Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Şuf'a Hakki SÜresİ

Yanıt
Old 30-09-2010, 12:38   #1
Av.Cananztrk

 
Varsayılan Şuf'a Hakki SÜresİ

ARKADAŞLAR,

a,b,c,d,e,f oluşan 6 hisseli bir arazi var.hissedarlardan a dışarıdan bir g şahsına hissesini satıyor ve tapu tescilini yaptırıyor..alıcı g diğer hissedarlara bu hisseyi satın aldığına dair noter kanalıyla bildiriyor(şuf'a hakkını kullanıp kullanmayacakları konusunda)diğer hissedarlar buna cevap vermiyorlar.Ancak gelişen olaylar çerçevesinde a şahsı ve g şahsı arasında tapu iptali ve satışın geçersiz olduğu konusunda husumet çıkıyor ve tapu üstüne tedbir konularak davalaşıyorlar.2007 yılında da bu dava sonuçlanıyor ve satışın geçerli olduğu mahkemece sonuçlanıyor.
a) Satışın gerçekleştiği tarih olarak davanın bitiş tarihi kabul edilebilir mi?
b)Diğer hissedarlar şuf'a hakkını şimdi kullanabilirler mi?
c) Şuf'a hakkından feragat etmek için noter kanalıyla bildirilen satışa yazısına cevap vermemek yeterlimidir?
Old 30-09-2010, 14:37   #2
justiceee

 
Varsayılan

merhaba!satışın yapıldığı tarihte yani ihtilafın doğupta mahkemeye taşınmasından önce satış gerçekleşmiştir,çünkü mahkeme muteberlğine karar vermiş.sorunun mahkemeye taşınması satışın yapılmadığı sonucunu doğurmaz ;çünkü hayatta gerçekleşen bütün sorunları ihtilaf var diye mahkemeye götürebiliriz ancak mahkeme olumsuz karar verdiği zaman geriye etkili sonuç doğurur ve ona göre işlem yapılır.sizin bahsettiğiniz durumda satış ilk yapıldığı tarihte gerçekleşmiştir ve şufa hakkıda ona göre süresinde kullanılmalıydı diye düşünüyorum.saygılar!
Old 30-09-2010, 15:14   #3
avturgayk

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşım; Satışın gerçekleştiği tarih mahkeme kararının verildiği tarih değildir. Mahkeme satışın geçerli olmadığına hükmetse idi zaten sorun kalmayacaktı. Bu nedenle satış tarihini davanın bitiş tarihi olarak almanız mümkün değil. 4721 sayılı yasanın 733.maddesi 3.fıkrası alıcı ya da satıcı tarafından satışın öteki paydaşlara noter aracılığıyla bildirilmesi yükümünü getirmiştir.Maddenin 4.fıkrası da önalım hakkı kullanma süresi ile ilgili olup önalım hakkının bildirimi izleyen üç ay içinde ve herhalde satışı izleyen iki yıl içinde kullanılması gerekir.Eski Medeni Kanunda öğrenmeyle başlayan süre yeni düzenleme ile bildirimden başlamaktadır.O nedenle noter aracılığıyla bildirim yapılmadıkça satıştan haricen haberdar olunsa bile 23 ay 29 gün sonra açılan dava süresindedir.Çünkü bildirimle ilgili hüküm emredici niteliktedir.Satışı izleyen iki yıl içinde dava açıldığı takdirde bildirim yükümünü yerine getirmeyen üç aylık sürenin geçtiği itirazında bulunamaz. Bu durumda diğer hissedarlar şufa hakkını kullanamayacaklar ve bu konuda bir dava açarlar ise davaları süre açısından red olacaktır. zira 2007 yılından sonuçlanan bir davadan bahsediyosunuz ki satış bu tarihten önce yapıldığına göre 2 yıllık süre geçmiştir. Saygılarımla avturgayk.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Patent Hakki / Tekel Hakki .. ege Fikri Haklar ve Bilişim Hukuku Çalışma Grubu 4 13-11-2013 17:44
şuf'a davasına asli müdahale denizyldz_84 Meslektaşların Soruları 1 18-06-2008 16:14
Şuf'a bedeli avukatsamsun Meslektaşların Soruları 1 30-09-2007 16:46
AĞir Ve Tehlİkelİ İŞlerde ÇaliŞan İŞÇİlere İtİbarİ Hİzmet SÜresİ Hakki Av.Afşin Yılmaz İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Çalışma Grubu 0 12-09-2007 23:17
Yine Şuf'a Meselesi krizantem Meslektaşların Soruları 8 02-08-2007 08:21


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03109503 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.