Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tedbirin kaldırılması için mahkemeye teminat mektubu teklifi

Yanıt
Old 26-05-2010, 17:26   #1
av.aysil

 
Varsayılan tedbirin kaldırılması için mahkemeye teminat mektubu teklifi

Herkese Merhabalar,

Müvekkilim adına açılan tapu iptali ve alacak davasında fasbrikasına tedbir konulmuştur.Şimd imüvekkil bu fabrikaya çok yüksek bedelle alıcı bulmuştur ancak tedbir nedeniyle satamamaktadır.Hakim tedbirin kaldırılması talebimizi reddetti.Şimdi müvekkil bu müşteriyi kaçırmamak için bu tedbire karşılık şartsız ve koşulsuz teminat mektubu vermeye hazır.Benim sormak istediğim bu teminatın kabul koşulu hakimin kanaatine mi bağlı yoksa karşı tarafın muvaffakatine mi?

Hakim bu teminat mektubunu sunduğumuz celsede bu konuda bir karar verirm mi ve kabul etmemesi yerindemidir sizce?

teşekkürler.
Old 27-05-2010, 08:45   #2
Av. Orhan Başar

 
Varsayılan

Merhabalar
Aleyhimize verilen bi ihtiyati tedbir kararı için, duruşmadan önce, banka teminat mektubu karşılığında tedbirin kaldırılmasını talep etmiştim. İlk celsede hakim tarafından kabul edilmişti. Üstelik davacı yan, tedbirin bu şekilde devamına açıkça karşı çıkmıştı. Yanılmıyorsam Ankara 16. Asliye Hukuk Mahkemesiydi. Belki işinize yarar diye paylaşmak istedim.
Old 27-05-2010, 08:59   #3
Av. Reşit Altunışık

 
Varsayılan

Sayın Aysil,Hakan Pekcanıtez'in Usul kitabında 'Mahkeme yaptığı inceleme sonunda,yeterli bir teminat karşılığında tedbiri tamamen kaldırabilir veya değiştirebilir.Ancak mahkeme teminat gösterildiğinde TEDBİRİ KALDIRMAYA VEYA DEĞİŞTİRMEYE MECBUR DEĞİLDİR.Gerekçesini açıklayarak teminat karşılığında olsa dahi tedbir kararında herhangi bir değişiklik yapmayabilir'diyor.Yani burada teminat karşılığında tedbirin kaldırılması hakimin takdirine bırakılmış durumda.Benim davacı vekili olduğum bir davada davalı taraf gayrimenkulleri üzerine koyduğumuz tedbirin kesin ve süresiz teminat mektubu karşılığında kaldırılmasını mahkemeden talep etti ve dava değerinin iki katı tutarında teminat mektubunu mahkemeye sundu.Hakim tarafımıza tedbirin dosyaya ibraz edilen teminat mektubu karşılığında kaldırılması hususunda muvaffakat edip etmeyeceğimizi sordu.Ben de usul yasamıza göre bu konudaki kararın hakimin takdirine bağlı olduğunu,ancak tercihimizin tedbirin davalı tarafın gayrimenkullerinin üzerinde devam etmesinden yana olduğunu yazılı olarak ifade ettim.Neticede hakim tedbirin kaldırılmasına karar verdi.
Old 27-05-2010, 11:16   #4
Av. Mehmet Demirezen

 
Varsayılan

Davanın niteliği gereği tapu iptali talebi dava sonunda kabul edilme ihtimali düşünüldüğünde teminatla tedbirin kaldırılarak tapu üzerinde tasarruf yapılabilmesi için davacı tarafın muvafakatinin aranması gerektiğini düşünmekteyim.Çünkü tapu iptal talebinin kabulü ihtimalinde davacı taraf davaya konu gayrimenkul üzerinde satış gibi bir tasarrrufta bulunmak istemeyebilir.
Bu durumda ancak davacı tarafın muvafakati ile tedbirin kaldırılabileceği kanaatindeyim.
Saygılarımla
Old 28-05-2010, 12:36   #5
av.aysil

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av. Orhan Başar
Merhabalar
Aleyhimize verilen bi ihtiyati tedbir kararı için, duruşmadan önce, banka teminat mektubu karşılığında tedbirin kaldırılmasını talep etmiştim. İlk celsede hakim tarafından kabul edilmişti. Üstelik davacı yan, tedbirin bu şekilde devamına açıkça karşı çıkmıştı. Yanılmıyorsam Ankara 16. Asliye Hukuk Mahkemesiydi. Belki işinize yarar diye paylaşmak istedim.


Sayın Orhan bey çok teşekkür ederim paylaşımınız için.Yani bu durumda asıl olan hakimin takdir yetkisi.İnşallah bizde olumlu sonuç alırız.teşekkürler.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Tehir-i İcra için Teminat Mektubu Adli Tip Meslektaşların Soruları 26 12-12-2011 13:26
Teminat Mektubu Temliki Anıl_B. Hukuk Soruları 3 26-07-2011 10:10
teminat mektubu haczedilebilirmi_? ladre Meslektaşların Soruları 5 18-05-2010 09:25
teminat mektubu av_mine Meslektaşların Soruları 1 11-07-2007 23:50
teminat mektubu korayoz Hukuk Soruları Arşivi 6 18-03-2007 14:44


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02626705 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.