Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tapu Tahsİs Belgesİ

Yanıt
Old 04-09-2010, 14:29   #1
av.murat kılıç

 
Varsayılan Tapu Tahsİs Belgesİ

İYİ GÜNLER

Müvekkilin elinde Zeytinburnu ilçesinde olduğu gözüken tapu tahsis belgesi var. Müvekkil Bu belge ile tapusunu almak istiyor.
Bu durumda tapu tescil davası açmamız gerekecek. Nereye ve nasıl dava açılabileceği konusunda deneyimi olan meslektaşların yardımlarını bekliyorum. Saygılarımla.
Old 05-09-2010, 13:40   #2
slnn

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan av.murat kılıç
İYİ GÜNLER

Müvekkilin elinde Zeytinburnu ilçesinde olduğu gözüken tapu tahsis belgesi var. Müvekkil Bu belge ile tapusunu almak istiyor.
Bu durumda tapu tescil davası açmamız gerekecek. Nereye ve nasıl dava açılabileceği konusunda deneyimi olan meslektaşların yardımlarını bekliyorum. Saygılarımla.

Üstadım merhaba.

Taşınmazın bulunduğu yer Asliye Hukuk Mahkemesinde,
"Tapu Belgesinin Verilmesi, Bunun Mümkün Olmamamsı Durumunda Tazminat" istemli dava açmanız gerekecektir. Bu dava terditli bir davadır. Zira baktınız tapu belgesi verilecek yer değil, bu durumda kamulaştırmasız el atma nedeniyle tazminat alırsınız.

Saygılarımla
Old 06-09-2010, 23:25   #3
armegedon23

 
Varsayılan

Tapu tahsis belgesi bir kimseye o yerin tescilini isteme hakkını kazandırmaz diye biliyorum. Olağanüstü zamanaşımı koşulları yada kadastro kanunu 17'nci maddesindeki kazanım koşulları oluşmuş ise tescil davası açılabilir. Kamulaştırmasız El Atma nedeniyle tazminat davası açılabilmesi içinöncelikle taşınmaza el atılmış olması ve bu el atma nedeniylede tahsis belgesi sahibinin zarara uğramış olması gerekir.Kolay gelsin. Saygılarımla...
Old 28-06-2013, 20:21   #4
Av.Şenol Saltık

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşlarım;

Kamulaştırmasız el atma olabilmesi için, mülküne el atılan kişinin "Malik" olması gerekir, bunu atlamayalım.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Tahsİs Hakki Haczİ av çiğdem Meslektaşların Soruları 0 15-03-2010 14:30
Tapu Tahsİs Belgelİ Bİr Yerİn Satin Alinmasi Av . Nur Hanım Meslektaşların Soruları 6 18-01-2010 10:15
Tapu Tahsİs Belgesİ.acİll!!! av.fundasin Meslektaşların Soruları 2 04-12-2009 18:35
Tapu Tahsİs Belgesİ AV.POYRAZ Meslektaşların Soruları 3 09-09-2008 16:30


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02806211 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.