Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ceza Mahkemesi kararlarında infaz ve faiz sorunu

Yanıt
Old 05-04-2006, 12:07   #1
av.külcü

 
Varsayılan Ceza Mahkemesi kararlarında infaz ve faiz sorunu

Merhaba Arkadaşlar,
Çok acele bir konuda Yargıtay kararlarına ihtiyacım var.
Ceza Mahkemesi kararlarıyla verilen tazminatlar ve kararın ferileri olan vekil ücreti, yargılama gideri vs. için faiz başlangıç tarihi ne zamandır? Karar tarihi mi, kararın kesinleşme tarihi mi?
Ceza Mahkemesi kararları kesinleşmeden infaz edilebilir mi?
Bu konuda Yargıtay kararlarına ihtiyacım var çok acil. Biliyorsanız; Daire, tarih ve sayı bildirirseniz bulmaya çalışacağım...
Teşekkürler...
Old 13-04-2006, 14:35   #2
AV.SERTANn

 
Varsayılan

Ceza mahkemelerinden verilen kararda takdir edilen vekalet ücreti ve muhakeme masrafı kararın fer'i olduklarından kesinleşmeden infaz edilemez.Y.İİD.15.11.1951. 157/237


İCM'nin Beraat kararında sanık vekili lehine hükmedilen vek.ücreti kesinleşmeden icraya koyulabilir.
Old 15-04-2006, 11:47   #4
Av. Bülent Sabri Akpunar

 
Varsayılan

Neden bu kararın hükmü yokmuş anlayamadım?Aksine kanun ve/veya içtihat varsa lütfen bunu bizlerle paylaşınız!!
Old 16-04-2006, 09:56   #5
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Sayın Üyeler

Bu konuda bir araştırma da ben yapmıştım. Mevzuatta bu konuda BAĞLAYICI hiç bir hüküm bulunmamakta.

Bilindiği gibi Yargıtay Daire Kararları bağlayıcı değildir. Ancak Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kararları bağlayıcıdır.

Saygılarımla
Old 19-04-2006, 14:10   #6
Av. Muzaffer ERDOĞAN

 
Varsayılan 1951 tarihli karar

Hukukumuzda hakların zamanaşımına uğrama süresi 10 yıldır.İlam zamanaşımına uğramaz ama ilam ile elde edilen haklar zamanaşımına uğrar. Sanırım arkadaşımızın hükümsüzlük düşüncesi buna dayanıyor. Haklı olduğunu da düşünüyorum.

Saygılar.
Old 15-05-2006, 16:12   #7
Av. Bülent Sabri Akpunar

 
Varsayılan

T.C.

YARGITAY
12. HUKUK DAİRESİ
E. 2002/10152
K. 2002/11344
T. 30.5.2002
• CEZA MAHKEMESİ İLAMI ( İlamda Şahsi Hakka da Hükmedilmesi-Kararın Kesinleşme Tarihinden İtibaren Hükmedilen Tazminatların ve Bunların Faizinin Talep Edilebilmesi )
• ŞAHSİ HAK ( Ceza Mahkemesi İlamında Şahsi Hakka da Hükmedilmesi-Kararın Kesinleşme Tarihinden İtibaren Hükmedilen Tazminatların ve Bunların Faizinin Talep Edilebilmesi )
• TAZMİNAT ( Ceza Mahkemesi İlamında Şahsi Hakka da Hükmedilmesi-Kararın Kesinleşme Tarihinden İtibaren Hükmedilen Tazminatların ve Bunların Faizinin Talep Edilebilmesi )
2004/m.32
ÖZET : Ağır Ceza Mahkemesi kararında şahsi hakka da hükmedilmesi halinde kararın kesinleşme tarihinden itibaren hükmedilen tazminatlar ve bunların faizi talep edilebilir.
DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı merci kararının müddeti içinde temyizen tetkiki Alacaklı vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü :
KARAR : Ağır Ceza Mahkemesi kararında şahsi hakka da hükmedildiğinden kararın kesinleşme tarihinden itibaren hükmedilen tazminatlar talep edilebileceği gibi kararın kesinleşmesi tarihinden itibaren bunların faizi de istenebilir. Borçlu şikayeti bu esaslar doğrultusunda incelenmek gerekirken yazılı şekilde karar verilmesi isabetsizdir.
SONUÇ : Alacaklı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile merci kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK.366. ve HUMK.428. maddeleri uyarınca ( BOZULMASINA ), 30.5.2002 gününde oybirliğiyle karar verildi.
(Kazanci)
Old 16-05-2006, 09:57   #8
Av. Muzaffer ERDOĞAN

 
Varsayılan

Çok teşekkürler bülent bey
Old 17-05-2006, 15:13   #9
Rıdvan Ergün

 
Varsayılan

Yanlış anlaşılma olmasın. Asıl alacak için hükümde zaten olay tarihinden - dava tarihinden vs. şekilde faiz başlangıç tarihi belirtilmişse, faiz o tarihten itibaren hesaplanır. Karardaki yargılama giderleri ve vekalet ücretine ise kesinleşme tarihinden itibaren faiz işleyecektir. Çünkü Yargıtay, kesinleşmeden infaz edilemeyecek hükümlerde ancak hüküm kesinleştikten sonra temerrüd oluşacağını ve faizin de ondan sonra işleyeceğini söylemektedir.
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Kamulaştırma bedelinin geç ödenmesi ve Faiz Sorunu yağmur Meslektaşların Soruları 4 29-01-2014 11:04
MSN şifresi kırılarak Kontür Dolandırıcılığı ve Ceza Davasında İspat Sorunu Viyola Meslektaşların Soruları 6 28-04-2008 11:47
5237 Sayılı Ceza Kanununun 86(2) ve 86(3). maddelerinin aynı olayda bulunması sorunu mutlakadalet Hukuk Soruları Arşivi 5 05-12-2006 00:03
takipteki senede ceza mahkemesi el koyarsa NE OLUR. ayyıldız Meslektaşların Soruları 4 08-09-2006 21:37


THS Sunucusu bu sayfayı 0,10654593 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.