Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Takas talebinin sunulması

Yanıt
Old 12-06-2010, 12:12   #1
avukathavva

 
Varsayılan Takas talebinin sunulması

Sayın meslektaşlarım acilen sizlerin yardımınıza ihtiyacım bulunmaktadır. Müvekkilin ilama dayalı bir alacağı mevcuttur ve ilamlı icra takibi yolu ile icra takibi başlatılmış ve kesinleşmiştir. Müvekkilin borçlusu müvekkile karşı başka bir dava açmış ve kazanmış, müvekkil aleyhine tazminata hak kazanmıştır. Henüz karşı taraf icra takibi yapmadı. Karşı taraf icra takibi yapmadan önce bizim takas beyanı sunmamız mümkün mü? yoksa onların icra takibi yapmalarını beklememiz ve takibin kesinleşmesi üzerine mi takas beyanında bulunmamız gerekmektedir? Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 12-06-2010, 13:05   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

 
Varsayılan

Takas definin sürülmesi dava veya takipten önce olabileceği gibi sonra da olabilir. Önemli olan takas hakkının ileri sürülmesiyle birlikte geriye etkili olarak borçların sona ermesidir, diğer deyişle BK 122/I ' e göre "takas şartlarının doğduğu ana geriye etkili olarak borçların sönmesi " sözkonusudur.

Karşı taraf alacağını dava ederse, siz ister davadan önce isterse sonradan takas defi ileri sürün, fark alacağa hükmedilecek ve bunun üzerinden masrafla (karşı vekalet vb) yükümlü tutulacaksınız. Eğer ihtiyati haciz vb. muhatap olmaktan çekiniyorsanız, takipten önce karşı alacağınız olduğu gerekçesiyle bu alacak kadar borcunuz olmadığına dair menfi tespit davası açmanızda hukuki yararınız bulunmaktadır.
Old 14-06-2010, 10:59   #3
avukathavva

 
Varsayılan

Çok teşekkürler cevabınız için iyi çalışmalar
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
yeni delil sunulması kesin süre hüsnü gökulu Meslektaşların Soruları 2 14-06-2010 10:29
Boşanma davası ve tanık listesinin sunulması ilayda Meslektaşların Soruları 4 07-12-2009 15:13
Tedbir Nafakasında Sunulması Gereken Belgeler özfn_34 Meslektaşların Soruları 3 04-12-2008 15:15
Boşanma Dosyasına Delil ve Tanık Sunulması Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 27-05-2008 12:52
Mahkemece İstenen Delilin Ücret Karşılığı Sunulması nejan Meslektaşların Soruları 3 25-05-2002 11:04


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02671003 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.