Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Kendi büronda yapılan,sözleşmeli banka avukatlığı nasıl bir iştir? Çok yoğun mu?

Yanıt
Old 03-05-2010, 12:28   #1
asyadan

Varsayılan Kendi büronda yapılan,sözleşmeli banka avukatlığı nasıl bir iştir? Çok yoğun mu?

Değerli meslektaşlarım,kendi büromuzda yapılan,sözleşmeli banka avukatlığı nasıl bir iştir? Çok mu yoğundur,insanı bunaltacak kadar yoğun bir iş midir ?
Tek başına bu iş götürülür mü,avukatın yanında icra takip elemanları çalışması gerekiyor mu?
İşi yürütürken nelere dikkat edilmesi gerekir?
İşi herhangi bir sebeple bırakmak istersek ,bankaya bir tazminat falan
ödeniyor mu?
Old 29-10-2010, 13:15   #2
Av.M.Yücel

Bildiğim kadarıyla, ekonomik şartlarının bankaca belirlendiği sözleşmeli bir avukatlık türüdür. Bu işin tek başına yürütülmesi genellikle pek mümkün değildir. En azından bir kaç takip elemanı, sekreter vs. gibi yanınızda çalışan kişilere ihtiyacınız olacaktır. Ancak yine bir çok banka bu işi verdikleri avukatların en azından bir hukuk bürosu şeklinde çalışıyor olmalarını arıyorlar. Yani tek avukata genellikle bu iş verilmiyor, verilse bile takiplerde düzensizlik olduğunda kısa sürede geri alınabiliyor. Eğer banka avukatlığı yapmak istiyorsanız, öncelikle büronuzu bir hukuk bürosu şeklinde kurmanız, yeteri kadar takip elemanı, sekreter vs. sahip olmanızı öneririm... Ayrıca hemen her banka bu işi vermeden önce büronuza gelip inceleme yapıyor, büronuzun yeri, konumu, sizin mesleki tecrübeleriniz, birikiminiz, büro çalışanlarının durumu vs. de bu işin verilmesinde son derece önemli konular...
Old 27-09-2011, 21:41   #3
tiryakim

Alıntı:
Yazan asyadan
Değerli meslektaşlarım,kendi büromuzda yapılan,sözleşmeli banka avukatlığı nasıl bir iştir? Çok mu yoğundur,insanı bunaltacak kadar yoğun bir iş midir ?
Tek başına bu iş götürülür mü,avukatın yanında icra takip elemanları çalışması gerekiyor mu?
İşi yürütürken nelere dikkat edilmesi gerekir?
İşi herhangi bir sebeple bırakmak istersek ,bankaya bir tazminat falan
ödeniyor mu?

Banka avukatlığı almanın tek yolu TORPİL ' dir. Yani bankanın avukat bürosuna gelip inceleme yapması, mesleki tecrübeniz hepsi önemsiz şeylerdir. En önemli şey ise malesef TORPİL ' dir.
Old 02-10-2011, 04:07   #4
AV.HARUN UYANIKOĞLU

Sayın Tiryaki;Torpil tabirinizi çok etik bulmadım. referans demek daha doğru olur diye düşünüyorum.
Referansın ömrü de bir yılı geçmez...
Şu dönemlerde bankalardan çok takip gelmediğinden bu alanda da arkadaşlarımız ekonomik sorunlar yaşınıyor.Eğer böyle bir avukatlık branşı) olduğunu kabul edersek Banka avukatlığı; akşam 21.00 dan sonra bürodan çıkmak;Sürekli rapor hazırlamak;mail atmak,mail almak;sürekli personel takviyesi yapmak,ilgisiz personeli tespit edip yolları ayırmak;sürekli haciz mauhafaza; işlemlerini yapmak yaptırmak demektir.Çok yakın zamanda referans ile alınan bir banka vekilinin bir kaç ay sonra işine son verildiğini hatırlıyorum.Özveriniz yoksa referansınız bir yere kadardır.Sonrası size kalmış...Banka avukatlığı ofisi birilerine bırakıp yapabileceğiniz bir şey değildir.Sürekli her şeyi kontrol etmelisiniz....Banka sadece sizi tanır..elemanlarınızı değil. Zevkli, ama oldukça zorluklarla doludur...Gecesi gündüzü olmaz.Dikenli gül gibidir.Dikenlerine dikkat etmelisiniz. Asla soldurmamalısınız....
Old 02-10-2011, 07:34   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan tiryakim
Banka avukatlığı almanın tek yolu TORPİL ' dir. Yani bankanın avukat bürosuna gelip inceleme yapması, mesleki tecrübeniz hepsi önemsiz şeylerdir. En önemli şey ise malesef TORPİL ' dir.

Sayın tiryakim, bunu nereden biliyorsunuz; siz banka avukatı mısınız?
Old 02-10-2011, 09:45   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan AV.HARUN UYANIKOĞLU
referans demek daha doğru olur diye düşünüyorum.
Referansın ömrü de bir yılı geçmez...

Rahmetli Domaniç hocamızın bir sözünü hiç unutmuyorum: "Kişi, kendisinin referansıdır."
Old 02-10-2011, 12:30   #7
eşitlik mi

Gerçeklerle doğruların farklı olduğunu düşünüyorum ve "torpil" deyimine ekleme yapayım :"torpilin dik alasıdır".
Old 02-10-2011, 15:03   #8
emrahcevik

adlandırmanın referans veya torpil diye yapılmasının hiçbir anlamı yok. ister "torpilin dik alası" ister referansın en sağlamı olsun farketmez.

o kurum sizinle çalışmayı size ihtiyacı olduğu için istiyor ve ihtiyacını karşıladığı sürece o kurum için önemlisiniz.

eğer bankanın işini doğru düzgün yapmazsanız sağlam referansların hiçbir anlamı olmaz. referans sizi kapıdan içeri sokar, o açıdan tabi ki önemlidir. diğer adaylara göre bir adım önde olursunuz. ama o kadar. o aşamadan sonra içeride yalnızsınızdır.

bu diğer tüm işler için de böyledir. eğer yeterli değilseniz veya işinizi iyi yapmazsanız size en fazla bir süre tahammül ederler. sonra yollarını ayırırlar. çünkü çalıştığımız kişiler hayır kurumları değil ve bizim kara kaşımız için bize para ödemiyorlar.
Old 02-10-2011, 20:08   #9
tiryakim

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sayın tiryakim, bunu nereden biliyorsunuz; siz banka avukatı mısınız?

Evet
Old 03-10-2011, 10:55   #10
etez

Konu farklı yerlere gelmiş ama durum tamamen dosya türleri ve yoğunluğuyla alakalıdır.

Şöyle ki tamamı kredi kartı borcu olan çoğunluğu "batık" tabir ettiğimiz yüzlerce dosya ile uğraşmak elbetteki bir ekip ve sabır isteyecektir.

Ancak tahsil imkanı daha kolay olan borç miktarı daha yüksek ipotekli ev ya da başka bir taşınmaz, araç sahibi olan borçluların olduğu dosyalar yoğunluktaysa-genelde yoğunluğu düşüktür- işiniz çok daha kolay olacaktır.

Aslında bankanın sizle anlaşmak istediği dosyalar başınıza ne geleceğini önceden kestirmeniz sağlar.
Old 03-10-2011, 20:33   #11
GamYıl

Soru

merhaba,ben henüz öğrenciyim ve son sınıf olmam sebebiyle artık kendim için en doğru olan seçimi yapmak zorundayım.Bursalıyım ve Bursada yaşamayıda çok arzularım ancak bunun tek yolu serbest avukatlık yapmam.Şu varki şimdiye kadar gördüğüm avukatlar çok yoğun ve stres altında çalışıyorlar bu da benım daha baslamadan gözumu korkuttu,ilerde bir bayan olarak hem evıme hem kendıme hem işime zaman ayırmak zorunda kalıcam ve iş olmama kaygısı var,sizce ne yapmalıyım kurum avukatlıgıda düşünüyorum tercihım bu ikisi arasında olucak.Deneyım ve tecrubelerinizi benımle paylasırsanız cok memnun olurum..
Old 06-10-2011, 21:47   #12
üye31284

Alıntı:
Yazan GamYıl
merhaba,ben henüz öğrenciyim ve son sınıf olmam sebebiyle artık kendim için en doğru olan seçimi yapmak zorundayım.Bursalıyım ve Bursada yaşamayıda çok arzularım ancak bunun tek yolu serbest avukatlık yapmam.Şu varki şimdiye kadar gördüğüm avukatlar çok yoğun ve stres altında çalışıyorlar bu da benım daha baslamadan gözumu korkuttu,ilerde bir bayan olarak hem evıme hem kendıme hem işime zaman ayırmak zorunda kalıcam ve iş olmama kaygısı var,sizce ne yapmalıyım kurum avukatlıgıda düşünüyorum tercihım bu ikisi arasında olucak.Deneyım ve tecrubelerinizi benımle paylasırsanız cok memnun olurum..

Bahsettiğiniz kurum avukatlığı kurum içi maaşlı avukatlık olsa gerek, sözleşmeli avukatlık yine serbest avukatlık oluyor çünkü.

İşleriniz yoğun olmazsa hem kendinize hem evinize hem işinize vakit ayırabilirsiniz.

Olursa güveneceğiniz bir meslektaşınızla çalışarak yoğunluğunuzu azaltabilirsiniz.

Güveneceğiniz birini bulamaz ve önceliğinizi kendinize, evinize vermek istiyorsanız iş seçer her işi almazsınız.

Benim annem memurdu ama 6 aylıktan itibaren kreşe başladım, yaz tatillerinde herkes çocuğunu 2-3 aylığına alırken ben tek başıma ana okullarındaydım. Ne değişti memur olunca? Hiç. Ben yine hep yalnızdım. ( Fonda küçük emrah resmi düşünün )

Yani kurum avukatlığı sizi mesleki olarak tatmin edecek mi etmeyecek mi öncelikle buna karar vermelisiniz bence, yoksa çalışan kadın olmak serbest ya da kurum her açıdan bağlayıcıdır.

Kurum avukatı olduğunuzda mesai saatleri içerisinde özgür olamazken serbest avukat olduğunuzda kendinize, evinize serbest vakit yaratıp geceleri, hafta sonları eksikliği giderebilirsiniz.

Serbest avukatlığın riski var evet, sağlamcı biriyseniz ve bu sizde yüksek stres yaratacaksa kurum olabilir.

Ancak kurumdan kuruma da hem garanti hem stres açısından fark olsa gerek.

Başarılar...
Old 09-10-2011, 21:33   #13
GamYıl

teşekkür ederım verdiğiniz önerıler secım yapmamda buyuk fayda saglıcak,ben en ıyısı bu yıl kpss ye hazırlanayımda bi garantıye alayım kendımı
Old 10-10-2011, 12:07   #14
Av.Selim Balku

Banka avukatlığı yaptım, bir süre sonra bana dosya göndermeyin, artık sizinle çalışmak istemiyorum dedim,

Araya torpil koysalar da kabul etmeyeceğim

Alıntı:
Alıntı:
GamYıl

Hiç gözünüz korkmasın, stresli ama çok zevkli bir iş, o kadar iş var ki piyasada sizde istedikten sonra kısmetinizi alacaksınız,

Emekli olmadan arabanız, eviniz, çocuklarınız ve yazlığınız olacak, tüm bunlarla birlikte saygınlığınız artacak, daha ne olsun

Kolay Gelsin...
Old 21-02-2012, 11:55   #15
atrocity

Merhaba, hiç referansım yok ancak banka vekilliği için şansımı denemek, başvuru yapmak istiyorum, devlet bankalarının şubeleri ile de sözleşme imzalanabiliyor diye biliyorum, ama bu başvurular Genel Müdürlüklere mi yapılıyor, cv nerelere gönderiliyor, takibi nasıl yapılıyor, kimle görüşmek lazım, bilgi vermenizi rica ediyorum.

Sayg.
Old 21-02-2012, 14:41   #16
tiryakim

Alıntı:
Yazan atrocity
Merhaba, hiç referansım yok ancak banka vekilliği için şansımı denemek, başvuru yapmak istiyorum, devlet bankalarının şubeleri ile de sözleşme imzalanabiliyor diye biliyorum, ama bu başvurular Genel Müdürlüklere mi yapılıyor, cv nerelere gönderiliyor, takibi nasıl yapılıyor, kimle görüşmek lazım, bilgi vermenizi rica ediyorum.

Sayg.

Devlet Bankaları Şube Bazlı çalışıyorlar...Başvurunuzu Şubeye yapıyorsunuz, şube Bölge Müdürlüğüne yolluyor, Bölge Müdürlüğüde Genel Müdürlüğe yolluyor...Takibini telefonla yapıyorsunuz...Genel Müdürlükte Yetkili Biri ile görüşmenizde Fayda var... ( Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcısı veya Daire Başkanı gibi ... )

Teşekkürler...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi