Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukat iki farklı büro açabilir mi?

Yanıt
Old 28-07-2010, 00:02   #1
Mert_

Varsayılan Avukat iki farklı büro açabilir mi?

Başlıkta belirttiğim gibi avukat aynı ilde (kendi vergi kaydı ile tabelasını asarak)iki farklı büroda faaliyet gösterebilir mi? teşekkür ederim.
Old 28-07-2010, 06:36   #2
MURAT ACER

Tek vergi levhası ile iki büroda faliyet gösteremez ;Ancak hem iki büroda faliyet gösteren , hem de kocaman levha ile bunu ilan eden bürolar mevcut İstanbulda ilgili baronun müdahale etmesi gerekir kanaatimizce.
Old 28-07-2010, 10:11   #4
a.zorba

avukatlar pek de dinlemediğimiz avukatlık yasası uyarınca yurt içinde şube açamazlar.

Madde 43 – ".....Bir avukatın birden fazla bürosu olamaz. Birlikte çalışan avukatlar ayrı büro edinemezler. Avukatlık ortaklığı yurt içinde şube açamaz...."
Old 28-07-2010, 13:40   #5
Alper Günay

Resmiyette tek büro olabilir, fiilen birden fazla büro söz konusu olabilir ama tereddüt halinde barodan sorulur ve Baro'ya bildirilen ofis esas büro kabul edilir.
Bu durumda, CMK uyarınca yapılacak ofis aramalarında fiilen büro olan ama resmiyette gözükmeyen büro hakkında, CMK 130 uygulanamaz (genel arama ve el koyma hükümlerine tâbidir).
Sözgelimi resmi bir bürosu bulunan avukat, ben evimin bir odasını da ev-ofis olarak kullanıyorum, dosyaların yarısı orada, bu nedenle evdeki ofisimde yapacağınız arama ve el koyma CMK 130'a tâbidir, diyemez; genel arama ve el koyma hükümlerine tâbi olacaktır.
Old 29-07-2010, 14:56   #6
köksal67

Sayin Zorba Gayet Net Bİr Şekİlde Yasa Maddesİnİ De Belİrterek Soruyu YanitlamiŞ.katiliyorum.ayrica Fİİlİ Olarak Bİrden Fazla BÜrosu Olan MeslekdaŞlarimizin Baroya Bİldİrİlmesİnİ Ve Gereklİ Uyarinin İlgİlİ Baro Tarafindan Yapilmasi DoĞru Olur Kanaatİndeyİm.
Old 29-07-2010, 15:44   #7
Av.Selim Balku

Meslektaşlarımın da belirttiği gibi bir avukatın iki bürosunun olmasının yasal engeli vardır.

Peki ama neden yasaktır?

Bir avukatın istediği şehirde avukatlık hizmetini ifa etmesi ile çelişkili bir durum değil midir?

Kolay Gelsin...
Old 29-07-2010, 15:51   #8
köksal67

Meslektaşlar arasında haksız rekabetin önüne geçmek amaçlı ve mesleğin onuru ve itibarı gözetilerek konulmuş olumlu bir kural bence.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi