Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ipotek ve rehin takiplerinde takibin düşmesinde süre

Yanıt
Old 13-08-2010, 17:00   #1
yelken

 
Varsayılan ipotek ve rehin takiplerinde takibin düşmesinde süre

rehin ve ipotek takiplerinde takibin düşmesinde esas alınacak süreler genel haciz yolundaki gibi 1 yıl mıdır yoksa rehinle teminat altına alınmış bir alacak söz konusu olduğu için takibin düşmesi diye bir durum yok mudur?
Old 13-08-2010, 17:11   #2
Av.Özgür KARABULUT

 
Varsayılan

Merhabalar;

İİK'nın ilgili maddesi:

Alıntı:
Paraya çevirme müddeti:

Madde 150/E - Alacaklı, taşınır rehnin satışını ödeme veya icra emrinin tebliğinden itibaren nihayet bir sene içinde, taşınmaz rehnin satışını da aynı tarihten itibaren nihayet iki sene içinde isteyebilir.

Satış yukarıdaki fıkrada gösterilen müddetler içinde istenmez veya talep geri alınıp da bu müddetler içinde yenilenmezse takip düşer.

78 inci maddenin 2 nci fıkrası hükmü rehnin paraya çevrilmesi yoliyle takipte de kıyasen uygulanır.

Saygılarımla...
Old 13-08-2010, 17:49   #3
yelken

 
Varsayılan

verdiğiniz cevap için teşekkür ederim ama bir şey takıldı aklıma.süresinde satış talep ettik araç yakalanamadı.son işlem tarihinden itibaren de bir yıl geçti diyelim o zaman bir problem olmaz mı peki
Old 13-08-2010, 17:56   #4
Av.Özgür KARABULUT

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan yelken
verdiğiniz cevap için teşekkür ederim ama bir şey takıldı aklıma.süresinde satış talep ettik araç yakalanamadı.son işlem tarihinden itibaren de bir yıl geçti diyelim o zaman bir problem olmaz mı peki

Süresi içerisinde satış talep etmiş ve İİK md. 59 gereğince masrafını da peşin vermiş iseniz süreyi durdurmuş olacaksınız.

Son işlem derken satış talebinizden mi söz ediyorsunuz?
Old 14-08-2010, 09:53   #5
yelken

 
Varsayılan

evet satış talep ettik ama satış avansının tamamını değil bir kısmını yatırdık.yine de süreyi kesmiş sayılıyor muyuz
Old 14-08-2010, 09:58   #6
Av.Özgür KARABULUT

 
Varsayılan

Avans miktarı için belli bir ölçüt yok, bu nedenle bir kısmı diye bir şey de olmamalı. Şu durumda, satış talebiniz için masraf yatırdığınız tarihte bir yıllık süreyi kesmiş oluyorsunuz.

Saygılarımla...
Old 14-08-2010, 10:30   #8
Av.Özgür KARABULUT

 
Varsayılan Yargı Kararları

Karar eklemeden olur mu?

Alıntı:
T.C. YARGITAY
19.Hukuk Dairesi

Esas: 2005/2583
Karar: 2005/7734
Karar Tarihi: 07.07.2005

İcra Mahkemesi'nce davalı yanın satılan aracın trafik kaydı üzerine 11.03.2002 tarihinde haciz koydurduğu, daha sonra yapılan fiili haczin satış isteme süresini etkilemeyeceği, davalı yanın yasal bir yıllık süre geçtikten sonra 09.04.2003 tarihinde satış istediği ve bu itibarla haczinin düştüğü gerekçesiyle sıra cetvelinin iptaline karar verilmiş; hüküm davalı şirket vekilince temyiz edilmiştir.

Motorlu taşıt araçları trafik siciline yazılmak suretiyle haczedilebilecekleri gibi, fiilen de haczedilebilirler. Sicile yazılmak suretiyle haczedilen aracın daha sonra fiilen haczedilmesi, bir muhafaza işleminden ibaret olmayıp, İcra ve İflas Kanunu'nun 78 vd. maddeleri anlamında yeni bir hacizdir ve satış isteme süresi de bu fiili hacizden itibaren yeniden işlemeye başlar. Somut olayda bedeli paylaşıma konu araç davalı yanca 16.04.2002 günü fiilen haczettirilmiş, 09.04.2003 günü de satış avansı yatırılmak suretiyle (İİK. m. 59) usulüne uygun biçimde satış istenmiştir. Bu durumda davalı yanın haczinin düşmediği göz önüne alınarak bir karar verilmek gerekir...

******

T.C. YARGITAY
19.Hukuk Dairesi

Esas: 2004/10907
Karar: 2005/4498
Karar Tarihi: 21.04.2005

İcra Mahkemesi'nce yapılan yargılamaya ve toplanan delillere göre; davacı yanın araç üzerine 28.01.1999 tarihinde haciz koydurduğu ve 06.12.1999 tarihinde satış istediği, ne var ki İİK. nun 59 ncu maddesine uygun biçimde satış masraflarını yatırmadığı ve bu itibarla İİK. nun 110 ncu maddesi uyarınca haczi düştüğünden sıra cetvelinin usul ve yasaya uygun olduğu gerekçesiyle davanın reddine karar verilmiş, hüküm davacı şirket vekili tarafından temyiz edilmiştir.

Sonuç: Dosyadaki yazılara kararın dayandığı delillerle gerektirici sebeplere, delillerin takdirinde bir isabetsizlik bulunmamasına göre, davalı şirket vekilinin yerinde görülmeyen bütün temyiz itirazlarının reddiyle usul ve kanuna uygun bulunan İcra Mahkemesi kararının İİK'nun 366. maddesi uyarınca ONANMASINA, aşağıda yazılı onama harcının temyiz edenden alınmasına, 21.04.2005 gününde oybirliği ile karar verildi.

******

T.C. YARGITAY
19.Hukuk Dairesi

Esas: 2003/2150
Karar: 2003/6583
Karar Tarihi: 19.06.2003

Araçların trafik kaydına konulan hacizler fiili haciz gibi geçerlidir. Davacı alacaklı bedeli paylaşıma konu aracın trafik kaydına 14.6.2001 tarihinde haciz uygulamıştır. Satış talep edilip avansı 12.6.2002 tarihinde yatırıldığına göre İİK. nun 106 ve 110.maddelerinde öngörülen bir yıllık satış isteme süresi henüz dolmamıştır. Bu nedenle davacının haczi düşmemiştir. Bu durumda davacı alacaklı sıra cetvelinde ilk sırada yer almalıdır. ...

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Takibin Yenilenmesinden Sonra Ödeme Yapılması-Takibin Zamanaşımına Uğraması-İstirdat av.mehmet.ceyhun.civelek Meslektaşların Soruları 4 19-05-2011 22:02
Kambiyo Yolu ile Takipte Ödeme Emrine İtirazda Takibin İptali mi Takibin Durdurulması üye15184 Meslektaşların Soruları 10 10-01-2011 12:08
kambiyo takiplarinde takibin düşmesinde süreler yelken Meslektaşların Soruları 3 30-07-2010 13:43
ipotek takiplerinde satışın düşmesi Av.H.Ahmet KANAL Meslektaşların Soruları 1 28-01-2008 16:18
Rehin takiplerinde ücreti vekalet? avukat-21 Meslektaşların Soruları 9 16-10-2007 15:21


THS Sunucusu bu sayfayı 0,10309196 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.