Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ihtiyaç sebebi ve tadilat sebebi ile tahliye talebi

Yanıt
Old 03-09-2010, 10:23   #1
Av. Hamza

 
Varsayılan ihtiyaç sebebi ve tadilat sebebi ile tahliye talebi

Müvekkile ait taşınmazda kiracı 22 yıldır eczacılık yapmaktadır. müvekkil, kiracının kullandığı taşınmazda hem esaslı tadilat yapmayı hem de taşınmazı çocuklarının ihtiyacı için kullanmayı düşünmektedir.(6570 sayılı yasanın 7/c ve ç bentlerine göre) müvekkil, kira dönemi sonunda kiracıyı çıkartmak için her iki sebebe de dayanabilir mi? yoksa sadece bu sebplerden bir tanesine dayanması gerekir? bu iki sebep birbiri ile yarışır mı?
Old 03-09-2010, 10:44   #2
Aybüke Kağan

 
Varsayılan

çocuklar için ihtiyacın gerçek ve samimi olduğunun ispatı gerekir. tadilat nedeniyle tahliye isterseniz,yapılacak tadilatın tahliyeyi gerektirip gerektirmediği yönünde bilirkişi incelemesi yapılır. 6570 sayılı Yasa'nın 7/ç maddesi gereğince açılan tahliye davalarında tahliye kararı verilebilmesi için taşınmazda yeniden inşaa ve imar amacıyla esaslı bir surette onarım, genişletme ve değişiklik yapılmak istenmesi, onarımın ilgili belediye tarafından onaylanmış projeye bağlanması, imar amaçlı ve esaslı olduğunun ve de yapılacak işlemler sırasında kiralananda ikametin fennen imkansız olduğunun uzman bilirkişi aracılığı ile saptanması gerekir.

Ayrıca 6570 s.K MD.15 e göre

ç fıkrasına göre tahliye edilen gayrimenkuller eski hali ile, mücbir sebepler olmadıkça üç sene müddetle başkasına kiraya verilemez.
ç fıkrasına istinaden tahliye edildikten sonra imar planına göre yeniden inşa veya esaslı şekilde tadil veya tevsi edilen gayrimenkullerin yeni hali ile ve yeni kira bedeli ile bir mesken veya bir ticarethane yerini eski kiracının kiralamağa tercih hakkı vardır. Bu hakkın, kiralayanın, yapacağı tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde kullanılması şarttır.
Bu maddeye göre tercih hakkı bertaraf edilmedikçe, gayrimenkul üç yıl müddetle başkasına kiralanamaz.

Esaslı tamir ve tadilattan ziyade çocukların ihtiyacını ispatlayabilirsanız o daha kolay bir yol. iki sebebe de dayanmanız mümkün.Bu tür davaları kazanmak biraz zor. En kolay tahliye yolu temerrüde dayalı tahliye davasıdır. Kiracı temerrüde düşmüşse bence bu yolu deneyin.
Old 03-09-2010, 14:29   #3
akrd61

 
Varsayılan

Değerli meslektaşım, aşağıdaki metin umarım faydalı olur.Şahsi düşüncem Mesken ve İşyeri İhtiyacı Sebebiyle Tahliye istemini ıspat, ıspatın her türlü delille yapılabilmesi bakımından daha kolay gibi gözüküyor....
Alıntı:

Yeniden İnşa Veya Esaslı Onarım Sebebiyle Tahliye: (6570 sayılı K.mad.7/ç)

6570 Sayılı Kanunun konuya ilişkin mad. 7/ç hükmüne göre ?taşınmazı yeniden inşa veya imar maksadıyla esaslı bir surette tamir, genişletme veya düzenleme için çalışma esnasında içinde ikamet veya faaliyet mümkün olmadığı fennen anlaşıldığı takdirde kira akdinin sonunda? kiraya veren tahliye davası açabilir. Bu dava da kira süresinin bitiminden itibaren bir ay içinde açılmalıdır. Davayı kiralayan açar, ancak, ihtiyaç sebebiyle tahliye davalarında olduğu gibi, kiralayan durumunda olmayan malikinde bu davayı açma hakkı bulunmaktadır. Keza aynı şekilde bu dava için de önceden ihtar gerekli değildir. Ancak gerekmemekle birlikte ihtarname gönderilmişse, bu durumda bu davada dönem sonuna kadar açılabilir. Bu davada en önemli husus, yeniden inşaya, esaslı tamir ve tadilata ilişkin olarak hazırlanan tadilat projesinin mahkemeye sunulmasıdır. Keşif sırasında teknik bilirkişiler, söz konusu tadilat sırasında taşınmazda kiracının bulunmasının fennen mümkün olmadığını bildirilerse, mahkemece tahliyeye karar veriliyor. Dolayısıyla yapılacak tamir ve tadilatın esaslı surette olması ve bunlar yapılırken mecurda kiracının oturmasının fennen mümkün olmaması gerekmektedir.

Mesken ve İşyeri İhtiyacı Sebebiyle Tahliye: (6570 sayılı K.mad.7/b-c)

Buna göre kiralayan; kendisi veya eşi veya çocuklarının mesken veya işyeri ihtiyacı için kira sözleşmesinin bitiminden itibaren (1) ay içinde tahliye davası açabilecektir. Tahliye davası açabilmek için ?kiraya veren? sıfatına haiz olmak gerekir. Bu davayı kiralayanın yanı sıra malik ve intifa hakkı sahibi de açabilir. Dava kiracıya karşı açılır; eğer kiracılar birden fazla ise, davanın hepsine birden yöneltilmesi gerekmektedir. Zira tahliye borcu, bölünebilecek nitelikteki borçlardan değildir. Kira sözleşmesinin bitiminden itibaren bir ay içinde dava açılacaktır; ama dava açılacağı daha önceden veya bir aylık süre içinde kiracıya bildirilmişse, davanın bildirimini takip eden dönem sonuna kadar açılması mümkün hale gelecektir. Dava açıldıktan sonra veya ihtar çekildikten sonra kira parasının ihtirazı kayıtla alınıp alınmamasının önemi yoktur. Bu durumda kira bedeli alınabilir. Bu davada mahkemece aranacak en önemli husus ihtiyacın samimi olup olmadığı hususu olup, ihtiyaç iddiası her türlü delille ispatlanabilir.


Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
temerrüt sebebi ile tahliye-mülkün satışı sincap Meslektaşların Soruları 6 13-12-2010 21:03
Yurtdışına Vize Verilmemesi Sebebi İle Çıkamamak Boşanma Sebebi Mi? ruseym Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 25-08-2010 00:51
ihtiyaç sebebi ile tahliyede süre sorunu Av. Burcu BİLGİÇ Meslektaşların Soruları 1 05-08-2010 13:58
tahliye talebi _ ihtiyaç nedeniyle soner.a Meslektaşların Soruları 1 16-04-2010 00:54
Kira Başlangıç Tarihi İleri İse Fesih/ Kiracının Kişiliği Tahliye Sebebi Olabilir Mi? gencerx07 Meslektaşların Soruları 4 26-02-2007 17:50


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03348708 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.