Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yıllık İzin Ücreti

Yanıt
Old 19-10-2010, 16:31   #1
İLKNUR SU

 
Varsayılan Yıllık İzin Ücreti

Merhaba,

İşten ayrılan çalışanların birikmiş yıllık izin ücretlerinin ödenmesi konusunda sizlere de danışmak istiyorum.Kişi işten ayrıldığında birikmiş ve yıl içinde de hak etmiş olduğu tüm yıllık izinlerin ücreti hesaplanırken; yıllık izin gün sayısı ve ücreti üzerinden hesaplama yapılıyor. Kişi çalışırken yıllık izin kullanıldığında; hafta tatilini de hak ettiği için 6 gün yıllık izin kullandığında toplam 7 günlük ücret ödeniyor.Kişi işten ayrıldığında yapılan hesaplamada sadece yıllık izin gün sayısı dikkate alınıyor.Konuyla ilgili bilgi ve düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

Teşekkürler..
Old 19-10-2010, 22:35   #2
av.suleyman

 
Varsayılan

"Yıllık ücretli izin hakkı ve izin süreleri
Madde 53 - İşyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir.
Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez.
Niteliklerinden ötürü bir yıldan az süren mevsimlik veya kampanya işlerinde çalışanlara bu Kanunun yıllık ücretli izinlere ilişkin hükümleri uygulanmaz.
İşçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi, hizmet süresi;
a) Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara ondört günden,
b) Beş yıldan fazla onbeş yıldan az olanlara yirmi günden,
c) Onbeş yıl (dahil) ve daha fazla olanlara yirmialtı günden,
Az olamaz.
Ancak onsekiz ve daha küçük yaştaki işçilerle elli ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi yirmi günden az olamaz.
Yıllık izin süreleri iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri ile artırılabilir."

Yıllık ücretli izin süresi mutlak gün olarak zikredilmiş iş günü olarak zikredilmemiştir.Bu nedenle düşünce tarzınız kanuna uygun değildir. diye düşünüyorum.
Old 19-10-2010, 23:02   #3
BALDIRAN

 
Varsayılan

4857 sayılı iş kanununun 56. md. gereği hafta tatilleri yıllık izn süresinden sayılmaz.Çalışılmadığı halde hafta tatili ücretinin ödenmesi iş kanunun 46. maddesinden kaynaklanmaktadır.ikisi bir birinden farklı diye düşünüyorum, tezatlık yok bence
Old 20-10-2010, 07:31   #4
laborlawyer

 
Varsayılan

Tatil ücretie hak kazanmak için sizin de belirttiğiniz gibi hafta içinde çalışmış olmak şartı var. Hafta tatiline kişi yıllık izin kullanmasa bile hak kazanıp çalışmadan ücret alabiliyor. Üstelik hafta tatili günlerinin yıllık izinden sayılmayacağı yani içiçe geçemeyeceği de kanunda açıkça belirtilmiş. Kanuni tatil 1 gün ve genelde pazar oalrak düzenlenir çoğu işyerinde. Akdi tatil denilen cumartesi (cumartesi çalışılmayan yerlerde) yıllık ücretli izinle içiçe geçebilir. Bu ikisi genelde karıştırılır. Yani cumartesi günleri yıllık ücretli izinden hariç tutulmaz ve bir gün gider. Kişi çalışırken o fazladan bahsedilen bir gün zaten yıllık izinden bağımsız olan çalışılarak hak kazanılmış hafta tatilidir ve dolayısıyla hizmet akdi sona eren kişi için bir anlam ifade etmeyecektir diye düşünüyorum. Sn. Baldıran'la aynı görüşteyim.

Saygılarımla
Old 20-10-2010, 11:55   #5
nanu

 
Varsayılan

Burada bürüt olarak hesaplama vardır.tıpkı bürüt maaş gibi hesaplanır.Örneğin 30 günlük izin ,bir aylık bürüt maaşa bedeldir.Mesela;net 600 tl.alan bir kişinin bürüt maaşı yaklaşık 800 TL.ise,kişi 30 günlük izini kullanmamış ise kendisine 800TL.ödenmesi gerekir.Mesela,12 günlük izni var işse bu defa 800 TL.yi 30 a bölüp 12 ile çarpılacaktır.O da 320 TL.yapar.İyi çalışmalar.
Old 20-10-2010, 14:03   #6
Adli Tip

 
Varsayılan

Yıllık izin DİNLENME HAKKINA ilişkin anaysal bir haktır. Bu sebepledir ki, iznin nasıl kullanılacağı kanunda belirtildikten sonra, "sözleşmenin sona ermesinde izin ücreti"nin nasıl ödeneceği apayrı bir maddede bilahere düzenlenmiştir. Zira sözleşme sona erdiğinde işçinin korunan menfaati, dinlenme hakkı değil, ücretidir.

Bu ücretten, gelir vergisi de, damga vergisi de SGK primi de kesilir.

Diğer yandan, işçi çalışırken izne çıkmamışsa bile, tatil ücretini almıştır... (Almamışsa da bunu da ayrıca talep edebilir.) Ama meslektaşımızın sorduğu gibi hesaplama yapılırsa, işçi çalışıkren aldığı hafta tatilini, yıllık izin parasıyla birlikte bir kez daha almış olur, yani mükkerrer ödemeye sebep olur.

Saygılar,
Old 05-07-2012, 22:46   #7
huulya

 
Varsayılan acil??

cumartesi gününün yııllık ücretli izin hesabında hesaba katılmayacağına dair acilen bir yargıtay kararı lazım?elinde olan var ve gönderirse çok memnun olurum..
Old 05-07-2012, 23:04   #8
aykutyigit

 
Varsayılan

Madde 56
Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz.
Sayın meslektaşım Pazar günü hafta tatili günüdür ve bugün kanun gereği yıllık ücretli izin gününden sayılmaz.Kanun düzenlemesi açık karar elimde yok ve karara gerekte yok.
Old 06-07-2012, 15:19   #9
Av. İbrahim YİĞİT

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan huulya
cumartesi gününün yııllık ücretli izin hesabında hesaba katılmayacağına dair acilen bir yargıtay kararı lazım?elinde olan var ve gönderirse çok memnun olurum..

İş Kanununun 56/5 fıkrasını sayın meslektaşım yukarıda zikretmiştir. Fıkraya göre yıllık ücretli izin sürelerinin hesabında, izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz.

Yasa koyucunun bu düzenlemedeki amacı işçiyi iş günleri olarak dinlendirmektir. Bu yüzden bu günlere rastlayan günler İK 53'de belirtilen günlere eklenir.

Cumartesi günleri çalışılmayan ve bu güne ait sürenin diğer iş günlerine bölünerek çalışılma süresinin tamamlandığı işyerlerindeki işçilerin yıllık ücretli izin sürelerine sadece bir günlük hafta tatili (pazar günü için) günü eklenir, çalışılmayan cumartesi günleri eklenmez. Çünkü çalışılmayan cumartesi gününe ait iş saatlerinin diğer beş güne dağıtılması, işçinin haftada bir yerine iki gün tatil yapmasını sağlamaya yönelik olup, daha uzun bir yıllık izin olanağının yaratılması ile ilgili değildir (4857 sy. kanun 56/5, Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği 6/4)
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Sözleşmeli Personel - Yıllık Ücretli İzin Erdal Arap Meslektaşların Soruları 0 17-06-2010 10:21
Mevsimlik İşçinin Yıllık İzin Ücret Av.İsa UYSAL Meslektaşların Soruları 2 18-05-2009 15:29
Yıllık İzin Hakkının Kullandırılmaması-Fesih slnn Meslektaşların Soruları 1 20-04-2009 08:55


THS Sunucusu bu sayfayı 0,10517311 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.