Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

işçinin devlet memurluğuna atanması nedeniyle iş akdini feshetmesi

Yanıt
Old 14-04-2010, 09:47   #1
AV.YILDIZ

 
Varsayılan işçinin devlet memurluğuna atanması nedeniyle iş akdini feshetmesi

Sayın meslektaşlarım,
Sizden fikir almak istediğim konu şöyle:Müvekkilim özel sektörde S.S.K'lı işçi olarak çalışmaktayken,devlet memuru olarak ataması yapılmış.2006 yılından bu yana devamlı olarak 2006 yılından önce de kesintili olarak bir buçuk yıl aynı işyerinde çalışmıştır.Bu arada müvekkil işverene ataması yapıldığından dolayı işyerinden ayrılmak istediğinisözlü olarak bildirdiği gibi yazılı dilekçeylede işverene istifasını bildirmiştir.Acaba bu durumda müvekkil zorlayıcı sebepler nedeniyle iş akdini feshettiğinden dolayı kıdem tazminatına hak kazanabilirmi?Şimdiden verdiğiniz fikirler için çok teşekkürler.
Old 14-04-2010, 09:58   #2
Av. Engin EKİCİ

 
Varsayılan

Sayın AV.YILDIZ;

Sunduğum karara göre sözleşmeyi fesheden taraf işçi değildir ve işçi kıdem tazminatına hak kazanamamaktadır. Sözleşmeyi işçinin feshi halinde de aynı şekilde kıdem tazminatına hak kazanamayacağı kanaatindeyim.Saygılarımla..

YARGITAY 9. HD. 2001/3985 E. 2001/6897 K.
  • kıdem tazminatı TALEBİ ( Mevsimlik İşçiyken memurluk Sınavına Girerek memur Olarak Atanan işçinin Akdinin İşverence Feshi )
  • MEVSİMLİK işçinin memurLUK SINAVINA GİREREK memur olması NEDENİYLE İŞ AKDİNİN İŞVERENCE FESHİ ( kıdem tazminatı Talebi )
  • memur OLAN MEVSİMLİK işçinin İŞ AKDİNİN İŞVERENCE FESHİ ( kıdem tazminatı Talebi )

ÖZET :
Davacı işçi davalı idareye ait işyerinde mevsimlik işçi olarak çalışmakta iken sözleşmesinin askıya alındığı dönemde mevsimlik işçilere kadro tahsisi ile ilgili 4359 sayılı kanun uyarınca sınava girmiş ve sınavı da kazanarak, milli eğitim bakanlığında memuriyete atanmıştır. Bunun üzerine davalı idarece yasa gereği davacı işçinin sözleşmesi feshedilmiştir. Bu durumda sözleşmeyi fesheden idarenin haklı olduğu kabul edilmelidir. Bunun sonucu olarak kıdem tazminatının reddine karar verilmesi gerekir.

DAVA :
Davacı, kıdem tazminatının ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.
Yerel mahkeme, isteği kısmen hüküm altına almıştır.
Hüküm süresi içinde davalı avukatı, tarafından temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

KARAR :
Davacı işçi davalı idareye ait işyerinde mevsimlik işçi olarak çalışmakta iken sözleşmesinin askıya alındığı dönemde mevsimlik işçilere kadro tahsisi ile ilgili 4359 sayılı kanun uyarınca sınava girmiş ve sınavı da kazanarak, Milli Eğitim Bakanlığında memuriyete atanmıştır. Bunun üzerine davalı idarece yasa gereği davacı işçinin sözleşmesi feshedilmiştir. Bu durumda sözleşmeyi fesheden idarenin haklı olduğu kabul edilmelidir. Bunun sonucu olarak da kıdem tazminatının reddine karar verilmesi gerekir. Yazılı şekilde hüküm altına alınması hatalıdır.

SONUÇ :
Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebepten BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 24.4.2001 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 14-04-2010, 10:37   #3
AV.YILDIZ

 
Varsayılan

Peki belirsiz süreli olarak çalışan müvekkilin işverene atanma durumunu ihbar öneli vererek feshettiği düşünülürse ihbar tazminatı almaya hak kazanabilirmi?
Old 14-04-2010, 11:08   #4
Av. Engin EKİCİ

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan AV.YILDIZ
Peki belirsiz süreli olarak çalışan müvekkilin işverene atanma durumunu ihbar öneli vererek feshettiği düşünülürse ihbar tazminatı almaya hak kazanabilirmi?

Müvekkiliniz bu durumda ihbar tazminatına hak kazanacaktır sayın meslektaşım.
Old 15-04-2010, 09:31   #5
Adli Tip

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan AV.YILDIZ
Peki belirsiz süreli olarak çalışan müvekkilin işverene atanma durumunu ihbar öneli vererek feshettiği düşünülürse ihbar tazminatı almaya hak kazanabilirmi?

İhbar tazminatına kim, hangi şartlarda hak kazanır?

1- Belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışan bir işçinin iş sözleşmesi işveren tarafından feshedilirken, 25. maddedeki derhal fesih sebepleri yoksa ve işveren ihbar önellerine uymamışsa veya bu süreye ait ücreti peşin olarak ödememişse işçi ihbar tazminatına hak kazanır.

2- Belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışan bir işçinin iş sözleşmesi işçi taradandan feshedilirken, 24. maddedeki derhal fesih sebepleri yoksa ve işçi ihbar önellerine uymamışsa işveren ihbar tazminatına hak kazanır.

Müvekkilinizin iş sözleşmesi işveren tarafından mı feshediliyor?

Saygılar,
Old 15-04-2010, 11:06   #6
ISTANAZ

 
Varsayılan

Müvekkiliniz istifasını bildirdiğine göre ihbar t. alamaz.
Aksine işverene istifasını sunduktan sonra ihbar süreleri kadar çalışmalıdır ki işverenin ihbar tazminatı talebiyle karşılaşmasın.
Old 20-08-2015, 11:36   #7
garani

 
Varsayılan

taşeron firmada çalışan bir kişi kpss'ye girip sınavı kazanıyor ve ataması olacak elinde de ataması olduğuna dair bir yazı.bu kişi çalıştığı işyerine(kişi radyolog) ve hastaneye devlet memuru olması sebebi ile ihtarname çekip işçilikten kaynaklı haklarını(kıdem,fazla mesai,yıllık izin,ihbar hariç diğerleri yani) alabilir mi?
Old 10-09-2016, 13:14   #8
ekinheval

 
Varsayılan

Bir üniversite hastanesinde, taşeron temizlik şirketinde 15 yıldır çalışan işçi, "üniversite bünyesinde kadroya alınacağımdan" diyerek istifa etmiştir. Yine üniversitenin başka bölümünde temizlik işi yapmaktadır. Taşeron firmada temizlik işini halen sürdürmektedir. Bu geçiş şekli şimdi ya da ileride tüm hizmet süresi üzerinden tazminat hakkı doğurur mu? Üniversite; bizde kıdemin yeni başladı diyormuş yani geçmiş 15 yılı yok sayıyorlar. Enteresan bir şekilde de uzun kıdemi olan işçilerden her yıl 2-3 kişiyi bu şekilde kadroya alıyorlar.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
işçinin iş akdini fehetmesi oquxx Meslektaşların Soruları 14 09-09-2013 15:28
işçinin sözleşmesinin eğitimi için feshetmesi Av.hasan onur Meslektaşların Soruları 3 09-09-2008 14:23
Devlet Memurluğuna Tekrar Atama burcu Hukuk Soruları Arşivi 1 01-03-2002 22:07
Yeniden Devlet Memurluğuna Atanma Dr Ceyhun Ateş Hukuk Soruları Arşivi 6 14-02-2002 02:51


THS Sunucusu bu sayfayı 0,11034012 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.