Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

doğumun gecikmesi ve bebeğin ilk kaka yutması

Konuyu Kilitleyin
Old 09-07-2010, 00:27   #1
Konuk

 
Varsayılan doğumun gecikmesi ve bebeğin ilk kaka yutması

abimin eşi hamileliğinin 40.haftası geçmesine rağmen doğuma alınması ihmal edildi ve bebeğin ilk kaka yutması denen durum nedeniyle yoğun bakıma alındığı ama korkulacak birşey olmadığı söylendi.doktorlara güvendik suni sancı serumu verildi nst denilen cihaza bağlandı fakat cihaz doğru veri vermiyordu sancının çok yoğun olmasına rağmen cihaz çok düşük verilere işaret ediyordu doğuma başlanması çok uzun sürdü doğumhanenin önünde beklerken bu cihazlardan birinin hemşire tarafından düşürüldüğüne şahit olduk diğer hemşirelerden bir tanesi de bunun daha önce de tekrarlandığını gülerek ifade etti. saatlerce sancı çekilirken defalarca hemşirelere doktorun gelmesi gerektiğini en azından hamile bir bayana psikolojik olarak destek vermesi gerektiğini söylememize rağmen doktorun ameliyatta olduğunu çıkınca geleceğini söylediler.durum bununla da kalmadı hamile bayandan yeşil renkte bir sıvı geldiğini hemşirelere bildirdik ve onlar da saklamamız gerektiğini ve doktorun bakacağını söylediler.fakat doktor gelmedi ve bakmadı o sıvıya saatler geçti..çok sonra merak edip araştırdığımız bu durumun aslında çok tehlikeli olduğunu bebeğin solunum problemi yaşayarak kakasını anne karnında yapmış olacağına bilgisine ulaştık.yani o yeşil renkli sıvı bebeğin kakası olabilirdi ve bu durumunda hemen doğuma alınması gerekirse sezeryan doğumun yapılması gerektiğini öğrendik

ihmaller ziinciri ve şuan bebeğimiz yaşam mücadelesi veriyor umarım kurtulur.
hangi yollara başvurmalıyız şimdiden teşekkürler
Old 10-07-2010, 12:06   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Sn.Katılımcı

Öncelikle hastaneden onaylı ve sayfa sayısının da belirtildiği şekilde anne ve bebeğe ait tıbbi dosyanın alınması uygun olur.

Dosyanın bir uzman tarafından incelenmesi ve kusur durumunun tespiti yararınıza olacaktır.Dilerseniz Üniversitelerin adli tıp ana bilim dalına da başvurabilirsiniz.

Dosya incelemesi ile kişi ve kurumun kusur ve sorumluluğu söz konusu olduğunda, kişiler için meslek odasına,kurum için Sağlık Müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz.

Yine kurum içindeki Hasta Hakları birimine doğrudan veya Sağlık Bakanlığı sayfasından bildirim ve şikayetinizi iletebilirsiniz.

Kusur sözkonusu ise hastane kamu kuurmu ise İdare Mahkemesinde dava açabilir ve maddi manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Özel hastane ise hem personel/hekim ve hem de kuruma davayı yöneltebilirsiniz.

Suç teşkil eden bir eylem olduğu tespit edilecek olur ise savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Dosyanın incelenmesi için alan uzmanından,hukuksal başvurlarda bulunmak için bir avukattan destek almanızı ısrarla öneriyoruz.
Old 01-09-2010, 13:44   #3
Nur Deniz

 
Varsayılan

Sn Konuk,

Doğum zor bir eylemdir, normal yoldan olsa bile. Üstelik gebeler 40 hafta boyunca doğumun endişesini ve sıkıntısını yaşar. Mesajınızı birkaç kez okudum.

Size bazı konularda yeterli bilgi verilmemesi sizin tıbbi bir hata olabileceği düşüncesini geliştirmiş diye düşünüyorum.

Öncelikle doğum eyleminin bazı belirtileri vardır, sancı, hafif kanama, ya da sularının gelmesi gibi, bunlardan hiçbiri yoksa ve gebelik miadını doldurmuşsa suni sancı verilerek doğum eylemi başlatılır. NST cihazı anne karnındaki bebeğin kalp hızını ve rahimin normal doğumdaki sancı hızını ölçen cihazdır. Sancıların gebe tarafından şiddetle hissedilmesi doğuma yeterli olacak seviyede ağrı çektiği anlamına gelmemektedir. Bahsettiğiniz şekilde NST cihazı düşürülemez, anca ve anca sesi kısılabilir.

Çekilen NST grafikleri, bebeğin kalp hızı gebenin dosyasında mutlaka vardır. (Doğum eylemini hastalıkla bağdaştırmadığımız için gebe kelimesini kullanmayı tercih ederiz.)

Ve yine bahsettiğiniz yeşil sıvı suni sancının etki göstererek doğum eyleminin başladığnın göstergesidir. Ancak dediğiniz üzere doğum eylemi fizyolojik nedenlerle geciktiğinden, görevli personel normal doğum üzerine gereğini yapmıştır. Bahsettiğiniz herşeyden doktorunuzun mutlaka bilgisi vardır.

Suni sancı verilerek doğum eylemi başlatılan yenidoğanlar bir süre bebek servisinde gözetim altında tutulur. Bu şekilde olmasa da zaten bebeğin nefes alması için solunum yolu aspire edilir, yani bir cihazla ve ince bir tüple temizlenir.

Başkaca bir sorun var ise elbette öncelikle hastanenin Hasta Hakları Birimi'ne şikayette bulunarak dosyanızın incelenmesini talep edebilirsiniz. Eğer doktorun ve görevli personelin kusuru var ise size kesinlikle bildirilecektir.

Hak kaybına uğramamak için mutlaka bir avukattan yardım alınız.

Saygılarımla.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Temyiz sebebiyle tahliyenin gecikmesi av.araf Meslektaşların Soruları 4 25-09-2007 18:34
Belediye otobüsünün gecikmesi superavukat Hukuk Soruları 5 20-06-2007 11:33
Hakimin Görevsizlik Kararında Gecikmesi, Tazminat Av.Özgür Özlem Öngel Meslektaşların Soruları 1 23-05-2007 17:01
Soruşturmanın Uzaması - Ceza Davasının Açılmasının Gecikmesi av.myıldız Meslektaşların Soruları 5 13-05-2007 21:56
Bina Gecikmesi AYDIN Hukuk Soruları Arşivi 1 04-03-2002 18:37


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02766204 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.