Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kısıtlı ile vasi arasında yapılacak sözleşmede izin

Yanıt
Old 16-12-2010, 15:09   #1
Av.Esin Güvenç

 
Varsayılan Kısıtlı ile vasi arasında yapılacak sözleşmede izin

Merhaba,
Vasi ile kısıtlı arasında ölünceye kadar bakma sözleşmesi yapmak istiyoruz. Vasi kısıtlının çocuğu ve tek mirasçısı olacak. Kısıtlının başka kimsesi yok. Sormak istediğim soru şu: Vesayet makamından ve daha sonra denetim makamından ölünceye kadar bakma sözleşmesi yapmak için MK m.463/7 uyarınca izin alacağız. Fakat usul nasıl işliyor bilemiyorum. Vasi bu sözleşmede zaten aslen taraf olacağı için aynı zamanda vasi olarak hareket edemeyeceği açık. Kısıtlı tek başına sözleşme yapabilecek durumda olsa zaten kısıtlanmazdı. Tapuda devir işlemi nasıl gerçekleşecek? Kısıtlı adına kim hareket edecek? Yardımcı olursanız sevinirim.
Old 16-12-2010, 15:34   #2
Av. Nurten Kozan

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşım;
Vasinin kısıtlı ile doğrudan işlem yapması elbette yasaktır. Vasinin yükümlülükleri arasında, kısıtlıyı kendi yanına alarak bakması zaten asıl kuraldır. Vasiliğin asli görevini yerine getirmek için, "ölünceye kadar bakma" sözleşmesi yapılması ne ederece yerinde olacaktır, bilemiyorum.
Ancak, vasi vesayet görevi için ücret isteyebilecek ve ücret kısıtlının mal varlığından karşılanacaktır. Bu ücretlerin mevcut mal varlığının devri niteliğinde olması halinde vesayet makamından izin alınacaktır. İznin alınması halinde, tapuda devir işleminin yapılabilmesi için bu işe münhasır KAYYUM tayini gerekecektir.
Vesayet makamından izni aldıktan sonra, izinle birlikte devir işlemini yapmak için görevlendirilmek üzere kayyum tayini talebinde bulunmanız gerekeceğini düşünüyorum.
Kolaylıklar dilerim.
Old 17-12-2010, 11:41   #3
Av.Esin Güvenç

 
Varsayılan

Bu durum uzun hikaye aslında. Kısıtlı 100 yaşına yakın ve kulakları ağır işitiyor o yüzden rapor sağlıklı çıkmadı. Ama bilinci gayet yerinde. Kızıyla birlikte yaşıyor şu an ama rahat edemediği için uzaktaki dairesinin satılıp bunun yerine satılık olan kızının karşı dairesinin alınmasını istiyor. Ben o dairede oturayım ama sen evi kendi üzerine veya torunlarımın üzerine al, nasıl olsa size kalacak diyor. Bu durumu mahkemeye bu şekilde açıklayamayacağımız ve talebimiz kabul görmeyeceği için ölünceye kadar bakma sözleşmesi yapmak istedik. Vasi ile kısıtlı arasında yasak olan işlemler dışında 463/7'ye göre sözleşme yapılabiliyor. Ölünceye kadar bakma akdi de bunlardan biri. Ancak vasi yabancı bir şahıs olmadığı ve kızı zaten bakmakla yükümlü olduğu için talebimiz kabul görmeyecek. Ahkam-ı Şahsiye hakimi ile konuştum ve bu şekilde yanıt aldım. Satış için izin alıp, yeni evi yine kısıtlı üzerine alacağız artık başka çaremiz yok. Size de yanıtınız için teşekkür ederim
Old 25-03-2011, 13:30   #4
avhllmas

 
Varsayılan

SAYIN GÜVENÇ,

Benzer bir durum benim de başıma geldi. Vasii kısıtlı üzerindeki taşınmazı satın almak istiyor.

vesayet makamından aldığı taşınmaz almak satmak, pay dervri konularında yetkili.

Tapuda vasi sıfatıyla satan, kendi adına alan olarak işlem yapmamış. Kayyım tayini düşünüyorum. Sizin düşünceniz nedir.?

Görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.
Old 29-03-2011, 09:01   #5
Av.Esin Güvenç

 
Varsayılan

Sayın avhllmas, kusura bakmayın mesajınızı geç gördüm. Vasi ile kısıtlı arasında doğrudan yapılacak akitlerde kısıtlıyı temsil etmek üzere kayyım tayini gerekecektir. Tabi bundan önce 463/son uyarınca vesayet makamı ile birlikte denetim makamının da izni gerekiyor. Sanıyorum, denetim makamından izin çıktıktan sonra kayyım tayini yoluna gidebilirsiniz.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Vasi atanması talebinde bulunan vasi olabilir mi avukat erdoğan Meslektaşların Soruları 2 15-06-2010 18:32
Vasi tayini davası sürerken vasi olmak isteyen kişiye itiraz edilebilir mi?? Av.ilkay Meslektaşların Soruları 2 22-04-2010 12:00
Kısıtlı kişinin velayet talebi Av. Fatma GÜNEŞ Meslektaşların Soruları 3 15-01-2009 10:39
evliyken eşler arasında yapılacak sözleşme Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 18-10-2007 16:23


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03073907 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.