Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

İşverenler dikkat! Raporlu işçi başınızı yakabilir!

Yanıt
Old 27-05-2010, 17:00   #1
Av. Engin EKİCİ

 
Varsayılan İşverenler dikkat! Raporlu işçi başınızı yakabilir!

Raporlu işçisini 5 gün içerisinde SGK'ya bildirmeyeni ağır para cezaları bekliyor

Yeni bir düzenlemeyle işverene, Sosyal Güvenlik Kurumu'na raporlu işçilerle ilgili yeni bir bildirim zorunluluğu geldi.

Buna göre işverenler, istirahat raporu alan işçilerinin, raporlu oldukları sürede işyerlerinde çalışmadıklarına dair beyan yazılarını, internet üzerinden SGK'ya vermek zorunda. Bildirim yapmayanları çok ağır para cezaları bekliyor.

Raporluyken işçinin işyerinde çalışmadığına ilişkin bildirimin internetten yapılması zorunluluğu 12 Mayıs’ta başladı. Uygulama istihdam sağlayan işverenlere yeni bildirim yükümlülüğü getirdi. Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, mevzuat değişikliğiyle işverenlerin SGK’ya yeni bildirim zorunluluğu geldiğini belirterek, “12 Mayıs’ta çıkan yeni yönetmeliğe göre İşverenlerimiz, Rapor alan işçisini raporlu olduğu tarihten itibaren beş iş günü içinde SGK’ya bildirmek zorunda. Bildirim yapmayan sanayici ve ticaret erbabımız ağır cezalarla karşı karşıya kalabilecek” dedi.

İŞVERENLERE YÜK GETİRECEK

Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, oda üyelerini bilgilendirmek amacıyla yaptığı yazılı açıklamada, “12 Mayıs 2010’da yürürlüğe giren “İstirahatli Olan Sigortalıların İşyerinde Çalışmadıklarına Dair Bildirimin İşverenlerce Sosyal Güvenlik Kurumuna Gönderilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ” hükümlerine göre işverenlere ek bir bildirim yükümlülüğü getirilmiştir” dedi.

BİLDİRİM YAPMAYANA 3 BİN 645 TL İDARİ PARA CEZASI

Uygulamanın işverenlere ve muhasebeci mali müşavirlere iş yükü getireceğini belirten Saka, “ülkemizde çalışan 15 milyon sigortalının yaklaşık 10 milyonu 4/a sigortalısı, yani işçi statüsünde çalışıyor. SGK istatistiklerine göre sigortalı çalıştıran 1 milyon 203 bin iş yeri var. Yeni bildirim yükümlülüğü, Özellikle çok işçi çalıştıran işyerlerinde ciddi sorunlar yaşatabilir.” dedi.

Saka, tebliğ uyarınca rapor alan işçisini raporlu olduğu tarihten itibaren beş iş günü içinde SGK’ya bildirmeyen işverenlere idari para cezası uygulanacağını hatırlatarak, “Yönetmeliğe göre, bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde beş asgari ücret idari para cezası verilecek. Bildirimde bulunulmaması halinde 3 bin 645 TL, bildirimin geç verilmesi halinde ise bin 458 TL idari para cezası ile karşı karşıya kalabiliriz. Üyelerimizin uygulamadan mağdur olmamaları için konuya gerekli hassasiyeti göstermelerini istiyoruz” dedi.

RAPOR BİTİMİNİ TAKİP EDEN 5 İŞGÜNÜNDE SGK’YA BİLDİRİLECEK

Saka, “İşveren, istirahat süresini takip eden 5 iş günü içinde elektronik ortamda SGK’ya göndermesi gerekiyor. 10 günden kısa süreli istirahatlarda bitiş günü, 10 gün ve daha uzun süreli istirahatlarda 10’ar günlük sürelerin bittiği ve son 10 günlük süreden arta kalan sürenin bittiği günü takip eden 5 iş günü içerisinde bildirim yapılacak” dedi.

BİLDİRİM NASIL YAPILACAK

Raporlu işçinin, rapor süresince işyerinde çalışmadığına dair bildirim; SGK'ın internet adresinde “İŞVEREN” menüsü “Çalışılmadığına Dair Bildirim Girişi”, “Kullanıcı Şifre Ekranı”, “Çalışılmadığına Dair Bildirim İşlemleri”, “Giriş” bölümünde yer alan bilgiler kaydedilmek suretiyle yapılacaktır.

Kaynak : www.haberturk.com
Old 20-06-2010, 16:09   #2
Av.Selim Balku

 
Varsayılan

Alıntı:
Uygulamanın işverenlere ve muhasebeci mali müşavirlere iş yükü getireceğini belirten Saka, “ülkemizde çalışan 15 milyon sigortalının yaklaşık 10 milyonu 4/a sigortalısı, yani işçi statüsünde çalışıyor. SGK istatistiklerine göre sigortalı çalıştıran 1 milyon 203 bin iş yeri var. Yeni bildirim yükümlülüğü, Özellikle çok işçi çalıştıran işyerlerinde ciddi sorunlar yaşatabilir.” dedi.

İşverenlerden SGK hizmet binalarına gidip beyanda bulunulması istenmiyor ki, sorumlu kişi internete girip, kaydı girecek, hepsi bu kadar.

Bugüne kadar bu hususlar bildirilmediği için asıl ciddi sorunlar çıkmıştır.

Kolay Gelsin.
Old 20-06-2010, 21:18   #3
Adli Tip

 
Varsayılan

Konuya ilişkin olarak yayımlanan 2010/66 sayılı Genelge ile biraz daha esneklik sağlanmıştır.

Saygılar
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
raporlu işçi hk.derhal fesih süresi raporun bitiminden iti.başlayabilirmi? kyb Meslektaşların Soruları 1 25-03-2010 20:54
Raporlu işçinin ihtarname ile haklı feshinde tarih? Av.Ali AKGÜL Meslektaşların Soruları 1 20-01-2010 21:51
raporlu işçinin iş sözleşmesi fesh edilirmi? nazell Meslektaşların Soruları 2 22-06-2009 18:11
'Deli raporlu' emekli savcıyı sanık yaptı Av.Habibe YILMAZ KAYAR Hukuk Haberleri 5 10-08-2006 17:33


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03054810 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.