Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ihalenin feshi davası

Yanıt
Old 21-05-2010, 14:33   #1
av.naim

 
Varsayılan ihalenin feshi davası

Merhaba...
Rehnin paraya çevrilmesi yoluyla icra takibi yaptık. rehinli araç 1. satışta ... liraya üçüncü şahıs tarafından alındı. İhaleye iştirak eden diğer bir kişi ihalenin fesghi davası açtı. İhalenin feshi davası yerel mahkemece reddedildi. Yargıtayca da yerel mahkeme kararı onandı.

İhalenin feshi davası açılma tarihi ile yargıtayın onama tarihi arasında 20 ay gibi uzunca bir zaman geçti. Hal böyle iken yeddiemin ücreti ve motorlu taşıt vergi borcu da arttı. Bu durumda hem alacaklı olarak biz hemde borçlunun bir zararı söz konusu.

Bu durumda ihalenin feshi davası açan kişiye karşı bir tazminat davası açılabilirmi?

Değerli görüş ve bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Saygılarımla
Old 21-05-2010, 14:51   #2
Av.Özgür KARABULUT

 
Varsayılan

Merhaba;

İhalenin feshi davasının red gerekçesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Süre vs. gibi usuli nedenlerle reddededilmişse tazminata hükmedilmesinin zor olacağını, tersi durumda İİK 133/2'nin kıyasen uygulanabileceğini düşünüyorum.

Saygılarımla...
Old 22-05-2010, 12:23   #3
wellan

 
Varsayılan

İİK 133/2 şöyledir;
(Değişik fıkra: 09/11/1988 - 3494/21 md.) İhaleye katılıp daha sonra ihale bedeli ni yatırmamak suretiyle ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesuldürler. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairece tahsil olunur. Bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden tahsil olunur.

İİİK 133/2 ihalede pey ileri sürüp ihaleyi kazanmalarına rağmen ihale bedelinin yatırılmaması durumunda yapılan yeni ihalede mahcuz/mahcuzlar ilk ihale fiyatından daha düşük bir bedele satılmışsa o halde aradaki zarar kalemlerinin mahkemece hükmolunması halinde uygulanacak olan bir hükümdür.Ancak somut olayda ihaleyi kazanmamış olan ilgilinin ihalenin feshi davası açtığı görülmektedir.Bu halde ihalenin kazanıldığı tarih ile yargıtay tarafından ihalenin feshi kararının reddine ilişkin ilamın onanması arasında geçecek olan sürede meydana gelecek olan zararların kim tarafından karşılanacağı ve talep edilmesinin mümkün olup olmadığıdır.BK 41 de yer alan şartlara bakıldığı zaman kasıt veya ihmal yada tedbirsizlik hususu olayda sözkonusu değildir ve dolayısıyla tazmianat davalarında davanın esasına temel teşkil eden "kusur" olmadığından dolayı;aradaki zararların talep edilemeyeceği kanaatindeyim.İhalenin feshi davası açılmasında kötüniyet olgusunun ispatlanmasının da tazminata etkili olup olamayacağı da ispatı güç ve geniş takdir yetkisini içeren bir husustur.SAYGILARIMLA.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Old 22-05-2010, 12:39   #4
Av.Özgür KARABULUT

 
Varsayılan

Sn. Gökmen;

133/2'yi biliyorum ve ben de "kıyasen" demiştim zaten... Yani, ihale bedelini ödemeyerek zarara neden olan kişinin zarardan sorumluluğu ile pey sürmek suretiyle ihaleye katılan, kötüniyetle ihalenin feshi davası açıp da hem alacaklının alacağına geç ulaşmasına hem de ihale alıcısının ihale konusu aracı geç almasına sebep olan kişinin bu zarardan sorumluluğu birlikte düşünülebilir.

Kötüniyetin ispatı güç olabilir fakat bir önceki mesajımda da belirttiğim gibi davanın esasına girilmiş, dava reddedilmişse ve ihalenin feshi talebine gerekçe olarak ileri sürülen iddialar ciddi boyutlarda değilse kötüniyetin varlığına kanaat getirmek gerekir.

Saygılarımla...
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
ihalenin feshi davası ve kesin hüküm mslmklvz Meslektaşların Soruları 4 27-08-2012 16:42
ihalenin feshi AVUKAT ŞÜKRAN Meslektaşların Soruları 0 30-04-2010 17:45
iik126mad. tavzih ilanı ihalenin feshi davası? zlm Meslektaşların Soruları 0 04-11-2009 12:26


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02896190 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.