Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

haklarım

Konuyu Kilitleyin
Old 30-06-2010, 23:15   #1
Konuk alev

 
Varsayılan haklarım

merhaba 13 yıllık bir evliliğim var 12 ve 9 yaşlarında 2kızım eşimle şiddetli gecimsizlik beden ruh ve fikir uyşmazlığımız son noktaya geldi benim sormak istediğim şu bir kadın olarak boşanma davası actığım da haklarım neler kızlarımın velayeti kimde olucak bu konulardan şimdiye kadar kaçtım fakat artık son noktayı koymam gerekli diye düşünüyorum çünki birlikteliğimiz baştabeni kızlarımı ve eşimi çok yıprattı bana bir yol gösterir misiniz nereye baş vurucam haklarım neler ? teşekür ederim
Old 01-07-2010, 08:30   #2
sosyologyusuf

 
Varsayılan

Sayın konuk velayette önemli olan çocukların güvenliği ve menfaatidir. bu şartları hazırlayan tarafa çocuklar verilir. Bu nedenle hem anne hem de baba ile görüşme yapılır ve çocukların yaşayacağı şartlar araştırılır. Çocuklarınızın 12 ve 9 yaşında olması nedeniyle çocuklarınızla da görüşme yapılarak gerekli velayet düzenlenir. Çocuklarınızın görüşleri hakim ve raporu hazırlayan uzman açısından önemlidir. Çünkü Hakimin velayetin düzenlenmesi konusunda çocuğun menfaatine uygun düzenlemeyi yapabilmesi için, onun isteği ve eğilimlerini de araştırması gerekir.
Çocuğun isteğinin belirlenmesi, onun menfaatinin korunması bakımından önemlidir. Çünkü çocuk, boşanmadan sonra istemediği anne veya babası yanında kalmaya zorlanırsa, onunla sağlıklı bir duygusal gelişimin temeli olan olumlu ilişkiler kuramaz. Oysa anne ve baba çocuk için bir modeldir ve çocuk bu modeli benimseyerek kendi kişiliğini oluşturur. Çocuğun anne ve babayı kendine model alabilmesi, benimseyebilmesi ve davranışlarını bu modele uydurabilmesi ise, onları sevmesine bağlıdır. Bu nedenle çocukların anne ve babalarına karşı besledikleri duygular gözden uzak tutulamaz.
Anne ve baba arasında bölünmüş kardeşlerden her birinin ayrı şartlar, çevreler ve terbiye sistemleri içinde yetişmeleri, onları birbirine karşı bir takım ruhi komplekslere sürükleyebileceği gibi kardeşler arasında zamanla oluşan ortak yönlerin kaybolmasına ve dayanışmanın yok olmasına da sebebiyet verebilir. Birlikte yaşadığı anne ve babasından birini kaybeden çocuk, bağlantı kurduğu kardeşlerini de kaybetmemelidir. Velayetin verilmesi düşünülen tarafın birden çok çocuğu yetiştirmeye ekonomik gücünün yeterli olmaması nedeniyle, çocukların anne ve baba arasında paylaştırılması da doğru olmaz. Uygulamada da Yerel Mahkemeler ve Yargıtay, önemli bir neden olmadıkça çocukların ayrılmaması gereğini vurgulamaktadır. Mağdur olmamanız açısından mutlaka bir avukattan yardım isteyiniz.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
haklarım neler Konuk çare Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 3 17-01-2010 15:01
haklarım nedir Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 09-07-2009 22:38
Boşanma Ve Haklarım kasif69 Hukuk Soruları Arşivi 0 12-02-2003 17:55


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03017712 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.