Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kesin icra vesikası / avukatlık ücreti

Yanıt
Old 31-03-2010, 17:18   #1
SERİN

 
Varsayılan

merhaba sevgili arkadaşlar, benim sorunum;
kesin aciz vesikası almış olduğum icra dosyalarında vekalet ücreti hakkımın ne olduğu, bu konuda avukatlık ücret tarifesinde 12/2 mad. var ama çok açıklayıcı değil, yani aciz vesikası almış olduğum dosya için müvekkilden vekalet ücreti talep edebilir miyim, bu oran neye göre belirlenir, sadece dosya masraflarını almam yeterli olur mu, vergi açısından sorun oluşturur mu?
elinizde bu konularla ilgili görüş, tecrübe ve Yargıtay kararı varsa acil rica ediyorum. savgilerimle.
Old 02-04-2010, 09:21   #2
Av. Engin EKİCİ

 
Varsayılan

Sayın SERİN;

Birinci sorunuza cevap olmak üzere TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ AVUKATLIK ASGARİ ÜCRET TARİFESİ'nin ' İcra ve iflas müdürlükleri ile icra mahkemelerinde ücret' başlığıyla düzenlenen 11. maddesine göre; "(1) İcra ve İflas Müdürlüklerindeki hukuki yardımlara ilişkin avukatlık ücreti, takip sonuçlanıncaya kadar yapılan bütün işlemlerin karşılığıdır. Konusu para veya para ile değerlendirilebiliyor ise avukatlık ücreti, bu Tarifenin üçüncü kısmına göre belirlenir. (2) Aciz belgesi alınması, takibi sonuçlandıran işlemlerden sayılır. Bu durumda avukata tam ücret ödenir."


Vekalet ücreti talep edebilirsiniz ve bu ücretin "tam ücret" olacağı belirtilmiş düzenlemeye göre. Saygılarımla..
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
icra takibi açılmadan avukatlık ücreti ve faiz istenmesi lawyer_hilal Meslektaşların Soruları 37 31-03-2016 21:12
Müvekkilin avukatlık ücreti için açılan icra takibinden vazgeçmesi ibraname vermesi ayrıntıcı Meslektaşların Soruları 3 12-03-2010 16:44
Merkezi Kayıt Kuruluşu nedir? kesin aciz vesikası Av. İlhan SALBAŞ Meslektaşların Soruları 4 10-06-2009 10:17
icra dosyası aciz vesikası ve tebligat melis aksu Meslektaşların Soruları 1 10-07-2008 08:34
icra takiplerinde müvekkilden alınacak avukatlık ücreti av.arpay Hukuk Sohbetleri 3 08-07-2008 11:05


THS Sunucusu bu sayfayı 0,08316112 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.