Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

cep telefonu faturaları

Yanıt
Old 05-05-2010, 21:13   #1
b_canbay

 
Varsayılan cep telefonu faturaları

iyi akşamlar...
cep telefonunda faturalı hat kullanıcıları faturalrını ödemedikleri için telefonun aramaya kapanması durumunda , hatları aramaya ve arama almaya açana kadar gsm şirketi tarafından kullanılmayan zaman için fatura çıkarılması Tüketici Hukuku açısında nasıl bir durumdur. bu konu ile ilgili herhangi bir karar mevcut mudur acaba. GSM şirketinin tüketiciyi kullanılmayan hizmetin bedelini ödemek zorunda bırakması neye dayanmaktadır.

şimdiden çok teşekkürler....
Old 06-05-2010, 00:27   #2
hakkaniyet_

 
Varsayılan

Sayın meslektaşım söz konusu faturalı bir hat ve ortada bir abonelik sözleşmesine dayalı bir husus var.Telekomünikasyon alanında abone faturalarını ödemeyince hat kullanıma kapatılır ve belli süreler beklenir ve o süre zarfı sonunda da yapılan ihtarlara rağmen borç ödenmezse abonelik sona erdirilir.Burada kullanıma kapatılan süre içinde abonelik faturalı hat kullanıcılığı sona ermediği için faturalarda ödenmesi gereken sabit tutarlar kullanıcının karşısına borç olarak fatura edilmeye devam etmektedir.Bu husus mutlaka müvekkilinizin o gsm şirketi ile imzaladığı -eğer sözleşme örneği elinde mevcutsa-sözleşmede düzenlenmiştir.Ve de borcun ödenmemesi üzerine kullanıma kapatılan dönmelere ilişkin sabit ödemelerin devamıyla ilgili bir maddeye, gsm şirketi mutlaka kendi lehine olacak şekilde yer vermiştir sözleşme metninde .Eğer yine de bu husus ile ilgili bir madde yoksa söz konusu uyuşmazlığa konu tutara göre tüketici hakem heyeti ya da tüketici mahkemesine başvurabilirsiniz,ama öncelikle sözleşme metnini incelemenizi tavsiye ederim.
Saygılarımla..
Old 06-05-2010, 08:49   #3
wastelander67

 
Varsayılan

İyi günler sayın meslektaşlarım.
4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un sözleşmelerdeki haksız şartları düzenleyen 6. maddesine göre satıcı veya sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu, tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır.
Bana göre de, somut olaydaki kullanılmayan zaman için fatura çıkarılacağına ilişkin bir hüküm varsa abonelik sözleşmesinde, bu hüküm haksız şart niteliğindedir. Hizmetin kullandırılmadığı dönemde fatura çıkartılması abonelik sözleşmesine dayanarak uygulanan bir işlem olsa da, bu sebepten haksız bir işlemdir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
cep telefonu faiz Hasan Coşkun Meslektaşların Soruları 14 23-06-2010 10:57
cep telefonu Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 21-01-2010 12:42
cep telefonu ayrıntıları Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 02-04-2009 15:37
Çalinti Cep Telefonu av.pergamon Meslektaşların Soruları 8 20-09-2008 11:59
Hakkınızı arayabilmek için faturaları saklayın Viyola Tüketicinin Korunması Hukuku Çalışma Grubu 0 31-01-2007 15:01


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02852988 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.