Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kat karşılığı inşaat sözleşmesinin feshi

Yanıt
Old 07-05-2010, 18:56   #1
lawyercohen

 
Varsayılan kat karşılığı inşaat sözleşmesinin feshi

müvekkilim arsa sahibidir ve noterde düzenleme şeklinde yapılmış kat karşılığı inşaat sözleşmesi bulunmaktadır 2009 yılı aralık ayında akdedilen sözleşmeye göre bu sözleşmenin düzenlenme tarihinden itibaren 1 yıl içinde inşaat herşeyi ile tamamlanacak ve sözleşmeye göre müvekkileme taşınmaz dairler verilecektir ancak bu tarihe kadar yüklenici müteahhit tarafından inşaat başlamamıştır sözleşmeye göre sözleşmeyi gecikme sebebiyle tek taraflı feshetmek isteyen müvekkilimin yüklenice ihtar çekerek süre vermesi gerekmektedir ancak gelinen bu tarihe göre de kanaatimce inşaat bu tarihten sonra bitirilemez bu ihtarda süre verilmesi gerekir mi gerekirse ne kadarlık bir süre karşı tarafa tanınmalıdır, görevli mahkeme taşınmazın değerine göre mi belirlenmeli yoksa tic. mahkemesine mi doğrudan başvurulmalıdır davada temerrüd kurallarına göre mi talepde bulunulmalıdır?
Old 08-05-2010, 00:31   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

 
Varsayılan

"Borçlunun hal ve vaziyetinden bu tedbirin tesirsiz olacağı anlaşılırsa,Borçlunun temerrüdü neticesi olarak borcun ifası alacaklı için faidesiz kalmış ise,Akdin hükümlerine göre borç tayin ve tesbit edilen bir zamanda veya muayyen bir mehil içinde ifa edilmek lazım geliyorsa.."BK 107

Yukarıdaki madde çerçevesinde değerlendirildiğinde durumunuz nereseyse her üç bent kapsamında da değerlendirilebilir.Bu nedenle mehil ve ihtara gerek olmaksızın fesih koşulları gerçekleştiğinden, BK 106/2 gereğince seçimlik hakkınızı kullanabilirsiniz.Müvekkiliniz kooperatif vb tacir değilse asliye hukuk mahkemesi yetlilidir.
Old 08-05-2010, 15:01   #3
Av.Kaan

 
Varsayılan

Bülent bey'in cevabına katılmakla birlikte, sözleşmeye göre 12/2010 tarihinde işin bitirilmesi gerektiğini göz önüne alarak öncelikle inşaatın durumunu ve sözleşmeye göre inşaatın bitirilmesi gereken mutad süreyi tespit ettirmenizde fayda var.

Açılacak fesih davasında işin süresinde bitirilip bitirilemeyeceği tartışılacağından bu hususta evvelden bir tespit yaptırmakta fayda var diye düşünüyorum.
Old 27-05-2011, 13:58   #4
av.metinmso

 
Varsayılan

Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi'nin feshi için açılan davada yetki hususu nasıl değerlendirilir?

Sözleşmenin yapıldığı yer mahkemesi mi, taşınmazın bulunduğu yer mahkemesi mi yetkili olacaktır?
Old 27-05-2011, 14:18   #5
Av.Nevra Öksüz

 
Varsayılan

Sayın av.metinmso,

Alıntı:
Yazan av.metinmso
Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi'nin feshi için açılan davada yetki hususu nasıl değerlendirilir?

Sözleşmenin yapıldığı yer mahkemesi mi, taşınmazın bulunduğu yer mahkemesi mi yetkili olacaktır?

Yargıtay 15 HD, 06.09.2005 T., Esas: 2005/4982, Karar: 2005/4962: "...Mahkemece davalı tarafından mahkemenin yetkisiz olduğuna dair bir savunma yapılmadığı halde, davanın esasının gayrimenkulün aynına ilişkin olduğundan bahisle akdin ifa olunacağı Kuşadası Mahkemesinin yetkili olduğuna ve bu nedenle dava dilekçesinin reddine karar verilmiştir. Oysa kat karşılığı bina yapım sözleşmeleri, dairemizce gayrimenkulün aynına ilişkin dava olarak kabul edilmediği gibi, davada tapu iptali veya men-i müdahale isteminde de bulunulmamıştır. Öte yandan yanlar arasındaki sözleşmede akitten doğan davaların Aydın Mahkemelerinde görüleceğine dair yetki sözleşmesi yapıldığından ve dava da sözleşmede yetkili kılınan Aydın Mahkemesinde açıldığından işin esasına girilerek davanın sonuçlandırılması yerine yetkisizlik kararı verilmesi doğru olmamış, kararın bozulması uygun bulunmuştur."

Yukarıdaki kararda anıldığı üzere; tapu iptal-tescil, men-i müdahale talebiniz yoksa yetkili mahkeme, eser sözleşmesi için yetkili mahkemeler muvacehesinde değerlendirilecektir.

Saygılar...
Old 13-09-2011, 14:24   #6
av.metinmso

 
Varsayılan

Bir soru daha soracağım, ilgili başlıkları okudum, benimle paralel düşünüldüğünü de gördüm ancak karar bulamadım.

Başlıkta konuştuğumuz davanın iki tarafı da tacir değil ve iki taraf için de bu iş ticari iş değil ise, dava Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açılmalıdır. Ticaret Mahkemesi görevli değildir.

Bu hususu destekler bir karar, tam olarak bulamadım.

Teşekkürler.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
kat karşılığı inşaat sözleşmesinin feshi ve mimari projenin iptali ilksen Meslektaşların Soruları 19 15-05-2013 16:30
Kat KArşılığı İnşaat Sözleşmesinin Feshi Av.Mustafa Çiçek Meslektaşların Soruları 3 08-02-2011 12:01
kat karşılığı inşaat sözleşmesinin devri zgrkbl Meslektaşların Soruları 0 06-09-2009 16:02
kat karşılığı inşaat sözleşmesinin feshi Av. Muzaffer ERDOĞAN Meslektaşların Soruları 1 17-12-2007 23:25
kat karşılığı inşaat sözleşmesinin feshi, müdahalenin önlenmesi ve menfi zararın tazm Heradres Meslektaşların Soruları 1 19-06-2007 11:53


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03305888 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.