir" mi demek istiyorsunuz? Konuyu buraya mı getirmek istiyorsunuz? Ben sizin maksadınızı anladım.

Anarşik seni!

Old 06-01-2012, 17:28   #30
by dinçer

Herkes okuyor, herkes bir yerlerde yazıyor veya bir şekilde konuşuyor.

Sonuç ; bu düşünceleri harekete geçirmek isteyenlerin sayısı gün geçtikçe azalıyor.

Gördüğüm en güzel ve beni etkileyen iki yorum:

Alıntı:
Sayın Demirezen,

Alıntı:
Ama yinede THS öncülüğünde böyle bir dava açamaya varım

Ve bana " biz bir şey yapamayız" hissini veren o yorum :

Alıntı:
Açalım üstadım açalım da kaygım vatandaşını varolma nedeni olarak değilde hizmetkarı olarak gören devletçi zihniyet halen yaşamakta ısrarı karşısında başarı şansımızın ne kadar olduğu

Biz yapmazsak, kim yapacak.Biz inanmazsak , kim inanacak .diye düşünmeden edemedim doğrusu.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi