Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ölümlü trafik kazası sonucu ölen kişinin mirasçılarının tazminat hakları

Yanıt
Old 02-03-2010, 16:00   #1
advocate19

 
Karar ölümlü trafik kazası sonucu ölen kişinin mirasçılarının tazminat hakları

bir müvekkilin eşi trafik kazası sonucu vefaat ediyor.Kazada kusurun tamamı karşı tarafta,kazaya sebebiyet veren kişi de kusurunu kabul ediyor,ceza davası devam etmekte.Ölen kişinin mirasçıları olarak kusurulu kişinin sigorta şirketinden maddi tazminatın ödenmesi için sigorta şirketine başvuru yaparken nasıl bir yol izlemeliyim.Maddi ve manevi tazminat davası açarken,sigorta şirketi ve diğer davalılar aleyhine maddi tazminat davasını,sigorta hariç diğer davalılar adına da manevi tazminat davasını ayrı ayrı açıp davaların birleştirilmesini mi talep edeyim yoksa tek dava da hem maddi hemde manevi tazminat davası mı açayım.birde aynı kazada yaralanan ve vücudunun bir organını kaybeden kişi var ölen kişinin mirasçılarının açacağı dava ile bunu beraber mi açmak daha iyi olur yoksa her ikiside ayrı ayrı mı açılmalı.yardımlarınız için şimdiden teşekkürler arkadaşlar.
Old 02-03-2010, 19:59   #2
Malik Eskişehirli

 
Varsayılan

Merhaba.
Vekili iseniz cismani zarar görenle vefat edenin aynı davada görülmesinde yarar var.Sigorta Poliçesinde Bedeni Zararın Şahıs Başı olduğunu ve kaza tarihinde sigortacının teminat haddinin otomatik artmış olabileceği
ve Bilirkişinın de gözünden kaçabileceği ihtimaline karşın, dava açarken veya yargılama sırasında yeni limiti belirtin. Bulamazsanız kaza tarihini belirterek bana yazın artıp artmadığını yanıtlarım.Manevi tazminatın ayrı açılması gerekeceğini düşünüyorum. Diğer sayın üyelerin yanıtı daha sağlıklı olur. Fakat ben ikisinin bir arada olduğu rapoladığım dava dosyası hatırlamıyorum.
İyi Çalışmalar.
Old 02-03-2010, 22:51   #3
yaşar

 
Varsayılan

Manevi tazminat davasını ayrı açmanızı tavsiye ediyorum.Maddi tazminat davasına oranla daha erken sona erecektir.
Old 03-03-2010, 22:07   #4
advocate19

 
Varsayılan

dava açmadan önce sigortaya tazminat için başvuru yolları ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar var mı?
Old 04-03-2010, 00:55   #5
Av.Harun Atalay

 
Varsayılan

Maddi tazminatı sigorta şirketinden başvuru yoluyla talep etmenizi tavsiye ediyorum.Elbette manevi tazminatları sigorta poliçesi karşılamayacağı için manevi tazminatı dava açmak suretiyle kusurlu olan sürücüden alabilirsiniz.

Maddi tazminatı muhakkak öncelikle sigorta şirketinden talep edin.Çünkü başvuru tarihini takip eden 8 gün içinde sigorta şirketi maddi tazminat talebini ödemek zorundadır.Buradan alınan para mirasçıları biraz rahatlatacaktır ve tahsil kabiliyeti kesin olan bir yoldur.Ancak bir parantez açalım.Sigorta şirketleri aktüerleri vasıtasıyla ölenin yaşına,maaşına vs. göre bir miktar belirliyorlar.Genellikle bu miktar düşük oluyor.Öncelikle sigorta şirketinin belirlediği bedeli fazlaya ilişkin hakkınızın saklı kalması koşulu ile alın , daha sonra yine maddi tazminat için sigorta şirketine dava açabilirsiniz.Maddi tazminatı ölüme sebebiyet veren karşı taraftan almak için dava açarsanız tahsili kesin olmayabilir.Zira kusurlu tarafın malvarlığı olmayabilir veyahut ödeme yapmamak için kaçırabilir.Bu yüzden sigorta şirketi garanti gibi gözüküyor.Siz sigorta şirketinden alın , sigorta şirketi kusurlu tarafa rucü ederse etsin.Bu arada sigorta poliçelerindeki ölüm başına belirlediği azami tazminat miktarı 150 bin Tl dir.

Gelelim sigorta şirketine nasıl başvuracağımıza. Öncelikle mirasçılar için veraset ilamı,kusur oranını gösterir trafik kaza tutanağı,savcılıktan ölüm belgesi , karşı tarafın sigorta poliçesi , ehliyeti vs. , mirasbırakanın son maaşını gösterir belge ile mirasçıların size vereceği özel yetkileri kapsayan vekaletname ile başvurunuzu yapabilirsiniz.Vekaletteki yetkileri eksiksiz yazdırmanız lazım.Umarım yardımcı olabilmişimdir.Saygılar
Old 04-03-2010, 22:27   #6
advocate19

 
Varsayılan

ölen kişi çalışmayan ev hanımı bu durumda verelicek tazminat tahminen ne kadar olur.sigorta şirketien başvurduktan sonra ayrıca tazminatı hesaplatmak için başak bir bilirkişiye daha müracaat edip tazmiantı hesaplattırsma dava açarkende onu eklesem dava daha çabuk sonuçlanır mı?birde maddi ve manevi tazminat davasını farklı mı açmamı tavsiye edersiniz yoksa birlikte mi açayım.manevi tazminatı ölen,n sadece mirasçlıarı mı talep edebilir?
Old 05-03-2010, 13:05   #7
Av.Harun Atalay

 
Varsayılan

maddi tazminat için dava açmamanızı sigorta şirketine başvurmanızı tavsiye etmiştik ama siz dava açmaktan bahsediyorsunuz. bilirkişi incelemesi yaptırmanız hiçbir işe yaramaz.mahkeme bilirkişi incelemesini dava aşamasında yaptıracaktır.
Old 05-03-2010, 18:40   #8
Malik Eskişehirli

 
Varsayılan

Sn. advocate19
Öncelikle,bulunduğunuz yerde konunun uzmanı Bilirkişi Heyeti ( Uzman Sigortacı ve Aktüer ) bulunamayacağı için dosyanın rapor için Tic. Mahk.gönderileceğini düşünüyorum. İst. Tic. talep etmeniz ve Rapor gelince başka heyete inceletmenizde yarar olabilir.Bu girişiminiz: Sonuçların doğruluğunun şifai teyidi, değilse " Mütalaa " şeklinde dosyaya tevdii şeklinde size yararlar da sağlayabilir. Çünkü, bu konunun uzmanları ( duayenleri ) iki elin parmağını geçmez ve bu durumun vahameti; Tazminat kimi raporda onbin lira kimi raporda da yüzbin lira hesaplandığı görülmekle açıklanabilir.
İyi Çalışmalar.
Old 30-08-2010, 11:13   #9
yalcinhukukbürosu

 
Varsayılan

Sigorta şirketleri tarafından yapılacak olan ödemeleri genel ahzu kabz yetkisi ile teslim alabilirmiyiz, yoksa bu konuda düzenlenmiş özel bir yetkiye ihtiyaç varmıdır?
Old 30-08-2010, 12:19   #10
av.knel

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan yalcinhukukbürosu
Sigorta şirketleri tarafından yapılacak olan ödemeleri genel ahzu kabz yetkisi ile teslim alabilirmiyiz, yoksa bu konuda düzenlenmiş özel bir yetkiye ihtiyaç varmıdır?

Genel vekaletnamede ahzukabz yetkisinin verilmiş olması yeterlidir. Ben defalarca aldım.
Old 30-08-2010, 19:40   #11
Malik Eskişehirli

 
Varsayılan

İbranemede " Fazlaya İlişkin " Şerh unutulmamalı ve uzlaşılmış olsa dahi sigorta şirketi hesaplaması, yargıda ise raporda belirlenen tazminat başka bir Bilirkişi'ye hesap ettirilmeli.
Old 30-08-2010, 22:50   #12
elfokumus

 
Varsayılan

Bencede işin hesaplama kısmı çok önemli çünkü yukarıda da değinildiği üzere bu işin uzmanını bulmak çok zor. Bazen öyle hesaplamalar yapılıyorki birbirinden çok ama çok farklı tabloların ortaya çıkması söz konusu olabiliyor.
Old 13-01-2011, 13:28   #13
yalcinhukukbürosu

 
Varsayılan

Sayın Eskişehirli; trafik kazası neticesi ölen kişinin geriye mirasçısı olarak eşi ve 3 çocuğu kalmaktadır. ölen şahsın herhangi bir geliri yok. sağ kalan eş üzerine kayıtlı gayrımenkuller var fakat onun da sabit bir geliri yok. çocuklar ise değişik illerde memurluk yapmaktadırlar, başka bir değişle sabit gelirleri var. sağ kalan eş için zmm sigortasına destekten yoksun kalma tazminatı başvurusunda bulunduk ve hesap edilen tazminatı aldık. Sormak istediğim husus şu; sağ kalan ve düzenli geliri olan çocuklar ( üç adet çocuk ) için zmm sigortasına başvuruda bulunsak sonuç alabilirmiyiz? şimdiden teşekkürler.
Old 13-01-2011, 20:55   #14
Malik Eskişehirli

 
Varsayılan

Bu durumda çocuklar açısından Destek Tazminatı söz konusu değil. Diğer taraftan, ibranameye şerh koyup aldığınız tazminatı donanımlı BK'lere de hesaplattınız mı?
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
ölümlü trafik kazası sonucu belirlenen tazminat miktarlarının düşüklüğü!? av.heimatlos Meslektaşların Soruları 8 13-01-2010 23:55
Ölümlü Trafik Kazası,8/8 KUsur,Tazminat İstemi Veli KARATAŞ Meslektaşların Soruları 2 17-08-2009 16:34
Ölümlü trafik kazası ve tazminat -betül- Meslektaşların Soruları 4 31-12-2008 14:03
trafik kazası sonucu tazminat davası caty Meslektaşların Soruları 2 02-05-2008 21:48
ara sokakta bulunan çukur sonucu tek taraflı ölümlü trafik kazası av.doanjan Meslektaşların Soruları 1 06-07-2007 18:32


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04192805 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.