Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kooperatif aidat borcuyla ilgili yargıtay kararı

Yanıt
Old 24-05-2010, 11:52   #1
avukat443

 
Varsayılan kooperatif aidat borcuyla ilgili yargıtay kararı

merhabalar. müvekkil bir kooperatif hissedarından hisse devir almış ancak kooperatif yönetimi hisse devir sözleşmesini kabul etmemiş ve dört yıl boyunca daireye girmesine izin vermemiş. mahkeme kararı ile müvekkil evine taşınabilmiştir. ancak dört yıl boyunca olan aidat borcundan dolayı yönetim icra takibi yapmış ve şu an itirazın iptalı davası açmıştır. 4 yıl boyunca dairede kimse oturamamıştır. bu durumla ilgili yargıtay kararı olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim. iyi çalışmlar
Old 24-05-2010, 21:20   #2
Av.H.Sancar KARACA

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşımız,
Hisse alan müvekkiliniz ortaklık için kooperatife başvurmamışsa (ortaklığa kabul edilmemiş demektir ve) aidat ödeme yükümlülüğü yoktur. Taşınmaz sahibi olarak kooperatifin alt yapı ve diğer hizmetlerinden yararlanmışsa, bu yararlanmanın karşılığını, sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre kooperatife ödemek durumundadır. İtiraz edilen takibin dayanağı, aidat alacağı ise, müvekkiliniz devir aldığı hisseye bağlı olan taşınmazdan yararlandırılmadığına değil, kooperatif ortaklığına kabul edilmediğine, yani kooperatif ortağı olmadığına dayanmalıdır (diye düşünüyorum).
"Mahkeme kararı ile evine taşınmıştır" diyorsunuz. Mahkeme, bu kararı verirken devir sözleşmesine mi, hisseye bağlı taşınmazın tapusunun müvekkil adına olmasına mı (taşınmazın maliki olmasına mı), kooperatif ortaklığı statüsüne mi dayanarak karar vermiştir? Bu hususu açıklığa kavuşturursanız faydalı olur.
Kolay gelsin.
Old 25-05-2010, 10:45   #3
avukat443

 
Varsayılan

selamlar. müvekkil kooperatif yönetimine üyeliği devraldığı için başvurmuş ancak üyeliği kabul edilmemiş.hiçbir şekilde kooperatiften yararlanmamş. eski hissedar da oturmamış 4 yıl ev boş kalmış. mahkeme kooperatif üyesinin müvekkil olduğunun tespitine karar vermiş yani devredildiği tespit edilmiş. yönetim dava sonuçlandıktan sonra üyeliğe kabul kararı almış. iyi çalışmalar
Old 25-05-2010, 13:47   #4
Av.H.Sancar KARACA

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşım
Müvekkilinizin , ilamla ortak olduğu tespit edildiğine göre, hükmen ortak olduğu tarih de belirlenmiştir. Bu tarihten itibaren aidat ödemekle yükümlüdür.
"Kooperatiften yararlanamamıştır" anlatımından, "diğer ortaklar konutlarını kullanırken müvekkil konutta oturamamıştır" sonucu çıkarılabiliyorsa, yararlanamamaktan doğan zararının tazminini isteyebilir. Ancak bu talep, kooperatif ortaklığına bağlı aidat ödeme yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz (diye düşünüyorum).
Old 25-05-2010, 14:00   #5
avukat443

 
Varsayılan

selamlar
hükümde şu tarihten itibaren olarak geçmiyor. 'bağımsız bölüm olarak belirlenen hissenin davacı x'e devrettiğinin tespiti ile bu bölümle ilgili kooperatif üyesinin davacı x olduğunun tespitine' olarak geçiyor ilamda. tüm apartman yararlanırken müvekkil yararlanamamıştır. tazminat olarak önceki davada istenmiş ancak reddedilmiş temyiz de edilmemiş. tazminat istenirse kesin hüküm var. 4 yıl kullanamaış başka evde kira, yakıt aidat parası ödemiş. hakkaniyete aykırı bir durum sözkonusu gibi. cevaplarınız için teşekkürler. iyi çalışmalar.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
kooperatif aidat ihtarı Av. İbrahim YİĞİT Meslektaşların Soruları 9 22-02-2012 10:25
kooperatif aidat borcu olcsvl Meslektaşların Soruları 3 16-04-2009 15:55
kart aidat ücreti hakkında yargıtay kararı(ACİL) miss_lawyer Meslektaşların Soruları 2 15-01-2008 12:57
kooperatif aidat borcu kadirtoprak Meslektaşların Soruları 1 11-07-2007 00:15
kooperatif genel kurul kararı ile aidat toplama - iskan alınmasının etkisi Demir Demir Meslektaşların Soruları 7 18-04-2007 13:07


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02892089 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.