Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

soybağının kurulması

Yanıt
Old 26-04-2006, 11:45   #1
avyusuf

 
Varsayılan soybağının kurulması

Kadın boşandıktan 6 ay sonra nikahsız yaşadığı kişiden doğum yapıyor.Resmi nikahlı eşinden 3 yıldır ayrı yaşadığı halde doğumun yapıldığı hastane 300 gün içinde doğan çocuğu boşandığı eşinin adıyla tescilini yaptırıyor. Nikahsız yaşadığı kişiyle boşanmadan 1 yıl sonra resmi nikah yapıyor ve çocuğun geröçek babası olan bu koca muhtar aracılığı ile tekrar çocuğu başka isimde nüfusa kaydettiriyor. İkinci kayıt ile askerliğini yapan çocuk ilk kayıt ile asker kaçağı olarak aranırken mükerre kaydı iptali için C.Savcısı 1998 de dava açıyor ve gerçek doğum tarihi ilk kayıt olduğu için ikincinin terkin edilmesine karar veriliyor.Kesinleşen karardan sonra çocuk ilk kaydın silinmesi için dava açsa da mahkeme kesin hüküm nedeni ile red ediyor ve soybağı hükümlerine müracaat edilebilir diyor.Fakat hak düşürücü süreler dolmuş durumda.Gerçek babası ile soybağı yok ve babası olmayan kişinin nüfusuna kayıtlı bu durum mahkemeninde ilgilileirnde kabulünde.Bu kişi gerçek babası ile soybağı ilişkisini nasıl kurabilir? Cevaplarınız için şimdiden teşekklürler.
Old 27-04-2006, 12:08   #2
hidayet

 
Varsayılan

hali hazırda bu çocuğun gerçek olmasada bir erkek ile arasında soybağı ilişkisi mevcut.Bu nedenle hak düşürücü süre konusunda TMK.303/3'ten faydalanmanız gündeme gelebilir.Burada önemli olan gerçek olmayan babanın sağ olup olmadığı ve onun gecikmiş red kullanıp kullanamayacağıdır.Tabi bunun için gecikmeyi haklı kılan bir durum var mı buna bakılmalıdır.Bununla beraber TMK.288'e göre çocuğun ayrı yaşama sırasında ana rahmine düştüğü ispatlanırsa gerçek olmayan baba ile soybağı kaldırılarak 1 yıllık hak düşürücü süre içinde de gerçek baba hakkında babalık hükmü elde edilebilir diye düşünüyorum.
Old 04-05-2006, 14:25   #3
Av.Elvan Akkaya

 
Varsayılan SoybaĞi İle İlgİlİ Bİr Soru Da Benden

İKİ YIL YAŞADIĞI İMAM NİKAHLI EŞİNDEN 6 AYLIK HAMİLE İKEN AYRILAN KADIN BEBEĞİ GERÇEK BABASININ ADIYLA ANCAK KENDİ SOYADI İLE NÜFUSA KAYDETTİRİYOR.ŞUAN RESMİ OLARAK BAŞKASIYLA EVLİ.ÇOCUK 3 YAŞINA GELMİŞ.
BU DURUMDA ÖZ BABA BABALIK DAVASI MI AÇMALIDIR YOKSA TANIMA BEYANINDA MI BULUNMALI.
BABALIK DAVASINI KANUNDA ANNE VE ÇOCUĞUN AÇABİLECEĞİ HÜKME BAĞLANMIŞ
PEKİ ÖZ BABA ÇOCUĞUN VELAYETİNİ HANGİ YOLLA ALABİLİR. şimdiden teşekkürler
Old 04-05-2006, 14:57   #4
hidayet

 
Varsayılan

Sizin de belirttiğiniz gibi babalık davası münhasıran anne ve çocuğa tanınmış bir dava olmakla ancak onlar tarafından açılabilir.Burada özbaba mahkemeye yapacağı bir tanıma beyanı ile çocuğu tanıma beyanında bulunarak mahkemeden velayetin düzenlenmesi konusunda da bbir karar tesis edilmesini talep edebilecektir.25.04.2006 tarih ve 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu tanınan çocuğun baba hanesine baba adı ve soyadı ile kaydedilebileceğini düzenlemiş bulunmaktadır.
Old 05-05-2006, 12:13   #5
Av.Elvan Akkaya

 
Varsayılan teşekkürler

bu kadar çabuk cevap alabileceğimi düşünmemiştim aslında.
bir çok hukuk sitesine üye oldum bu fikir alışverişlerinin çok yararlı olduğunu düşündüğüm için.
bazen sorularla bazen cevap ve yeni başlıklarla katılmaya çalıştım.Ama ilk kez bu sitede mail adresime bilgi verilerek mesajıma cevap yazıldığını gördüm.Sevindim.
teşekkürler...
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Sözleşmenin Kurulması, Sözleşme Dışı Firmaya Fatura Etme- Sorumluluk Av.Mehmet Saim Dikici Meslektaşların Soruları 4 07-10-2002 09:19


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02757597 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.