Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararına İtiraz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-12-2010, 12:55   #1
mahzen

Varsayılan Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararına İtiraz

Herkese merhabalar... Mahkemede hakim sanığa soruyor ; " Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verildiği takdirde itiraz edecek misin yada kabul edecek misin? " Cevap; " Kabul ederim sayın hakim.." Şimdi sanık, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının hükümlerinden bihaber bu cevabı vermişse, bu karara itiraz edemeyecek mi ?
Sanık bu karara itiraz edemeyecek ise ve temyiz hakkı da olmadığına göre, yeni bir suç işleyip de bir ceza alırsa, bu cezadan sonra mı ilk cezanın temyizine ilişkin süre tutum dilekçesi sunması gerekir?

Diyelim ki itiraz etti... İtirazı da kabul edildi... Bu kişi cezasını aldı.. Ceza adli para cezası.. Şimdi bu sanık için temyiz yolu da açılmış olur mu ?

Veya müşteki hükmü temyiz etti... Bu temyize karşı sanığın da beyanlarını sunma hakkı doğacaktır değil mi ?

Değerli yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler....
Old 27-12-2010, 13:55   #2
üye32062

SnMahzen
Hagb kararları sanığın lehine olduğu için itiraz etmesinde yarar bulunmamaktadır.Müşteki taraf ise CMK 231 de yazılı hagb şartlarının oluşmadığını iddia ederek karara itiraz edebilir.
Denetim süresi içerisinde yeni bir suç işlenir de mahkeme kararı açıklar ise bu halde temyiz hakkı tabiki bulunmaktadır.
Old 27-12-2010, 14:00   #3
mahzen

Alıntı:
Yazan Av.Serbay
SnMahzen
Hagb kararları sanığın lehine olduğu için itiraz etmesinde yarar bulunmamaktadır.Müşteki taraf ise CMK 231 de yazılı hagb şartlarının oluşmadığını iddia ederek karara itiraz edebilir.
Denetim süresi içerisinde yeni bir suç işlenir de mahkeme kararı açıklar ise bu halde temyiz hakkı tabiki bulunmaktadır.

Peki sayın Serbay, ya sanık suçsuz ise ve beraatini istiyorsa... Olayda hiçbir delil yok iken sanığa ceza verilmiştir... Bu hukuka aykırı değil midir? Olayda karşılıklı birbirini iten hırpalayan iki kişi var ve bunlardan biri şikayetçi diğeri ise şikayetini geri alıyor ve cezaya çarptırılıyor.. Bilirkişi raporu da dahil karşı tarafın beyanından başka aleyhe hiçbir husus yok iken cezaya hükmedilmesi doğru mu ? Bu o kişinin sicilini kötü etkilemez mi ?
Old 27-12-2010, 14:02   #4
hakikiavukat

Mutlu

" Hakim , kararını nasıl sanığa soruyor ? İhsası rey olmuyor mu ? Ki kabul diye bir şey ceza hukukunda olmaz. Böyle bir ifade tutanağa geçse bile itiraz yahut ileriki temyiz hakkından feragat anlamına gelmez. " diye düşünüyorum. Saygılarımla.
Old 27-12-2010, 14:06   #5
mahzen

Alıntı:
Yazan hakikiavukat
" Hakim , kararını nasıl sanığa soruyor ? İhsası rey olmuyor mu ? Ki kabul diye bir şey ceza hukukunda olmaz. Böyle bir ifade tutanağa geçse bile itiraz yahut ileriki temyiz hakkından feragat anlamına gelmez. " diye düşünüyorum. Saygılarımla.

Şunu da belirtmek de fayda görüyorum... Hakim iki kez müştekiye şikayetçi olup olmadığını soruyor ve müşteki her şikayetçiyim dediğinde hakim gülüyor... Şikayetten vazgeçen sanığa ise bu vazgeçmenin hukuki sonuçları da açıklanmıyor.. İhsası rey hususunu da şimdi merak ettim açıkçası bu konuda da fikir beyan edebilecek meslektaşlarımız olursa çok mutlu olurum...
Old 27-12-2010, 14:15   #6
üye32062

İtiraz etmeniz halinde üst mahkeme sadece hagb şartları konusunda inceleme yapıyor. Temyiz mahkemesinin yerine geçerek yerindelik denetimi yapmıyor. Bu açıdan sanık tarafı olarak hagb kararına itiraz etmenizde yarar görmüyorum. Ayrıca uygulamada mahkemeler " ceza almanız halinde ertelenmesini istermisniz şeklinde sanıga soruyorlar" zaten. Bu durumda sanığın kabul ettiği bir hükme itiraz etmenin manası da yok.
Denetim süresi içerisinde yeni bir suç işlenirse bu durumda bozma nedenlerini" ceza vermeye yetecek delil bulunmadığını, usuli hatalar yapğıldığını" ileri sürebilirsiniz. Durum anlattığınız gibi ise mahkemenin her halükarda delil yetersizliğinden beraat kararı vermesi gerekirdi. Temyiz neticesi bozulma ihtimali yüksek görünüyor.
Old 27-12-2010, 15:10   #7
Armağan Konyalı

Alıntı:
Bu o kişinin sicilini kötü etkilemez mi ?
Hagb kararları adli sicile işlenmez. Hagb için ayrı bir kayıt tutulur; sabıka kaydında gözükmez.

Saygılarımla
Old 28-12-2010, 10:05   #9
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan mahzen
Şunu da belirtmek de fayda görüyorum... Hakim iki kez müştekiye şikayetçi olup olmadığını soruyor ve müşteki her şikayetçiyim dediğinde hakim gülüyor... Şikayetten vazgeçen sanığa ise bu vazgeçmenin hukuki sonuçları da açıklanmıyor.. İhsası rey hususunu da şimdi merak ettim açıkçası bu konuda da fikir beyan edebilecek meslektaşlarımız olursa çok mutlu olurum...

Sn. mahzen, CMK.nın 231. maddesine eklenen aşağıdaki fıkra ile sanığın kabul etmemesi halinde HAGB kararı verilemeyeceği kabul edilmiştir. Bu nedenle yargıç kararından önce bu bu hususu sanığa sormaktadır. Bir ihsas-ı rey söz konusu değildir. Aksi takdirde, Yargıtay bu sebeple kararları bozmaktadır. Saygılarımla.

CMK.m.231: (EKLENMİŞ CÜMLE RGT: 25.07.2010 RG NO: 27652 KANUN NO: 6008/7) Sanığın kabul etmemesi hâlinde, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmez.

Old 28-12-2010, 10:23   #10
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan mahzen
Herkese merhabalar... Mahkemede hakim sanığa soruyor ; " Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verildiği takdirde itiraz edecek misin yada kabul edecek misin? " Cevap; " Kabul ederim sayın hakim.." Şimdi sanık, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının hükümlerinden bihaber bu cevabı vermişse, bu karara itiraz edemeyecek mi ?
Sanık bu karara itiraz edemeyecek ise ve temyiz hakkı da olmadığına göre, yeni bir suç işleyip de bir ceza alırsa, bu cezadan sonra mı ilk cezanın temyizine ilişkin süre tutum dilekçesi sunması gerekir?

Diyelim ki itiraz etti... İtirazı da kabul edildi... Bu kişi cezasını aldı.. Ceza adli para cezası.. Şimdi bu sanık için temyiz yolu da açılmış olur mu ?

Veya müşteki hükmü temyiz etti... Bu temyize karşı sanığın da beyanlarını sunma hakkı doğacaktır değil mi ?

Değerli yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler....

Evet Sn. mahzen, HAGB. kararı kaldırılırsa, bu kerre açıklanması geri bırakılan hüküm kurulur, açıklanır. Artık bu karar CMK.223 uyarınca bir "hüküm" dür ve temyize tabidir. Biliyorsunuz, HAGB. kararı sanık hakkında hiçbir hukuki sonuç doğurmaz. HAGB. ister müdahilin itirazı, ister 6008 sayılı değişiklikle eklenen fıkra uyarınca sonradan ve süresinde yapılan sanık itirazı ile kaldırılmış olsun, hiç verilmemiş gibi, ceza muhakemesi kuralları yürür; temyiz/temyize cevap layihası verebilir. Saygılarımla.
Old 28-12-2010, 13:05   #11
ATARAS

Değerli Meslektaşım,

Böyle bir beyana rağmen hagb kararına itiraz edilebilir. İtiraz mercii, şartların oluşmadığını tespit ederse kararı kaldırır. Mahkeme bu sefer ceza hükmü kurar. Sanık temyiz sınırları içindeki böyle bir kararı temyiz edebilir. HAGB kararlarında 5 yıllık denetim süresi öngörülürken, ertelenmiş bir cezada bu süre daha kısa olabiliyor. Ancak, şimdiye kadar HAGB kararına yapılan itirazın kabul edildiğine tanık olamadık.. iyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi