Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukat iki farklı büro açabilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-07-2010, 23:02   #1
Mert_

Varsayılan Avukat iki farklı büro açabilir mi?

Başlıkta belirttiğim gibi avukat aynı ilde (kendi vergi kaydı ile tabelasını asarak)iki farklı büroda faaliyet gösterebilir mi? teşekkür ederim.
Old 28-07-2010, 05:36   #2
MURAT ACER

Tek vergi levhası ile iki büroda faliyet gösteremez ;Ancak hem iki büroda faliyet gösteren , hem de kocaman levha ile bunu ilan eden bürolar mevcut İstanbulda ilgili baronun müdahale etmesi gerekir kanaatimizce.
Old 28-07-2010, 09:11   #4
a.zorba

avukatlar pek de dinlemediğimiz avukatlık yasası uyarınca yurt içinde şube açamazlar.

Madde 43 – ".....Bir avukatın birden fazla bürosu olamaz. Birlikte çalışan avukatlar ayrı büro edinemezler. Avukatlık ortaklığı yurt içinde şube açamaz...."
Old 28-07-2010, 12:40   #5
Alper Günay

Resmiyette tek büro olabilir, fiilen birden fazla büro söz konusu olabilir ama tereddüt halinde barodan sorulur ve Baro'ya bildirilen ofis esas büro kabul edilir.
Bu durumda, CMK uyarınca yapılacak ofis aramalarında fiilen büro olan ama resmiyette gözükmeyen büro hakkında, CMK 130 uygulanamaz (genel arama ve el koyma hükümlerine tâbidir).
Sözgelimi resmi bir bürosu bulunan avukat, ben evimin bir odasını da ev-ofis olarak kullanıyorum, dosyaların yarısı orada, bu nedenle evdeki ofisimde yapacağınız arama ve el koyma CMK 130'a tâbidir, diyemez; genel arama ve el koyma hükümlerine tâbi olacaktır.
Old 29-07-2010, 13:56   #6
köksal67

Sayin Zorba Gayet Net Bİr Şekİlde Yasa Maddesİnİ De Belİrterek Soruyu YanitlamiŞ.katiliyorum.ayrica Fİİlİ Olarak Bİrden Fazla BÜrosu Olan MeslekdaŞlarimizin Baroya Bİldİrİlmesİnİ Ve Gereklİ Uyarinin İlgİlİ Baro Tarafindan Yapilmasi DoĞru Olur Kanaatİndeyİm.
Old 29-07-2010, 14:44   #7
Av.Selim Balku

Meslektaşlarımın da belirttiği gibi bir avukatın iki bürosunun olmasının yasal engeli vardır.

Peki ama neden yasaktır?

Bir avukatın istediği şehirde avukatlık hizmetini ifa etmesi ile çelişkili bir durum değil midir?

Kolay Gelsin...
Old 29-07-2010, 14:51   #8
köksal67

Meslektaşlar arasında haksız rekabetin önüne geçmek amaçlı ve mesleğin onuru ve itibarı gözetilerek konulmuş olumlu bir kural bence.
Old 10-03-2016, 01:09   #9
av.sahin67

Arkadaşlar bu konuda farklı bir soru gündeme getirmek istiyorum : ben farklı şehirde ( kendi memleketimde ) hemşeri olması nedeniyle birçok dava alıyorum ve bazen 3 gün ard arda o şehirde kalıyorum. Bu durumda müvekkillerimi ağırlamak ve dosya hakkında konuşmak üzere kafelerde buluşmak istemiyorum. Bu durumda küçük bir ofis kiralamayı düşünüyorum ama avukatlık ofisi olarak değil ve tebligata yarar adres olmayacak, kartvizit bastırılmayacak. Sadece adliye işlemlerim bittikten sonra çalışmamamı ve görüşmelerimi yapabilmek adına bu şekilde bir ofis açmayı düşünüyorum. Şöyle sorular gündeme gelmekte :
-kira sözleşmesine adımı yazdığımda sorun teşkil eder mi?
-İki ayrı ofis açma yasağı çerçeveside disiplin suçu teşkil eder mi?
-Kişi sadece çalışma amaçlı iş yeri kiralayamaz mı ?
-Vergisel anlamda nasıl bir durum bekler?
Old 10-03-2016, 17:14   #10
Av. Erdem Akçay

Alıntı:
Yazan av.sahin67
Arkadaşlar bu konuda farklı bir soru gündeme getirmek istiyorum : ben farklı şehirde ( kendi memleketimde ) hemşeri olması nedeniyle birçok dava alıyorum ve bazen 3 gün ard arda o şehirde kalıyorum. Bu durumda müvekkillerimi ağırlamak ve dosya hakkında konuşmak üzere kafelerde buluşmak istemiyorum. Bu durumda küçük bir ofis kiralamayı düşünüyorum ama avukatlık ofisi olarak değil ve tebligata yarar adres olmayacak, kartvizit bastırılmayacak. Sadece adliye işlemlerim bittikten sonra çalışmamamı ve görüşmelerimi yapabilmek adına bu şekilde bir ofis açmayı düşünüyorum. Şöyle sorular gündeme gelmekte :
-kira sözleşmesine adımı yazdığımda sorun teşkil eder mi?
-İki ayrı ofis açma yasağı çerçeveside disiplin suçu teşkil eder mi?
-Kişi sadece çalışma amaçlı iş yeri kiralayamaz mı ?
-Vergisel anlamda nasıl bir durum bekler?

Sayın meslektaşım, avukatlık mesleği kapsamındaki çalışmaların yürütüldüğü, iş sahipleri ile görüşmelerin yapıldığı yer avukatlık bürosudur. Dolayısıyla başka şehirde açmak istediğiniz ofis, bir avukatlık bürosunu tarif ediyor. Bu da malumunuz, mümkün değil.

İş sahipleriyle görüşme yapmadan sadece kendi çalışmalarınız için kullanırsanız, şikayete konu olma olasılığı çok düşük. Şikayet olsa dahi, büro olarak değerlendirilme şansı da bence çok düşük. Aksi halde eve dosya götürmek de yasak olmalı. Tabii, bu yerin dışarıdan bakıldığında bir avukatla bağlantısı olduğu fikri kesinlikle oluşmamalı.

Kira sözleşmesinde adınızın yazması sorun teşkil etmez ancak kirayı gider olarak gösteremezsiniz. Zira tek büromuz olabiliyor.

Şu bilgileri de değerlendiriniz: http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=4332
Old 17-03-2016, 12:31   #11
Av. Kürşad MERCAN

Avukatların ortak büro açarak çalışmaları halinde dâhî birden fazla yazıhane ve şube açmasına imkan yoktur.
(27.4.1974 - 169634)

1136 sayılı Kanunun 43/2. maddesi uyarınca avukatın ancak bir bürosu olması gerektiğinden iki ayrı yerde yazıhane açması mümkün olmadığı gibi iki ayrı yerde tabela bulundurması olanağı da yoktur.
(3.10.1976 - 660/16)

http://hukukitavsiyeler.com/2015/10/...lke-kararlari/
Old 17-03-2016, 12:54   #12
av.sahin67

Benim bahsini açtığım konu ise üstü örtülü avukatlık bürosu değil. Hepimiz şehir dışından bir vesile ile iş alıyoruz.Bu aşikar. Peki dosya sayısı yükseldiğinde iş yaptığımız şehirde depo/kütüphane/çalışma ofisi adına her ne denirse tutup dosyalarımızı belgelerimizi kitaplarımızı orada tutamaz mıyız. Zira bir odada dosya ve kitap olması masa ve iki koltuk olması orayı avukatlık ofisi yapmaya yetmeli mi? Zaten bir ayın 25 günü örneğin İstanbul'da ve 4 günü başka şehirde olan bir avukatın kitap ve masa olan yerde avukatlık yapması ne kadar kabul edilebilir. Bunları tartışmak lazım
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi