Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

işçinin ve işverenin aynı anda işakdini haklı sebeple feshetmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-06-2010, 15:13   #1
eda.s

Varsayılan işçinin ve işverenin aynı anda işakdini haklı sebeple feshetmesi

Herkese iyi çalışmalar.

Bir işçi işi terk edip gidiyor ve bunun üzerine tutanak tutulup savunması isteniyor ve iş başı yapması için süre veriliyor. Ancak işçi işbaşı yapmıyor ve savunma da vermiyor. Bunun üzerine devamsızlık tutanakları tutuluyor. İşveren devamsızlık nedeniyle işakidini haklı sebeple feshedecekken işçiden ücretinde haksız kesinti yapıldığından dolayı işi terk ettiği gün itibariyle iş akdini haklı sebeple feshettiğine dair ihbarname geliyor. Bu halde;

1- İşçinin bu ihbarnamesine karşı cevap vermek gerekir mi? Verilecekse nasıl olması yararlı olur?
2- İşverenin, işçinin çıkışını hangi maddeye göre yapması gerekir? İşçinin haklı sebeple feshinden dolayı çıkış yapılırsa bu kabul anlamnıa gelip aleyhe delil teşkil eder mi?
3- Böyle bir durumda işverenin yapması gereken nedir? Devamsızlık nedeniyle tutulan tunaklara istinaden işveren mi haklı sebeple feshetmelidir?

Teşkkürler.
Old 07-06-2010, 15:32   #2
Adli Tip

Sayın eda.s;

Şayet işçinin ücretinde gerçekten haksız bir kesinti yapıldıysa, kanımca artık yapılacak bir şey yoktur. İşveren kıdem tazminatını ödemelidir ve çıkış nedeni de 24. maddeye göre işçinin haklı feshi olmaldır.

Diğer yandan şayet işveren, işçinin ücretinden haksız bir kesinti yapılmadığı iddiasındaysa da sözleşme zaten feshedilmiş olduğundan yeniden bir fesih yapmak mümkün değildir. Sadece işçiden feshin haksız olduğu gerekçesiyle ihbar tazminatı talep edilebilir.

Saygılar
Old 08-06-2010, 09:21   #3
Av.Ertan Uzunoğlu

İşverenin yapması gereken devamsızlıktan dolayı işçinin iş akdini feshetmek olmalıdır.
İşçi ücretinde haksız kesinti yapıldığı iddiasını ispat ederse o halde işçinin feshi haklı olacaktır.
Old 08-06-2010, 11:28   #4
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Ertan Uzunoğlu
İşverenin yapması gereken devamsızlıktan dolayı işçinin iş akdini feshetmek olmalıdır.
İşçi ücretinde haksız kesinti yapıldığı iddiasını ispat ederse o halde işçinin feshi haklı olacaktır.

Sayın Meslektaşım;

İşçi (haklı da olsa, haksız da olsa) iş sözleşmesini feshetmiş. Fesih iradesi işverene ulaşmış... Artık devam eden bir sözleşme yok... İşveren neyi, neden, nasıl feshedecek?

Saygılarımla,
Old 08-06-2010, 14:04   #5
eda.s

Cevaplar için teşekkürler.
İşçi zaten dava açacak. Ancak burada işçinin haklı sebeple fesih beyanı işverenin eline ulaştığında sonucunu doğuruyor. Kanaatimce işverenin ayrıca bu ihbara cevap vererek hayır sen haksızsın ben senin iş akdini feshediyorum demesi ne kadar doğru bilemiyorum. Ama bir de şu var ki işçinin çıkışı yapılırken hangi madde gereği çıkış yapılacak. İşçinin haklı sebebiyle çıkış yapılsa bir anlamda kabul olacaktır. İşverenin haklı sebebiyle çıkış yapılsa zaten işçi işakdini feshetmiş ve sonuç doğmuş ikinci bir feshin ne anlamı var. Bu durumda acaba işçinin ihbarnamesi alındıktan sonra istifa nedeniyle çıkış gösterilse olur mu? Sebebin haksız olduğunu iddia eden işveren istifa nedeniyle işçinin çıkışını yapabilirmi?
Old 08-06-2010, 14:39   #6
Av.Selim Balku

Alıntı:
Bu durumda acaba işçinin ihbarnamesi alındıktan sonra istifa nedeniyle çıkış gösterilse olur mu? Sebebin haksız olduğunu iddia eden işveren istifa nedeniyle işçinin çıkışını yapabilirmi?

istifa eden işçi, istifa etmiştir. İsitifa eden işçinin istifa beyanı, işverene ulaşmıştır. İşveren istiyorsa ihbar tazminatı için talepte bulunsun, istemiyorsa hiçbirşey yapmasın...

Sizin bahsettiğiniz durum olsa olsa Türk Filmlerinde olur:

"sen beni çıkartamazsın ben istifa ediyorum, hayır istifanı kabul etmiyorum, ben kovuyorum"

2 numaralı cevaba katılıyorum.

Kolay gelsin...
Old 08-08-2011, 15:30   #7
Av.Mert

Benzer bir olay hakkında buradan devam edeyim..

İşçinin 6 yıldır ödenmeyen fazla çalışma, yıllık izin ve resmi tatil alacağının olduğu bir durumda, işçi herhangi bir ihbar yada bildirimde bulunmadan işden ayrılıyor.(Asıl sebeb işyerinde ki işçilerle yaşanan huzursuzluk, kavga ve tartışma ortamı)
İşveren devamsızlık üzerene ihtar çekip savunma istiyor akabinde ise devamsızlık nedeniyle haklı sebebe dayanarak işçi işten çıkarılıyor.
Bu durumda işçi açısından açılacak olan fazla çalışma ücretinin istemine ilişkin davada 24/2-e çerçevesinde kıdem tazminatı da istenebilir mi?
Old 08-08-2011, 17:20   #8
Erkan Uygun

Açılacak davada kıdem tazminatı istemek işçinin ücretleri ödenmediği veya eksik ödendiği için iş akdini feshettiğinin,işyerinden ayrıldığı esnada fesih iradesi olduğunun ispatı gerekir. Anlattığınız durumlardan bu durumu ispatlamak kolay olmaz diye düşünüyorum.
Old 09-08-2011, 07:25   #9
gokhanunsal

Varsayılan aynı anda haklı nedenle fesih

işveren işçinin çıkışını istifa olarak yapmalıdır. zira iradesini bildirmiştir.

Haklı olup olmadığını işçi açacağı dava ile ispatlamak zorundadur.

Çok benzer bir olayı yaşadım. Aynen bu yöntemi uyguladım.

iyi çalışnmalar,
Old 09-08-2011, 10:54   #10
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Mert
Benzer bir olay hakkında buradan devam edeyim..

İşçinin 6 yıldır ödenmeyen fazla çalışma, yıllık izin ve resmi tatil alacağının olduğu bir durumda, işçi herhangi bir ihbar yada bildirimde bulunmadan işden ayrılıyor.(Asıl sebeb işyerinde ki işçilerle yaşanan huzursuzluk, kavga ve tartışma ortamı)
İşveren devamsızlık üzerene ihtar çekip savunma istiyor akabinde ise devamsızlık nedeniyle haklı sebebe dayanarak işçi işten çıkarılıyor.
Bu durumda işçi açısından açılacak olan fazla çalışma ücretinin istemine ilişkin davada 24/2-e çerçevesinde kıdem tazminatı da istenebilir mi?

Müvekkiliniz fazla mesai yapıyordu ama ücretlerini alamıyordu,

yıllık izne çıkmak istiyordu, bu benim anayasal hakkım diyordu, çıkartmıyordu,

daha önceden birçok sözlü beyanda bulunmasına rağmen işveren onu ciddiye almıyordu,

arkadaşlarına da artık daha fazla dayanamayacağını işi bırakacağını söylüyordu,

tüm bu yaşananlar huzursuzluk ve kavga ortamı çıkmasına da sebep oluyordu.

bunun üzerine müvekkiliniz daha fazla dayanamadı ve işverene sözlü olarak ben işten ayrılıyorum dedi.

Ben bu hikaye ile çok karşılaştım o sebeple ihbar tazminatı hariç diğer alacakların talep edilmesinde hiçbir problemin çıkacağını sanmıyorum. Zor olmayacak...

Not: Fazla mesai ücretinin zamanaşımı süresi 5 yıl...

Kolay gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi