Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatın Kamu Görevlisi Olması Halinde Yargılanması Hangi Yasaya Tabidir?

Yanıt
Old 09-10-2010, 06:00   #1
av.13

 
Varsayılan Avukatın Kamu Görevlisi Olması Halinde Yargılanması Hangi Yasaya Tabidir?

Merhabalar..

Sorum şu ki,

Kamu görevlisi bir avukat hakkında (örneğin Belediye Encümenine hukuk işleri müdürü olarak katılan ‘avukat’ üye hakkında encümen kararı dolayısıyla diğer üyelerle birlikte işlem yapılması halinde) 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun uyarınca mı yoksa 1136 sayılı Avukatlık Kanunun 58 ve 59.md. leri uyarınca mı soruşturma ve yargılama yapılması gerekir?

Konu ile ilgili sadece bir kitapta şöyle bir paragrafa rastlayabildim:

"Nitekim Ceza İşleri Genel Müdürlüğü 2003 yılında ihaleye fesat karıştırdığı iddiasıyla şikayet edilen kurum avukatı hakkında eylemin idari görevinden kaynaklandığı ve tabi olduğu yasa hükümleri uyarınca işlem yapılması gerektiği gerekçesiyle 1136 sayılı Avukatlık Kanunu uyarınca işlem yapılmasına gerek olmadığına dair karar vermiştir."

Ancak anılan karar metnine ulaşamadım ve bu yönde başkaca herhangi bir hukuki dayanak da bulabilmiş değilim.

Yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim..

Şimdiden teşekkür ederim.
Old 10-10-2010, 23:10   #2
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan av.13
Belediye Encümenine hukuk işleri müdürü olarak katılan ‘avukat’ üye hakkında encümen kararı dolayısıyla diğer üyelerle birlikte işlem yapılması halinde 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun uyarınca mı yoksa 1136 sayılı Avukatlık Kanunun 58 ve 59.md. leri uyarınca mı soruşturma ve yargılama yapılması gerekir?
Belediye Encümenine hukuk işleri müdürü olarak katılan ‘avukat’ üye hakkında encümen kararı dolayısıyla diğer üyelerle birlikte işlem yapılması halinde 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun uyarınca soruşturma yapılır. Encümen üyeliği avukatlıkla ilgili olmayıp idari bir görevdir.

(1136 sayılı Avukatlık Kanunun 58 ve 59 uyarınca yapılmaz çünkü 58.maddeye göre ''Avukatların avukatlık veya Türkiye Barolar Birliği ya da baroların organlarındaki görevlerinden doğan veya görev sırasında işledikleri suçlardan dolayı haklarında soruşturma, Adalet Bakanlığının vereceği izin üzerine, suçun işlendiği yer Cumhuriyet Savcısı tarafından yapılır.'' Encümen üyeliği ise avukatlıkla ilgili olmayıp idari bir görevdir. )

Ancak dikkat edilmesi gereken asıl kural 3628 sayılı Kanun'un 17. maddesidir: ''Soruşturma''
''Madde 17 - Bu Kanunda yazılı suçlarla, irtikap, rüşvet, ihtilas ve zimmete para geçirme, görev sırasında veya görevinden dolayı kaçakçılık, resmi ihale ve alım ve satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarının açıklanması veya açıklanmasına sebebiyet verme suçlarından veya bu suçlara iştirak etmekten sanık olanlar hakkında Memurun Muhakematı Hakkında Kanunu Muvakkat Hükümleri uygulanmaz.''
''Yukarıdaki fıkra hükmü müsteşarlar, valiler ve kaymakamlar hakkında uygulanamaz.''
''Görevleri veya sıfatları sebebi ile özel soruşturma ve kovuşturma usulüne tabi olan sanıklarla ilgili kanun hükümleri saklıdır. ''


17.maddeyi örnekle özetlersek:
- Encümence yapılan ihaleye fesat karışması nedeniyle soruşturma yapılacaksa 3628 sk 17. maddesine göre C.Savcılığı tarafından genel hükümlere göre doğrudan soruşturma başlatılır. (4483 sk uygulanmaz)

- Encümence yapılan ihalede görevi kötüye kullanma suçu nedeniyle soruşturma yapılacaksa 4483 sk hükümlerine göre ön inceleme yapılır.

Konu hakkında başkaca sorunuz olursa sormakta tereddüt etmeyiniz.

Saygılarımla
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Tereke temsilcisi kamu görevlisi sayılabilir mi? harmeder Hukuk Soruları 5 03-05-2012 22:50
Görevli mahkeme? Hangi yasaya tabidir? avukatlutfi Meslektaşların Soruları 2 28-02-2010 10:26
istifa eden kamu görevlisi.. narada Meslektaşların Soruları 3 29-02-2008 17:59
KİT Çalışanı Kamu Görevlisi midir? AV.SERTANn Meslektaşların Soruları 3 19-06-2007 14:17
Gemı Rehni Hangi Şartlarda Kurulabilir ve Hangi Usüllere tabidir Av.Demet Meslektaşların Soruları 1 07-12-2006 02:49


THS Sunucusu bu sayfayı 0,07490897 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.