Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kazai rüşt

Yanıt
Old 22-07-2010, 21:15   #1
garani

 
Varsayılan kazai rüşt

arkadaşlar hayırlı akşamlar.bu konu ile ilgili olarak başlık vardı ama özür dileyerek tekrar bir başlık istiyorum ama bu başlıkta bu konu ile ilgili soru olmadığından ayrıca bir başlığın mantıklı olduğuna kanaat getirdim.soeum şu;16 yaşınja bir çocuk var.anne ve babası vefat etmiş ve geriye bir tek abisi var şu anda.abisinin de nüfus kayıtlarında velayet görünmüyor. bende kazai rüştün şartları oluşuyor ise kazai rüşt ettirelim kendi işlerini kendisi halletsin dedim.sorum şu kanun maddesine baktığım vakit söz konusu durumda başvuracak kişi küçüğün kendisi mi?ayrıca eğer ki velayet durumu ararlarsa kimse de velayet yok.vasi de yok.şimd gideceğimiz yol nasıl olmalı.cevplarınız için şimdiden teşekkür ederim
Old 23-07-2010, 10:36   #2
Özgür DİKTAŞ

 
Varsayılan

Sayın meslektaşım,

Anne ve baba artık hayatta olmadığına göre velayet hakkından söz edilemez.

Küçüğe öncelikle vesayet makamı (sulh hukuk mahkemesi)tarafından bir vasi atanır (TMK.Madde 404 madde,"velayet altında bulunmayan her küçük vesayet altına alınır" demektedir.)

Kazi rüşte ilişkin işlemler bu vasi tarafından takip edilir.

TMK.463.Madde küçüğün ergin kılınmasında vesayet makamının izninden sonra denetim makamının da(asliye hukuk mahkemesi) izninin aracağını hükme bağlamıştır.
Old 01-08-2012, 15:26   #3
av.sahin67

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşlarım ;
Kazai rüşt davası açacağım fakat birkaç sorum var : Bu dosyada karar İstanbul şartlarında ne kadar sürede çıkar. Gerekli belgeler nelerdir. Kpss sınavına girmeden önce çıkarılması gerektiğini söylediler. Bir buçuk ay kadar süremiz var. Bu kararı erken çıkartabilir miyim . Teşekkürler
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Tedbir nafakasının iadesi , küçüğün rüşt olması Av. İlhan SALBAŞ Meslektaşların Soruları 0 01-12-2009 16:24


THS Sunucusu bu sayfayı 0,07242608 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.