Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

MAĞDUR ÇOCUĞUN ifadesinin alınması

Yanıt
Old 28-08-2010, 11:52   #1
GECE

 
Varsayılan MAĞDUR ÇOCUĞUN ifadesinin alınması

17 yaşında bir çocuk motosiklet sürerken bir arabayla hafifçe çarpışıyor, çocuk düşüyor, dizinde küçük sıyrık var. her 2 kazazedede de bir problem yok.
1-Çocuğun mağdur/müşteki sıfatı ile ifadesinin alınması karakolda (avukat nezaretinde) yapılır mı? Yoksa suçlu çocuklar için "karakolda ifade alınamaz, çocuk şubede kimlik tespiti yapılıp, ifadeyi sadece savcı alır" kuralı mağdur çocuk için de geçerli mi?
2-Mağdur çocuk ifade verirken ailesinden bir (ör:babası) yanında olabilir mi ya da olmalı mı?
Old 28-08-2010, 12:14   #2
üye15747

 
Varsayılan

Yargıtay kararlarına göre, çocuk sezgin ise ifadesi alınır, ancak Çocuk Koruma Yasası çerçevesinde Çocuk Şube'de ifadesinin alınması gerekirdi.
Old 28-08-2010, 13:23   #3
Av. Engin EKİCİ

 
Varsayılan

Meslektaşımın yanıtına ilave olarak, sitemizde yayınlanan "(5560 Sayılı Yasa İle Getirilen) Son Değişikliklerle Çocukların Yasalar Karşısındaki Durumu" başlıklı makaleyi incelemenizi öneririrm.

http://www.turkhukuksitesi.com/makale_474.htm

Saygılarımla..
Old 28-08-2010, 14:13   #4
GECE

 
Varsayılan

Yanıtlar için teşekkür ederim. Suç işlemiş çocuğun(suça sürüklenen çocuk) ifade verme koşullarını biliyorum, onda bir hilaf yok. Ama mağdur olmuş/müşteki konumunda olan 17 yaşında sezgin bir çocuğun durumu konusunda şüpheliyim. Bunun karakolda (av. nezaretinde tabi) ifadesi alınmışsa bu hukuka uygun mu, bu ifadenin hükmü ne olur? Bir de bu ifade sırasında çocuğun bir yakını da bulunabilir mi, özellikleşikayetçi olup olmama konusunda aileye danışılması konularında önemli bu. Net bilgisi olan varsa yardımını rica ediyorum...
Old 28-08-2010, 14:22   #5
üye34660

 
Varsayılan

Sadece suça sürüklenen çocuğun ifadesini çocuk savcılığı alır,Mağdur çocuğun ifadesi karakolda alınabilir, bunda kanunen bir engel yok, ancak ifadesi sırasında zorunlu vekili bulundurulmalı ve psikolog, pedagog gibi uzmanlar marifetiyle ifadesi alınmalı. Saygılar
Old 28-08-2010, 14:42   #6
Av. Engin EKİCİ

 
Varsayılan

Sayın GECE;

Sayın Dr. Fuat Şenoğlu'nun yanıtına ilave olarak;

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÇOCUK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ/BÜRO AMİRLİĞİ KURULUŞ, GÖREV VE ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ'nin "Çocuk Birimi Kuruluşu" başlıklı 6. maddesine göre; "Çocuklarla ilgili olarak polise mevzuatla verilen görevler... İl Emniyet Müdürlüklerinde kurulan Çocuk Şube Müdürlüğü... İlçe Emniyet Müdürlüklerinde/Amirliklerinde kurulan Çocuk Büro Amirliği tarafından yürütülür..." denmek suretiyle "Çocuk Büro" kavramına açıklık getirilmiştir. Dolayısıyla mağdur çocukların ifadelerinin il ve ilçe merkezlerinde mevcut çocuk bürolarında alınması gerektiği sonucu çıkmaktadır. Aksi mümkün olsa idi, yani halihazırda karakollarda çocukların ifadelerine başvurulabilse idi, çocuk büroya ilişkin yasal düzenlemenin bir anlamı kalmayacaktı.

Yin aynı yönetmeliğin "Mağdur Çocuklar" başlığı altında düzenlenen 9. maddesine göre; "Suçun mağduru küçükse, bunlara karşı işlenen meşhut suçlarda, kovuşturulması suçtan zarar gören kimsenin şikayetine bağlı olan fiillerde şüphelinin yakalanması ve soruşturma yapılması için şikayete gerek yoktur.
Mağdur çocukla yapılacak görüşmeler sosyal çalışmacı tarafından gerçekleştirilir, ayrıca sosyal inceleme raporu hazırlanır.
Suça maruz kalan çocuğun kimliği gizli tutulur.
Çocuk polisi ayrıca çocuğun suça maruz kalmaması için;
a) Çocukların çalışmaları mevzuatla yasaklanmış umuma mahsus ve umuma açık yerlerde çalıştırılıp çalıştırılmadığını kontrol etmek,
b) Çocuklara satılması mevzuatla yasaklanmış malların kendilerine satılıp satılmadığını araştırmak,
c) Çocukların girmesi mevzuatla yasaklanmış umuma açık yerlere girip girmediklerini araştırmak,
d) Mevzuata aykırı hareket ettiği tespit edilen yerler ve işletmecisi hakkında gerekli işlemlerin yapılması için ilgili birimlere bildirmek, ile görevlidir."

Mağdur çocukların avukat nezaretinde çocuk bürolarında ifadelerinin alınması hukuka ve kanuna uygundur. Mağdurun veli ya da vasisinin ifade sırasında yanında bulunması, çocuğun ifadesinin alınması noktasında yarar sağlayacak ise mümkündür. Tümüyle çocuğun menfaatleri gözetilerek mağdur vekili olarak avukatın dışında mağdur çocuğun veli ya da vasisi ve sosyal hizmet görevlisinin ifade sırasında hazır bulunması, mağduriyete binaen ifadesine başvurulan çocuğun psikolojik durumu göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi gereken bir husustur.

Saygılarımla..
Old 29-08-2010, 02:00   #7
xumabeach

 
Varsayılan

Mağdur çocuğun ifadesi avukat nezaretinde çocuk büroda alınmalıdır. Ancak bazı suçların niteliği itibariyle emniyetin bu suçlara özel açtığı bürolar var, örneğin İstanbulda Gasp Büro, YanDol Büro vs. Bu tip bürolarda çocuk polisi olmadığından bu bürolarda çalışan polislerde mağdur çocuğun ifadesini alabiliyor. İfade sırasında mağdur çocuğun yanında ailesinden birinin olması uygun olacaktır. Ancak olmamasının hukuka aykırılık sebebi teşkil etmediğini düşünüyorum.
Old 12-11-2010, 15:29   #8
hukuksuphi

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Dr. Fuat Şenoğlu
Sadece suça sürüklenen çocuğun ifadesini çocuk savcılığı alır,Mağdur çocuğun ifadesi karakolda alınabilir, bunda kanunen bir engel yok, ancak ifadesi sırasında zorunlu vekili bulundurulmalı ve psikolog, pedagog gibi uzmanlar marifetiyle ifadesi alınmalı. Saygılar
"psikolog ve pedagog gibi uzman marifetiyle ifadesi alınmalı" düşüncenize ilişkin mevzuat hükmünü de eklernesiz sevinirim. saygılarımla..
Old 17-11-2010, 21:16   #9
Av.Can Lafcı

 
Varsayılan

Uygulamada avukat eşliğinde mağdur müşteki çocuğun ifadesi alınıyor. Yargıtay da bu duruma cevaz veriyor. Sadece SSÇ lerin ifadesinin savcılıkta alınması zorunlu psikolog pedagog marifetiyle kollukta ifade alındığını henüz görmedim.
Old 18-11-2010, 13:23   #10
S.Orhan

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan hukuksuphi
"psikolog ve pedagog gibi uzman marifetiyle ifadesi alınmalı" düşüncenize ilişkin mevzuat hükmünü de eklernesiz sevinirim. saygılarımla..



CEZA MUHAKEMESİ KANUNU

MAĞDUR İLE ŞİKÂYETÇİNİN DİNLENMESİ
Madde 236 - (1) Mağdurun tanık olarak dinlenmesi halinde, yemin hariç, tanıklığa ilişkin hükümler uygulanır.
(2) İşlenen suçun etkisiyle psikolojisi bozulmuş çocuk veya mağdur, bu suça ilişkin soruşturma veya kovuşturmada tanık olarak bir defa dinlenebilir. Maddî gerçeğin ortaya çıkarılması açısından zorunluluk arz eden haller saklıdır.
(3) Mağdur çocukların veya işlenen suçun etkisiyle psikolojisi bozulmuş olan diğer mağdurun tanık olarak dinlenmesi sırasında psikoloji, psikiyatri, tıp veya eğitim alanında uzman bir kişi bulundurulur. Bunlar hakkında bilirkişilere ilişkin hükümler uygulanır.


CMK 236/3 . mağdur çocukların dinlenmesi sırasında uzman bir kişinin bulundurulmasını zorunlu kılmaktadır.
Saygılarımla.
Old 20-02-2011, 18:48   #11
ulasilamayan

 
Varsayılan

Ben bir soru sormak istiyorum. Bir ölümlü olayda 10 ila 7 yaşında iki çocuk vardı çocukların bilgi sahibi olarak ifadelerinin alınması konusunda tereddüt yaşadım acaba bu yaştaki veya 12 yaşın altındaki çocukların tanık olarak veya bilgisahibi olarak ifadelerinin Polisce alınmasında bir sakınca oluştur mu? l
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
18 yaşından küçük çocuğun dayısının evinden geri alınması Av.Şükrü ÖZGÜR Meslektaşların Soruları 4 04-08-2010 16:14
Müdafi şüphelinin ifadesinin alınması sırasında ifade alma işleminden ayrılabilir mi? AV.ZAFER TUNCA Meslektaşların Soruları 3 04-06-2009 11:25
Anne Babası Olan Çocuğun Vesayet Altına Alınması DEVİN Meslektaşların Soruları 5 13-08-2008 10:29
amca uzerıne kayıtlı olan çocuğun kaydının gerçek babası uzerıne alınması av.remzieroglu Meslektaşların Soruları 6 22-01-2008 09:55


THS Sunucusu bu sayfayı 0,11771107 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.