Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hamilelikte terk

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-12-2010, 12:07   #1
Polis2010

Varsayılan Hamilelikte terk

Birçok bayanın maruz kaldığı fiziksel şiddet yanında psikolojik şiddetin varlığı inkar edilemez bir gerçek. Yine benim yaşadığım gibi bir çok bayanın hamilelik dönemlerinde bile şiddet olayını yaşadıklarını biliyorum. Bu şiddetin fiziksel boyutu.
Ancak şiddetin bir de psikolojik boyutu var. Ki eşler boşanma kararlarını akıllarına koydukları zaman geride kalan diğer eşi yada çocuklarını düşünmez, umursamaz davranışlar içerisine girebiliyorlar. Eşlerine ve çocuklarına karşı olan maddi ve manevi sorumluluklarını nasıl olsa boşanacağım mantığı içerisinde yeri getirmekten kaçıyorlar. Hatta öyleki kendilerine en çok ihtiyaç duyacağı zaman olan eşinin hamilelik döneminde dahi eşlerini terk edebiliyor ve yalnız bırakabiliyorlar.
Bu anlamda benim sorum ;
1- Hamilelik döneminde bir erkek evini ayırır ve eşinin ve taşıdığı öz çocuğunun doktor ve sağlık kontrolleri ile ilgilenmez hiç bir maddi ve manevi sorumluluğu yerine getirmez ise bunun cezai bir müeyyidesi varmıdır ?
Hamilelik döneminde terk yada bakım ile ilgili yargıtay kararları varmıdır ? Nasıl bulabiliriz.
Bu konuyu bir çok kişinin benim gibi yaşadığı ve yaşayacağını düşündüğümden yöneltmeyi istedim.
Old 20-12-2010, 08:39   #2
Polis2010

Yukarıdaki sorum ile ilgili olarak ilgili adliyeye dilekçemi ve ifademi verdim . Şu an değerlendirilme aşamasında . Hamilelik bir çok bayanın hem fiziksel ve hem de psikolojik anlamda en meşakkatli geçirdiği bir dönem ve bir süreç olduğunu düşündüğümden konu ile ilgili yapılan ya da yapılacak olan adli işlemleri sizlerle paylaşmayı isterim.
Old 20-12-2010, 18:15   #3
Av.SYağmur

Gebe kadını terk suçu 5237 Sayılı Yasada düzenlenmiştir. Bu suç ile gerek gebe olduğunu bildiği eşini, gerekse evli olmaksızın sürekli olarak birlikte yaşadığı
ve kendisinden hamile olduğunu bildiği kadını çaresiz durumda terk eden erkek cezalandırılmaktadır. Suçun oluşabilmesi için kadının, evli olsun ya da olmasın failden gebe kalmış olmasışarttır. Yani mağdur kadının hamile olması bu suç için ön koşuldur(TCK’nin 233’üncü maddesinde aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlali suçu olarak düzenlenmiştir).
Old 20-12-2010, 18:58   #4
Av. Nevzat Yağız

Cevap veren sayın meslekdaşımın dediği gibi TCK. 233 md. cezai müeyyideyi koymuş, kocanın bu durumda eşini terk etmesi, muhtemel bir boşanma davasında, hem kocayı tam kusurlu duruma düşürebilecek ve hemde hakimin kadın lehine tazminat takdir etmesinde önemli bir etken olabilecektir diye düşünüyorum.
Old 20-12-2010, 20:37   #5
Polis2010

Eş hamile oldugunu bildiği eşini terketmiştir. Burada erkeğin sorumluluğu sadece maddi midir ? Yoksa kadının hamile oluşundan dolayı fiziksel hareketlerinin kısıtlanması, günlük işlerinde dahi yardıma ihtiyacı olması gibi durumlarda müeyyide içerisinde yer almaktamıdır ?
Kadının çalışıyor olması cezai müeyyidenin yaptırımı kadın açısından nasıl bir durum arzeder. Yani kadın çalışıyorsa erkek hamile olduğu eşini terkederse eşim çalışıyor maaşı var şeklinde kendini haklı cıkarabilir mi ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi