Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Limited şirketin devri durumunda vergi borcu sorumluluğu

 
Old 31-05-2006, 14:16   #1
doLi

 
Dikkat Limited şirketin devri durumunda vergi borcu sorumluluğu

merhabalar..
ben henüz öğrenciyim.. bir yerde şöyle bir sorunla karşılaştım ve farklı cevaplar aldım.. bir de sizlere danışmak istedim..
olay şu:
bir ticaret limited şirketi 30-ocak-2004 tarihinde A şahsından B şahsına aktifi, pasifiyle devir ediliyor. devir işlemi resmi gazete ile belgeleniyor. fakat B şahsı şirketi devraldıktan sonra kar gösterip vergi ödemiyor.
şirketin bağlı bulunduğu vergi dairesi B şahsının peşine düşmesine rağmen izini bulamıyor. bu sırada A şahsı 2006'nın Mayıs ayında özel bir iş için yurtdışına çıkmak istiyor fakat havaalanında vergi borcu olduğu için yurtdışı yasağı olduğunu öğreniyor. durumu araştırdığındaysa 2004 yılı ocak ayında devrettiği şirketinin o tarihten sonraki vergi borçlarının kendisinden tahsil edilmesi durumuyla karşı karşıya kalıyor.

şimdi size sormak istediğim;
1-yeni sahibin bulunamaması durumunda vergi borcu şirketin eski sahibinden tahsil edilebilir mi??
2-bu durumda mağdur ne gibi yollara başvurabilir??
Old 31-05-2006, 17:14   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

 
Varsayılan

Merhaba öğrenci arkadaşım,

Soruda sanırım şirket ibaresinden "pay" ve resmi gazete ibaresinden "ticaret sicil gazetesini" kastettin.Elimden geldiğince yanıtlamaya çalışayım.

1. 6183 sayılı kanunun 35. maddesine göre ortaklar limited şirketlerin ödenmeyen ve kamu borçlusu şirketten tahsili imkanı kalmayan alacaktan koydukları sermaye payı oranında doğrudan doğruya sorumludur.6762 sayılı Türk Ticaret Kanununun 532'nci maddesinde ise, limited şirket ortaklarının sermaye borçlarını yerine getirdikleri oranda sorumluluktan kurtulacakları belirtilmiştir.Yani bir limited şirketin borçlarından sorumluluk ortaklık payı ve niteliğine tabi tutulmuştur. Bir ortağın limited şirketteki payını devri ve ortaklık niteliğini devretmesi ve bunun şirkete karşı hüküm ifade etmesi ise TTK 520 maddesine göre devir sözleşmesinin yazılı olarak yapılması, imzaların notere onaylattırılması ve ayrıca pay devrinin şirkete bildirilerek pay defterine kaydedilmesi ve ortaklar kurulu kararı gerektirir.Aynı keyfiyetin 3. kişilere karşı hüküm ifade etmesi ise ticaret sicil gazetesindeki ilan suretiyle olur.Ortaklık sıfatını bu şekilde kaybeden ortağın ise şirketin borçlarından sorumlu olması düşünülemez.Şirket müdürü olmadıkça kendi dönemindeki kamu borçlarından dahi sorumlu değidir.

Yurtdışına çıkış yasağı ise Pasaport kanunu 22. maddesi gereğince, "kesinleşmiş" ve "teminat altına alınmamış" ve "25.000"YTL üstündeki kamu borcu olan mükelleflere uygulanır, geçici tedbirdir.

Olayda anlattığınız kadarıyla bahsi geçen kişi payını geçerli bir şekilde devretmiş ve ayrıca yasağa konu olan vergi pay devrinden sonraki döneme ait. Bu nedenle ilgili adına konulan yurtdışı çıkış yasağı -diğer şartların gerçekleşip gerçekleşmediği bilinmemekle birlikte- en azından bu nedenle geçerli değildir.

2.Öncelikle ilgili usulsüz yasağı koyan vergi dairesine işlemin kaldırılması talepli olarak dilekçe yazılabilir ve/veya ilgili idare mahkemesince yürütmenin durdurulması istemli olarak iptal davası açılabilir.

Başarılar
Old 31-05-2006, 21:23   #3
doLi

 
Varsayılan

verdiğiniz son derece aydınlatıcı bilgiler ve ilginiz için teşekkür ederim.
iyi günler...
Old 06-07-2006, 11:01   #4
ufuk.palabıyık

 
Varsayılan

Benim daha önce araştırdığım ancak şu an kanun maddeleri aklımda değil. Araştırdığım ve bildiğim kadarıyla devir işlemlerinde ister A.Ş. ister LTD. olsun ki LTD için A.Ş. hükümlerine atıfta bulunulmuştur, devirlerde şirketin devir bilançosu hazırlanır ve orada yer alan tüm borç ve alacaklar ile devralınır. Ancak şirketin devir tarihinden önceki borçları için sorumluluğu devam eder ve önceki dönem kamu borçları devralanı ilgilendirmez. Devreden taraf ise oluşacak borçlardan 2 yıl sorumlu olmaya devam eder.Konuyla ilgili yargı kararlarıda bu yöndedir.
 


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
aracın noter kanalıyla satılması sonrası Vergi Borcundan sorumluluk Neslihan Meslektaşların Soruları 35 09-08-2011 13:35
Limited Şirketin Hileli Tasfiyesi soner Meslektaşların Soruları 4 13-01-2007 13:25
Yargıtayın İçtihat Değiştirmesi Durumunda Avukatın Sorumluluğu meltem tepe Meslektaşların Soruları 13 04-01-2007 12:20
Ticari Şirketıi Vergi Borcu taze mezun yalçın Meslektaşların Soruları 10 02-10-2006 22:12
Ltd. şirketin Hisse Devri, Tescil Edilmemesi Ve Ortakların Bulunamaması ilyasalcin Hukuk Soruları Arşivi 2 28-08-2002 13:05


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03015399 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.