Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Lojman ve aile konutu tahsisi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-11-2010, 13:55   #1
Polis2010

Aile bireylerinin yaşadığı konut eşe tahsis edilen lojman ise bu durumda Aile Konutu Şerhi konulabilir mi ? Yada eş kendi isteği doğrultusunda lojmanın tahliyesini isteyebilir mi ? Aile konutunu yani lojmanın tahliyesini sağlayıp kendisi başka bir lojmanda oturabilir mi ? Bu durum eşin iyiniyet karinesini olumsuz yönde kullandığını gösterir bir delil teşkil edebilir mi ?
Benim durumumda bir çok arkadaşın olabileceği düşüncesi ile bu soruyu yöneltmeyi istedim. Çünkü konut eşe ait ise veya kira kontratı var ise bu durumda sorun teşkil etmiyor. Ancak benim gibi eşe tahsis edilen lojmanda oturup boşanma konusu gündemde olan bayanlar var ise bu bilgiden onlarında faydalanmasını isterim. Hürmetlerimle
Old 02-11-2010, 14:28   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Polis2010
Cevabınız için teşekkür ediyorum.Aklıma takılan bir konu daha var. Bunu çok araştırdım ama bulamadım. Aile bireylerinin yaşadığı konut eşe tahsis edilen lojman ise bu durumda Aile Konutu Şerhi konulabilir mi ? Yada eş kendi isteği doğrultusunda lojmanın tahliyesini isteyebilir mi ? Aile konutunu yani lojmanın tahliyesini sağlayıp kendisi başka bir lojmanda oturabilir mi ? Bu durum eşin iyiniyet karinesini olumsuz yönde kullandığını gösterir bir delil teşkil edebilir mi ?
Benim durumumda bir çok arkadaşın olabileceği düşüncesi ile bu soruyu yöneltmeyi istedim. Çünkü konut eşe ait ise veya kira kontratı var ise bu durumda sorun teşkil etmiyor. Ancak benim gibi eşe tahsis edilen lojmanda oturup boşanma konusu gündemde olan bayanlar var ise bu bilgiden onlarında faydalanmasını isterim. Hürmetlerimle

Aile konutu kavramı TMK 194 üncü maddede açıklanmıştır. Buna göre konutun maliki olmayan eş, tapu kütüğüne şerh verilmesini isteyebilmektedir.

Yine, konut "kira sözleşmesi" ile tutulmuşsa ve "kiracı" diğer eş ise, eşin rızası dışında akti feshedemez. "kira sözleşmesi" terimi B.K. ve 6570 Sayılı Kanun'da yer almaktadır. "Kira sözleşmesi" ile oturulmayan lojman gibi konutlar, yasada sayılmadığı için ilgili maddeden yararlanamazsınız.
Old 02-11-2010, 19:44   #3
Polis2010

Şahsi düşüncem ; Umuyorum bu alanda yasal düzenleme yapılabilir. Çünkü lojman dahi olsa konutta aile kurulmuş ve devamı sağlanmış ise eşin mağdur edilmemesi. Pek tabi ki bu konuda kurumların lojman yönetmeliklerinin de bu yönde değişiminin sağlanması gerekli.
Teşekkür ediyorum.
Saygılarımı gönderiyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi