Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

memurun devlete karşı tazminat sorumluluğunda zamanaşımı

Yanıt
Old 02-03-2010, 12:58   #1
Avukat Neslihan

 
Varsayılan memurun devlete karşı tazminat sorumluluğunda zamanaşımı

Memurların görevleri ile ilgili olarak yaptıkları hata ve ihmallerden dolayı devletin uğradığı zarar yönünden sorumlulukları hakkında bir soru sormak istiyorum. Müvekkil memurluk döneminde kontrolünü yaptığı bir binada ortaya çıkan hasar sebebi ile devletin tazminat talebi ile karşı karşıya . Araştırdığım kadarı ile sorumluluğunu haksız fiil esaslarına göre değerlendirmek gerekiyor ve haksız fiil zamanaşımı uygulanıyor. Ancak bu hususta kanuni bir düzenleme olduğunu söyledi bir meslektaşım. Devlet ihale Kanunu , Kamu ihale kanunu , 6183 sayılı kanun gibi kanunlara baktım ancak ben zamanaşımını düzenleyen bir kanun maddesi bulamadım. Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Old 02-03-2010, 15:46   #2
akrd61

 
Varsayılan

Değeli meslaktaşım bende sizin gibi memurun devlete karşı verdiği zararlardan sorumluluğuna ilişkin tazminat davasında haksız fiillere lişkin Bk 60 meddesinde yer alan 1 ve 10 yıllık zaman aşımı sürelerinin uygulanacağını bliyorum....
Old 02-03-2010, 21:52   #3
Av.H.Sancar KARACA

 
Varsayılan

Sayın Avukat Neslihan,

5018 Sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nun 74. maddesine göre
" Kamu zararının meydana geldiği ve bu Kanunda belirtilen para cezalarının verilmesini gerektiren fiilin işlendiği yılı izleyen malî yılın başından başlamak üzere zamanaşımını kesen ve durduran genel hükümler saklı kalmak kaydıyla onuncu yılın sonuna kadar tespit ve tahsil edilemeyen kamu zararları ile para cezaları zamanaşımına uğrar."

Kolay gelsin.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
devlete iş zamanaşımı süresi başlangıcı ve kesilmesi omarsa Meslektaşların Soruları 1 14-03-2009 18:13
memurun devlete karşı sorumluluğu-müteselsil sorumluluk Avukat Neslihan Meslektaşların Soruları 0 21-01-2009 13:43
AraÇ Malİkİnİn SorumluluĞunda ZamanaŞimi Av.Cevdet Bekler Meslektaşların Soruları 1 18-07-2008 13:24
Memurun evlilik nedeniyle istifası,tazminat? Av.mdogan Meslektaşların Soruları 2 28-11-2006 12:13


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02954292 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.