Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bonoda vade tarihinin ters yazılması sorunu

Yanıt
Old 21-09-2010, 19:55   #1
sailor1981

 
Varsayılan Bonoda vade tarihinin ters yazılması sorunu

Muvekkkıle verılen bonoda vade tarıhı yazı ile " 2010 un,üçüncü ayının 11"
rakam ile yukarıda ise (ters olarak) 3.11.2010. bu durumda senetteki mart 2010 vadesi geçerli olurmu?
Old 21-09-2010, 20:57   #2
Av.Bülent Özkan

 
Varsayılan

Sn. Sailor
T.T.K 615 gereği bono üzerinde rakamla ve yazıyla farklı vadeler bulunduğunda evrak bono niteliğinde sayılmaz. Zira iki ayrı vadeyi içeren bono geçersiz sayılır. Yargıtay uygulaması da böyle. Burada rakamla ve yazı ile yazılan bono bedellerinden yazı ile gösterilmiş olan geçerlidir kuralı işlemez. Bu bonolar ile kambiyo senetlerine mahsus yolla yapılan icra takibinin re 'sen iptaline karar verilir.

Fakat sizin olayınızda aynı vade kast edilmiş fakat rakamların yeri değişmiş bu durumda tam kestiremediğim bir durum oluşuyor...
Old 21-09-2010, 21:00   #3
sailor1981

 
Varsayılan

sabahtan beri yargıtay kararı arıyorum bulamadım.İptal edilmesi aşırı şekilcilik olur gibi ama akside mümkün.zira vade hususunda yazı ile geçerlidir diye bir kurala hiç rastlamadım.
Old 21-09-2010, 21:49   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan Katkı,

Bulduğum içtihat vade tarihinin ters yazılması ile ilgili.Çift vade değerlendirmesi var.
Alıntı:
T.C. YARGITAY
12.Hukuk Dairesi

Esas: 2007/385
Karar: 2007/4258
Karar Tarihi: 08.03.2007

Mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki borçlu vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:

Kambiyo senetlerine mahsus yol ile yapılan takipte borçlu, borca, faize itirazları yanı sıra, bonoda çift vade olduğunu ileri sürmüştür.

TTK'nun 690. maddesi yollaması ile bonolarda uygulanması gereken 615/son maddesi uyarınca <vadesi başka şekilde yazılan veya birbirini takip eden vadeleri gösteren poliçeler batıldır> hükmü gereğince bonoda vadenin, açık ve tek olarak ya*zılması zorunludur.

Somut olayın incelenmesinde, 17.000.-YTL bedelli bononun, ödeme gününü içeren üst kısmında 10.02.2002 yazılmış iken, senet metninde 02.10.2002 tarihlerinin yazıldığı görülmüştür. Bu durumda, senette çift vade olduğundan (muayyen bir günde ödenmesi yerine muhtelif vadeler içerisinde ödenmesi şeklinde gösterildiğinden) bu bono, bono vasfında olmadığından geçersizdir.

Diğer yandan, TTK'nun 688/6. maddesinde belirtildiği üzere bonoda <tanzim yerinin> yazılı olması da zorunludur. Aynı kanunun 689/son maddesinde ise, tanzim edildiği yer gösterilmeyen bononun, tanzim edenin adı soyadının yazılı olan yerde tanzim edilmiş sayılacağı hüküm altına alınmıştır. Bono incelendiğinde tanzim yeri olarak <..................Pastanesi> yazılı olduğu görülmüştür.

HGK'nun 02.10.1996 günlü 1996/12-590 sayılı kararında belirtildiği üzere tan*zim yeri olarak, idari birim adının yazılması yeterli ve zorunludur.

Yukarıda belirtildiği üzere yasaya uygun yazılmış idari birim gösterilmediğinden anılan belge kambiyo senedi niteliğini taşımaz. Bu husus mahkemece re'sen gözetilir.

Bu durumda da alacaklı bu belgeye dayanarak kambiyo yolu ile takip yapamaz.

Mahkemece yukarıda açıklanan nedenlerle takibin iptaline karar verilmesi gerekirken işin esasının incelenerek yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsizdir.

Borçlu vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK 366 ve HUMK'nun 428. maddeleri uyarınca BOZULMASINA, 08.03.2007 gününde oybirliği ile karar verildi.

Saygılarımla,
Old 21-09-2010, 22:02   #5
ilhanyigit

 
Varsayılan

Çekte birden fazla tarih bulunduğunda sonraki tarihin vade olacağı, öncekinin ise keşide tarihi olacağı şeklindeki bir yaklaşım burada uygulanmaz. Yargıtay'ın ve diğer meslektaşlarımın belirttiği üzere burada bono geçersiz olacaktır.
Old 22-09-2010, 22:40   #6
sailor1981

 
Varsayılan

sayın meslektaşım karar için teşekkürler ancak orada benım anladığım senet metin kısmında da rakam olarak 10.02.2002 olarak yazılı gibi anlaşılıyor. yada ben yanlış yorumluyorum. Bizim bonoda 2010 üçüncü ayın 11 i diyor.
Old 10-11-2010, 10:30   #7
mgokalp

 
Varsayılan

Burada akla şöyle bir soru geliyor. Vade tarihindeki gün ve ay hanesi tersi mümkün olmayacak şekilde yanlış yazılırsa, örneğin 30.04.2010 vade tarihi aşağı kısımda 30 nisan 2010 şeklinde yazılmışken, yukarısındaki tarih sehven 04.30.2010 şeklinde yazılmış olsa bono geçerli olur mu?
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Bono - Vade Tarihinin Keşide Tarihinden Önce Olması sulzu Meslektaşların Soruları 11 07-12-2011 16:34
Bonoda Vade Kısmına Miktar Yazılması halilerdemir Meslektaşların Soruları 3 15-07-2011 15:09
Bonoda Ytl Yerİne Tl yazılması hırs Meslektaşların Soruları 3 14-08-2008 22:48
Bonoda ismin sonradan yazılması Av.Ufuk KÖK Meslektaşların Soruları 1 23-05-2008 12:43


THS Sunucusu bu sayfayı 0,11241007 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.