Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kamulaştırma şerhi

Yanıt
Old 21-08-2010, 17:29   #1
halilerdemir

 
Varsayılan kamulaştırma şerhi

sayın meslektaşlarım herkese kolay gelsin.
Müvekkile ait taşınmaz 1983 yılında Karayolları Genel Müdürlüğünce Komisyon kararıyla kamulaştırılıyor.Yine aynı yıl içerisinde komisyon kararına itiraz edilmediği için karar kesinleşiyor.Karayolları 27 yıldır tahsis amacına uygun hiçbir şey yapmamıştır.Müvekkile ait arsa üzerindeki bu şerhi kaldırmak için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?Nasıl bir dava açmalıyız.Cevap veren meslektaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Old 21-08-2010, 18:22   #2
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

KAMULAŞTIRMA KANUNU
KAMULAŞTIRMADA ÖNCE YAPILACAK İŞLEMLER VE İDARİ ŞERH
Madde 7 - …….
…………………………………….
İdare kamulaştırma kararı verdikten sonra kamulaştırmanın tapu siciline şerh verilmesini kamulaştırmaya konu taşınmaz malın kayıtlı bulunduğu tapu idaresine bildirir. Bildirim tarihinden itibaren malik değiştiği takdirde, mülkiyette veya mülkiyetten gayri ayni haklarda meydana gelecek değişiklikleri tapu idaresi kamulaştırmayı yapan idareye bildirmek zorundadır. İdare tarafından, şerh tarihinden itibaren altı ay içinde 10 uncu maddeye göre kamulaştırma bedelinin tespitiyle idare adına tescili isteğinde bulunulduğuna dair mahkemeden alınacak belge tapu idaresine ibraz edilmediği takdirde, bu şerh tapu idaresince resen sicilden silinir.
Old 22-08-2010, 01:12   #3
halilerdemir

 
Varsayılan

sayın meslektaşım zaman ayırıp cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.İdare tarafından, şerh tarihinden itibaren altı ay içinde 10 uncu maddeye göre kamulaştırma bedelinin tespitiyle idare adına tescili isteğinde bulunulduğuna dair mahkemeden alınacak belge tapu idaresine ibraz edilmediği takdirde, bu şerh tapu idaresince resen sicilden silinir hükmü gereğince idare adına tescil mevcut değil ancak komisyon kararında dava açılmadığından komisyon kararı kesinleşmiştir şeklinde ibare mevcut.Şerhin terkini için tapuya başvurup sonucuna göre mi hareket etmem gerekiyor? [/font][FONT='Arial','sans-serif'][/font]
Old 22-08-2010, 01:29   #4
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan halilerdemir
Şerhin terkini için tapuya başvurup sonucuna göre mi hareket etmem gerekiyor?
Evet.
Old 24-08-2010, 08:43   #5
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

T.C.

YARGITAY

18. HUKUK DAİRESİ

E. 2005/5137

K. 2005/7277

T. 11.7.2005

• KAMULAŞTIRMA ŞERHİNİN SİLİNMESİ TALEBİ ( Davanın Çözüm Yerinin Adli Yargı Olduğu )

• KAMULAŞTIRMA KANUNU’NUN AMAÇ VE KAPSAMI ( Açıkça İdari Yargının Görev Alanına Girdiği Belirtilmeyen Hususlarla İlgili Uyuşmazlıkların Adli Yargıda Çözümlenmesi Gereği - Kamulaştırma Şerhinin Silinmesi Talebi )

• GÖREV ( Kamulaştırma Şerhinin Silinmesi Talepli Davanın Çözüm Yeri Adli Yargı Olduğu )

2942/m. 7, 31, 37

1086/m. 7, 27

ÖZET : Kamulaştırma Kanunu'nun amaç ve kapsamından açıkça idari yargının görev alanına girdiği belirtilmeyen hususlarla ilgili uyuşmazlıkların adli yargıda çözümlenmesi gerekeceği anlaşılmaktadır. Kamulaştırma şerhinin silinmesine ilişkin ihtilaflarda idari yargının görevli olduğuna dair anılan kanunda bir hüküm bulunmamaktadır. Buna rağmen yerel mahkemece idari yargının görevli olduğu gerekçesiyle yazılı şekilde karar verilmesi isabetsizdir.
DAVA : Dava dilekçesinde, tapu kaydına Kamulaştırma Yasası'nın 31/b maddesi gereğince konan şerhin iptaline karar verilmesi istenilmiştir. Mahkemece idari yargının görevli olması nedeniyle görevsizlik kararı verilmiş, hüküm davacı vekili tarafından temyiz edilmiştir.
Temyiz isteminin süresi içinde olduğu anlaşıldıktan sonra dosyadaki bütün kağıtlar okunup, gereği düşünüldü:
KARAR : Davacı vekili dava dilekçesinde, müvekkili adına tapuda kayıtlı bulunan taşınmaz mal üzerine konulmuş bulunan ( Kamulaştırma Yasası'nın 31. maddesine göre ) kamulaştırma şerhinin kaldırılmasını istemiş, mahkemece davanın idari yargının görev alanına girdiği gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiştir.
2942 sayılı Kamulaştırma Yasası'nın 4650 Sayılı Yasa ile değişik 7. maddesinin son cümlesine göre idare tarafından şerh tarihinden başlayarak 6 ay içinde kamulaştırma bedelinin tespiti ile idare adına tescili isteğinde bulunulduğuna ilişkin mahkemeden alınacak belge tapu idaresine ibraz edilmediği takdirde bu şerhin tapu idaresince re'sen sicilden silineceği hükme bağlanmıştır.
Somut olayda, taşınmaz malın tapu kaydına 27.09.2002 tarihinde kamulaştırma şerhinin konulmuş olduğu, anılan yasa maddesinde öngörülen sürenin geçmiş olmasına karşın kamulaştırma şerhinin silinmediği anlaşılmaktadır. 2942 Sayılı Yasanın 37. maddesine göre bu yasadan doğan tüm anlaşmazlıkların adli yargıda çözümlenmesi gerekenleri taşınmaz malın bulunduğu yer asliye hukuk mahkemelerinde görülür. Bu yasada kamulaştırılan veya kamulaştırılması düşünülen taşınmaz malların tapu kayıtları üzerine konulmuş bulunan şerhlerin silinmesi işlerine idari yargı mercilerinde bakılacağına dair herhangi bir açıklama bulunmamaktadır.
Kamulaştırma Yasası'nın 37. maddesinin amaç ve kapsamından, yasanın diğer maddelerinde açıkça idari yargının görev alanına girdiği belirtilmeyen hususlarla ilgili anlaşmazlıkların adli yargı mercilerinde çözümlenmesi gerekeceği açıkça anlaşılmaktadır. Açıklanan hususlar göz önünde bulundurularak mahkemece işin esasına girilip tüm deliller toplanıp oluşacak sonuca göre bir karar verilmesi gerektiğinin düşünülmemesi doğru görülmemiştir.
SONUÇ : Bu itibarla yukarıda açıklanan esaslar göz önünde tutulmaksızın yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsiz, temyiz itirazları bu nedenlerle yerinde olduğundan kabulü ile hükmün HUMK'nun 428. maddesi gereğince BOZULMASINA, temyiz peşin harcının istek halinde temyiz edene iadesine, 11.07.2005 gününde oybirliğiyle karar verildi.

(Kaynak: Kazancı)
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Tapu kaydına kamulaştırma şerhi konmuş olan taşınmazların kamulaştırma bedelleri Av. Eser Bozkurt Meslektaşların Soruları 6 24-08-2017 19:47
2942 sayılı yasa ile belirlenen Kamulaştırma bedeline Yeni Kamulaştırma çerçevesinde nisa Meslektaşların Soruları 1 13-05-2010 14:18
Taşınmaz'ın İcrai Satışı-Kamulaştırma Şerhi madagaskar Meslektaşların Soruları 2 01-06-2008 16:41
kamulaştırma 7.madde şerhi terkin denipre Meslektaşların Soruları 2 15-02-2008 15:24
711\3 şerhi minerva Hukuk Soruları Arşivi 1 18-10-2006 18:24


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04004002 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.