Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

aldatıldım boşanırsam mal paylaşımı nasıl olur.özürlü bir çocuğum var

Konuyu Kilitleyin
Old 26-02-2010, 02:39   #1
Konuk

 
Varsayılan aldatıldım boşanırsam mal paylaşımı nasıl olur.özürlü bir çocuğum var

iyi günler.36 yıllık evliyim.eşim beni aldatıyor.bankadaki birikimimizi yedi bitirdi.özürlü bir çocuğum var.boşanırsam mallar nasıl paylaşılır.çocuklarımın üzerinde 1 ev,eşimin üzerinde 2 ev bir dükkan var.eşim birde borç yapmış evlerden birini satmak istiyor.eşimin üzerindeki mallarda(ki bütün mallarını yedi bitirdi bir bunlar kaldı)özürlü çocuğum için hak talep edebilirmiyim.çocuğumun geleceğini hiç düşünmüyor çünki..beni aydınlatırsanız teşekkür ederim....
Old 26-02-2010, 11:08   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

Sayın Katılımcı,

Halen oturulmakta olan konut üzerine "aile konutu" şerhini tapudan aldırabilirsiniz. Bu masrafsızdır. Aşağıya gerekli belgeleri ekliyorum. Bu şerh taşınmazın sizin izniniz olmadan satışını engeller.
Alıntı:
Aile konutu, ailenin devamlı olarak ikametine ayrılan konuttur. Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin verilmesini isteyebilir.
İstenen Belgeler
1- Aile konutunun bulunduğu yerden alınmış ailenin yerleşim yeri (ikametgah) belgesi,
2- Gerektiğinde taşınmaz malın şerhi talep edilen taşınmaz mal ile aynı olduğunun kadastro müdürlüğünce tespit edilmesi,
3- İstemde bulunan eşin, tapudaki malikin eşi olduğuna dair nüfus kayıt örneği,
4- İstemde bulunanın nüfus cüzdanı veya pasaportu, varsa bir adet vesikalık fotoğrafı.
İstem Belgesinin Yazımı
Yukarıda nitelikleri yazılı taşınmaz malın maliki/hissedarı bulunan ..... ......' ekte sunduğum Nüfus Kayıt Örneğinden de anlaşılacağı üzere eşimdir. Yine ekte sunduğum .....ilçesi, .....Mahallesi Muhtarlığından aldığım ../../2008 tarihli Yerleşim Yeri (İkametgah) Belgesinden de anlaşılacağı üzere bu taşınmaz malı aile konutu olarak kullanmaktayız. Bu itibarla, Medeni Kanunun 194. Maddesi uyarınca tapu kütüğüne aile konutu şerhi verilmesini arz ve talep ederim.

İşlemin Mali Yönü
Aile konutu şerhinin tapu kütüğüne yazımı ve şerhin terkini için her hangi bir harç veya vergi alınamaz. Çünkü Harçlar Kanununa ekli (4) sayılı Tarifede böyle bir harç alınacağı öngörülmemiştir.

Ayrıca eşinizin ailenin mal varlığı yokk etmesini önelme amacıyla, aile mahkemesinde "tasarruf yetkisinin sınırlandırılmasına" yönelik bir dava açılabilir. Türk medeni kanun maddesi aşağıdaki gibidir.
Alıntı:
V. Tasarruf yetkisinin sınırlanması

Madde 199 - Ailenin ekonomik varlığının korunması veya evlilik birliğinden doğan mali bir yükümlülüğün yerine getirilmesi gerektirdiği ölçüde, eşlerden birinin istemi üzerine hakim, belirleyeceği malvarlığı değerleriyle ilgili tasarrufların ancak onun rızasıyla yapılabileceğine karar verebilir.

Hakim bu durumda gerekli önlemleri alır.

Hakim, eşlerden birinin taşınmaz üzerinde tasarruf yetkisini kaldırırsa, resen durumun tapu kütüğüne şerhedilmesine karar verir.

Maddesinden yararlanarak eşinizin kötüniyetli tasarrularını önlenmesini talep edebilirsiniz.

Boşanma davası açmanız halinde ise, kendiniz ve çocuğunuz için önce tedbir sonrasında iştirak nafakası olarak devamını talep edebilirsiniz.

Boşanma ile mevcut ve beklenen menfaatlerinizin zarar gördüğü için maddi, kişilik haklarınızın zarara uğraması halinde de manevi tazminat isteme hakkınız vardır.

Ayrıca 2002 sonrasında karşılığı ödenerek edinilen mal veya birikim var ise bunun üzerinde de "tasfiye payı alacağınız" bulunmaktadır. Bu alacağa yönelik dava açmanız gerekir. Boşanma kararı verilir ise dava görülür.

Sayın Katılımcı,

Haklarınız oldukça çeşitlidir. Hak kaybına uğramamak için mutlaka bir avukat ile görüşünüz.

Yoksulluğunuzu kanıtlamanız halinde ise, bulunduğunuz yer il barosu davalarınız için ücretsiz avukat atayabilecektir.

Saygılarımla,
Old 27-02-2010, 01:24   #3
Konuk

 
Varsayılan

beni aydınlattığınız için çok teşekkür ediyorum.size kısaca şunuda sormak isterim eğer otuduğum evi bankaya borcuna karşılık ipotek ettiyse,oturduğum eve aile konutu şerhi koydura bilirmiyim?bu durumda evin satışını önleyebilimiyim?
Old 27-02-2010, 15:04   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

Sayın Katılımcı,

Aile Konutu şerhini ev ipotekli olsa da koydurabilirsiniz.

Evin satışının önlenebilmesi için lehine ipotek yapılanın iyiniyetli olmadığının, evin aile konutu olarak kullanıldığını bildiği veya bilebilecek durumda olduğunun ispatı gerekecektir.

Uygulamada ise bankalar, ileride olası negatif bir durumla karşılaşmamak için, eşin de rızasını ipotek kurulmazdan önce aramaya başlamışlardır.

Sıkıntılı bir durumla karşılaşır iseniz, doğrudan tanıdığınız bir avukattan fiili yardım alınız.

Saygılarımızla,
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
site yönetimine nasıl vekil olur, işlemleri nasıl yürütürüm av.nesrinzeyneb Meslektaşların Soruları 6 21-01-2010 13:24
Almanyada sigortalı çalıştığım dönemde 4 çocuğum oldu.65 yaşını dolduran emekli olur Konuk- Perihan Atael Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 15-11-2009 02:33
Boşanırken Reşit Çocuklarda Velayet Olur mu,Mal Paylaşımı? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 10-08-2009 22:18
Aldatıldım, Evden Kovuldum, Hakkımı nasıl ararım? Aldatılan,terkedilen eş Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 28-12-2008 17:11
Evlilikte Kadının Kazancı Erkekten Fazla İse Mal Paylaşımı Nasıl Olur? Konukyyyyyy Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 3 11-03-2008 19:32


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02985501 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.