Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mobbing'e dayanılarak ceza davası açılabilir mi?

Yanıt
Old 08-04-2010, 11:18   #1
Av.Sedat Yahşi

 
Varsayılan Mobbing'e dayanılarak ceza davası açılabilir mi?

Değerli Arkadaşlarım,

Ceza yasası ile ilgili uygulamalar konusunda çok fazla pratiğim yok.Site içersinde yaptığım aramalarda Mobbing'in hukuksal boyutu ile illgili makaleler ve verilmiş bir tazminat kararı dışında hukukumuzda cezai boyutuna ilişkin doyurucu bir açıklama göremedim.
Bu nedenle konuyu sizlerle paylaşmak istedim.

Üniversitede akademisyen olarak çalışan bir arkadaşım çalıştığı bölümün Ana Bilim Dalı Başkanı ile çok uzun zamandır didişme yaşamaktadır.Bölüm başkanı,sürekli olarak arkadaşım hakkında şikayet dilekçeleri vererek soruşturma açtırmakta,görevlendirmelerde es geçmekte,asistanları ve araştırma görevlilerini doldurarak tez danışmanı olarak arkadaşımı seçtirmeme gibi rahatsızlık verici çalışmalar yürütmektedir.Fakülte dekanlığı da taraflar arasındaki bu gerilimli ortamdan muzdarip ama ortaya somut bir çözüm koyamamakta.Arkadaşım,hakkındaki soruşturmalardan dolayı herhangi bir ceza almadığını ama artık dayanacak gücünün de kalmadığını,işe gitmenin kendisi için eziyet haline geldiğini belirterek bölüm başkanı hakkında cezalandırılması istemiyle "Mobbing" e dayalı olarak suç duyurusunda bulunup bulunamayacağımızı sordu.

Yukarda da belirttiğim gibi,sitede yaptığım araştırma üzerine okuduğum bir makalede TCK.94/1.madde de yeralan manevi işkence'den bahsedilmiş olduğunu gördüm.Başkaca bir ceza maddesine de rastlamadım.
Anlatılanlara dayanılarak Mobbing isnadı ile suç duyurusunda bulunup bulunamayacağımız konusunda fikirleriniz almak isterim (Soruşturmalarla ilgili belgeler,taraflar arasındaki çekişmeyi ima yoluyla da olsa ortaya koyan dekanlık yazıları vs.mevcut bulunmaktadır).

Herkese şimdiden teşekkür ederim.
Old 08-04-2010, 11:22   #2
avgubse

 
Varsayılan

arkadaşınız mobbing ile ilgili psikolojik destek aldı mı acaba?
Old 08-04-2010, 12:19   #3
kemal çelik

 
Varsayılan

Değerli Meslektaşım,
mobbing çeşitli şekillerde olabilmektedir. Hukukumuzda yeni bir kavram ve uygulamada zorluk yaşanıyor. Halbuki günlük yaşamda sık karşılaşılıyor. Size bu konuda yazılan ilk hukuki eser olan bir kitabı önereceğim. Doç.Dr.Pınar Tınaz ''Mobbing''. Umarım faydası olur.
Old 08-04-2010, 15:24   #4
Av.Sedat Yahşi

 
Varsayılan

Sayın avgubse,

Bildiğim kadarı ile arkadaşım herhangi bir psikolojik destek almamış.Psikolojik destek alıp almamasının işin cezai boyutu ile bir ilgisi olduğunu mu düşünüyorsunuz acaba?
Konu ile ilgili düşüncelerinizi daha açık yazabilirseniz sevinirim.
İlginize teşekkür ederim.
Old 09-04-2010, 09:07   #5
M.SERDAR DEMİRTAŞ

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Sedat Yahşi
Arkadaşım,hakkındaki soruşturmalardan dolayı herhangi bir ceza almadığını .

Arkadaşınızın görevi kötüye kullanma ve iftiradan dolayı adli mercilere başvurabileceğini düşünüyorum.Ayrıca haksız soruşturmalardan dolayı manevi tazminat davası da açmalısınız.
Old 09-04-2010, 09:45   #6
avgubse

 
Varsayılan

şunun için sorudum sayın yahşi, böyle bir psikolojik tedavi almış olması ceza soruşturması aşamasında delil olarak kullanılabir işin ciddiyetini gözler önüne serer,belki bu durum şahsin ilaç kullanmasını bile gerektirebilir bu durumda kim zararın oluşmadığını iddia edebilir ki..konuyla ilgili gelişmeleri bizimle paylaşırsanız çok sevinirim..
Old 14-10-2010, 16:06   #7
Av.Sedat Yahşi

 
Varsayılan

Değerli Arkadaşlarım,

Konu ile ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşacağımı söylemiştim.Arkadaşımla yaptığımız görüşmeler sonucu, herhangi bir psikolojik tedavi almamış olması ve yasada konu ile ilgili bir düzenleme bulunmaması nedenleriyle, şikayet etsek bile takipsizlik kararı verilme ihtimalinin yüksek olması ve böyle bir sonucun da karşı tarafın elini daha da güçlendireceği,mevcut durumu daha da zorlaştıracağı düşüncesiyle herhangi bir girişimde bulunmadık.
Ancak beklenen sonuç Üniversite yönetiminden geldi ve sözkonusu bölüm başkanı en nihayet,ağır isnatlarla, görevden alınmış.Anlayacağınız,adli yollardan olmasa bile sonunda adalet yerini buldu(Tabii ki bu ifadem sadece beyanına dayandığım arkadaşım yönünden geçerli).
Saygılarımla
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Hizmet tespit davası ile işçi alacağı davası birlikte açılabilir mi a.lawyer Meslektaşların Soruları 50 21-09-2016 13:06
Hizmet Tespiti Davası ile Ücret Alacağı Davası Aynı Dilekçe İle Açılabilir Mi? Acİl uysalugurlu Meslektaşların Soruları 4 17-03-2012 13:00
İtirazın kaldırılması davası devam ederken itirazın iptali davası açılabilir mi? Av. Yasin Yıldız Meslektaşların Soruları 13 14-11-2011 13:05
itirazın iptali davası için bir yıllık süre dolmadan alacak davası açılabilir mi a.lawyer Meslektaşların Soruları 2 20-07-2008 22:14
Mal Rejimi Tasfiye Davası Boşanma Davası İle Aynı Zamanda Açılabilir Mi? Nuray Başaran Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 11-01-2008 10:12


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03611994 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.