Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma, ziynet ve ev eşyaları ve tasfiye payı alacağı...

Yanıt
Old 25-06-2010, 10:16   #1
Av.Arzu Erkan

 
Dikkat Boşanma, ziynet ve ev eşyaları ve tasfiye payı alacağı...

Herkese iyi çalışmalar.Gerekli araştırmayı yapmama rağmen takıldığım birkaç noktada değerli fikirlerinizi bekliyorum. Müvekkil kadın şiddet gördüğü için eşinden boşanmak istiyor. Koruma kararı talep edildi. Takıldığım noktalardan birisi ev eşyaları konusunda. Müvekkilin bekar olduğu dönemde kullandığı beyaz eşyalarını evlenince yeni evine götürmüş.Aslında tespit yaptırmak istiyorduk fakat kocanın bazı psikolojik sorunları var gibi. Bu nedenle müvekkil zorluk çıkmaması için tespite yanaşmıyor. Acaba müvekkil polis nezaretinde eve gidip bahsettiğim eşyaları alabilir mi? ( kadın başka bir ilçede )
İkinci husus tasfiye payı alacağı hakkında. Bu konuda ilk davam olduğu için yanlış bir şeyler yapmak istemiyorum. kadının bekar olduğu dönemde kendine ait fon hesabı varmış. Buradaki parayı kooperatiften aldıkları ev için kullanmışlar. Ayrıca kadına takılan ziynet eşyaları da bozdurularak eve ve arabaya harcanmış. Bu durumda tasfiye nasıl olur? (Taraflar 2005 yılında evlenmişler.) Ev için çekilen kredi ödemeleri devam ediyor ve ev şu an banka tarafından ipotekli. Değerli fikirlerinizi acilen bekliyorum.
Saygılarımla...
Old 25-06-2010, 13:03   #2
Av. Nevzat Yağız

 
Varsayılan EdenİlmİŞ Mallara Katilma Rejİmİ Hakkinda

Sayın meslekdaşım,
Boşanma davası ile birlikte taraflar ayrı yaşama hakkını elde ettikleri gibi, evdeki menkul malların bu aşamada kesin olarak kime ait olduğu belli olmadığından, kimin yedinde ise o kullanmaya devam edecek, fakat kendinize ait olduğunu düşünerek eşyaları yanınızda götürmenizede yasal bir engel yok, fakat polis refakatinde gidip eşyaları alma imkanınız olacağını sanmıyorum, polis eşyanın kime ait olacağını bilemeyecektir, en doğrusu tespit yaptırmak veya hemen veya daha sonra malların iadesi davası açmak.

Bekar iken fon hesabında olan paralar ile alınan kooperatif evi müvekkilinize ait olacaktır. 01.01.2002 tarihinden sonra edinilmiş EMEK VE ÇALIŞMA KARŞILIĞI ELDE EDİLMİŞ GELİRLER İLE ALINAN MALLARA EŞLER EŞİT ORANDA HAK SAHİBİ OLACAKLARDIR, ancak fondaki bu para evlilikten sonra eşlerden birinin çalışması karşılığı kazanılmış para olmadığı için kanunun bu maddesi dışında kalır, yani evin bedelini kendisi ödemiş olan müvekkilinize ait olacaktır bu ev.

Düğünde kadına hediye olarak takılmış olduğunu (fotoğraf , video kaydı, tanık vs. ile) ispatlamanı durumunda bu takılar kadına ait olacağından, bu altınların bedeli ne miktarda ev ve araba alımına katkıda bulunmuş ise, bu miktar mal paylaşımında öncelikle katkı payı olarak ayrılıp kadına verilecek ve artan değer (çalışma karşılığı edinilmiş ise) bu değer eşit oranda pay edilecek.

EV için çekilen kredi için bu güne kadar bankaya yapılan ödemeler, eşlerden birinin çalışması (emeği) karşılığı kazanılmış para ile yapılmış ise o eş bu parayı geri isterim diyemeyecek ve o ona kadar olan ödemeler ile ilgili kısmı yine eşit oranda sahip olunacak, bankaya olana bakiye borç ise; boşanma kararı kesinleşinceye kadar bankaya yapılacak ödemeler yine eşlerin çalışması karşılığı elde edilen paralar ile yapılacak ise yine aynı şey geçerli olacak, fakat bunun dışında eşlerden biri kazanılan para ile değil de, örneğin bankanın icra takibi ile ipoteği paraya çevirmesinden çekinerek kendisine ait olan para ile ödemiş ise (çalışılarak kazanılmış paradan değil) bunu ispat ettiğinde mal paylaşımında , yapmış olduğu bu ödemeler katkı payı olarak kendisi için ayrı tutulacak ve kalan olursa eşit pay edilecek...
Old 25-06-2010, 14:20   #3
Av.Arzu Erkan

 
Varsayılan

Galiba soruyu tam anlaşılır yazmamışım. Bahsettiğim fon hesabı ve altınlar ev için peşinat olarak verilmiş. Kalan meblağ için ise kredi çekilmiş bu yıl. ( kredinin ödemesi 3 yıla dağıtılmış.)Şu an evin tapusu kocanın üstüne ve bankadan ipotekli .( Ev 2007 yılında kooperatiften alınmış.)Kredi çekilirken koca borçlu müvekkil kefil. Bu durumda tasfiye ile ilgili cevabınız değişir mi? 2002 den sonra edinilen malların durumunu biliyorum. Ama tasfiye konusu daha kafamda netleşmedi. İyi çalışmalar...
Old 26-06-2010, 00:35   #4
Av.Aksoy

 
Varsayılan

Değerli meslektaşım,

Mal rejimi tasfiye edilince eşlerden her biri diğerinden;
1. Diğer eşteki kişisel mallarını (Ayın veya Nakit olarak)
2. Değer Artış Payı (DAP) Alacağını (Nakit olarak)
3. Katılma Alacağını (Nakit olarak) talep eder.

Sorunuzu örnekleştirerek cevaplamaya çalışayım. Rakamlar örnektir.

Evin alındığı andaki değeri : 25.000 TL.
Evin edinilmesi için verilen Fon ve Altın (Kadının Kişisel Malıdır): 5.000 TL.
Evin kredi borcu da 10.000 TL. olsun.
Kadının Katkı oranı : 1/5

Mal rejimi her mal için ayrı ayrı tasfiye edilir.

Evin tasfiye anındaki değeri (Bilirkişinin hesapladığı andaki değeri): 50.000 TL. olsun.
Kadının DAP Alacağı : 50.000x1/5=10.000 TL. olur

Kadının Katılma Alacağı:
Edinilmiş Mal - (DAP Alacağı + Evin Borcu))/2
( 50.000 - ( 10.000 + 10.000 ))/2= 15.000 olur

Evin borcu kocanın üzerinedir.

Kadının DAP + Katılma Alacağı: 10.000+15.000=25.000 TL. olur.

* Koca bunu nakit olarak öder. Yani kadına bir ayni hak vermez. Evin tapusu yine kocanın üzerinde kalmaya devam eder.

* Dilekçenizde konu kısmına; "... mal rejiminin tasfiyesi ile fazlaya ilşkin haklarımız saklı kalmak kaydıyla şimdilik .... TL.sı Katılma Alacağı ve ....TL.sı Değer Artış Payı Alacağı olmak üzere toplam ..... TL.nin kanuni faizi ile birlikte davalıdan tahsili talebidir" diye yazınız. Sadece tasfiye yazmayınız, hakim talep ile bağlıdır. Ayrıca hakim sadece sizin dilekçenizde belirtilen malları tasfiye eder. Burada da taleple bağlıdır. Bütün malları tasfiye etmez.

* Faiz karar tarihinden itibaren işler.

* İspat: Delil serbestisi vardır. Tanık dahil her türlü delil ile ispat yapılabilir.

* Zamanaşımı boşanmanın kesinleştiği tarihten itibaren 1 yıldır. Boşanma ile birlikte bu dava açılmaz. Çünkü mal rejiminin tasfiyesi boşanmanın fer'i sonuçlarından değildir. Açsanız bile hakim tefrik eder. Boşanma davasının sonucunu bekler. Davayı kısmi dava olarak açmakta fayda var. Bilirkişi hesabı yaptıktan sonra davayı ıslah edersiniz. Fakat çok dikkat edin ıslahı boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 1 yıllık zamanaşımı içerisinde yapmanız lazım. Yoksa zamanaşımına girer. Islah asıl davanın zamanaşımı süresine bağlıdır.
iyi çalışmalar...
Old 28-06-2010, 21:20   #5
Av.Aksoy

 
Soru

Arzu Hanım,
Evvelki gece saat 01.30'a kadar sizin sorunuzu cevaplamak için uyumadım. Yoğun işlerinizden dolayı henüz cevap mesajımı okumamış olduğunuzu değerlendiriyorum. Çünkü eğer okusaydınız, eminim en azından teşekkür butonuna basmayı ihmal etmezdiniz. İyi çalışmalar...
Old 29-06-2010, 09:15   #6
Av.Arzu Erkan

 
Mutsuz

Sayın Av. Aksoy çok özür dilerim. Siteye girdiğimde müvekkil geldi ve cevabınızı okumama rağmen mesaj yazmak istediğim için teşekkürü ve cevabımı erteledim. Çok detaylı bir cevap yazmışsınız. Elinize, emeğinize sağlık...Umarım özürüm kabul edilmiştir.
Saygılarımla...
Old 20-06-2012, 15:31   #8
kalem59

 
Varsayılan

Tüm Meslektaşlarıma kolaylıklar diliyorum.
Benim sorum da ziynet alacağı ile ilgili
Müvekkil nikahtan 2 gün önce ziynet alacağına mahsuben bir gayrimenkulu karşı tarafa veriyor.Ancak düğünde ayrıca ziynet de takıyor.
Şimdi karşı taraf ziynet alacağı için dava eçtı Nikahtan 2 gün önce devri yapılan gayrimenkulu ziynet alacağı karşılığı olduğu savunmamamzı destekleyecek bir yargı kararı varmı İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum
kalem 15
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
boşanma ve ziynet eşyaları cmuk Meslektaşların Soruları 8 07-06-2012 15:31
Boşanma davası-Ziynet eşyaları ve ev eşyası genç osman Meslektaşların Soruları 8 03-04-2012 11:56
Boşanma-Ziynet Eşyaları ve Eşya Tespiti Talepleri akgnc Meslektaşların Soruları 20 30-01-2012 09:58
boşanma ve ziynet eşyaları Av. Aylin Kaya Meslektaşların Soruları 1 03-09-2009 11:49
Boşanma davası-ziynet eşyaları Hak ve Nisfet Meslektaşların Soruları 2 25-05-2009 09:54


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03965306 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.