Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Mahkemesi Kararı - Onama - Karar Düzeltme

Yanıt
Old 21-02-2010, 08:49   #1
Emin Cihan UYSAL

 
Varsayılan İcra Mahkemesi Kararı - Onama - Karar Düzeltme

Merhaba Sayın Meslektaşlarım;

İcra mahkemesi'nin imza itirazı davasını, adli tıp kurumundan gelen rapor doğrultusunda kabul etmesi ile, karar temyiz edilerek dosya yüksek mahkeme Yargıtay tarafından incelenmiş ve onanarak gelmesi halinde, davalı alacaklının karar düzeltme hakkı mevcut mudur?

Parantez açmak gerekirse;

İİK m.366, 2005 yılında değişikliğe uğramıştır ve bölge adliye mahkemelerinin kurulmasına ilişkin düzenlemeler getirilerek, karar düzeltme kurumu haliyle kaldırılmıştır. Söz konusu madde, değişikliğe gidilmezden evvel şöyle idi:


Alıntı:
YARGITAY KARARLARI
MADDE 366 - (Değişik: 538 - 18.2.1965 / m.142) Tetkikat,temyiz edilen karara hasredilir ve onbeş gün içinde karara bağlanır.
İlgililerden biri ister ve ücretini verir veya gönderirse kararın özeti telgrafla mahalline bildirilir.
Yargıtay İcra ve İflas Dairesinin hukuk ve ceza kararlarına karşı genel hükümlere göre ısrar olunabilir.
Bu dairenin hukuka müteallik kararları aleyhine on gün içinde karar tashihi yoluna gidilebilir. Cezaya ait kararlar hakkında Ceza Muhakemeleri Usulü Kanununun 322 inci maddesi uygulanır.
Israr kararları hukuk ve ceza genel kurullarında acele işlerden sayılır. Bu halde Ceza Genel Kuruluna İcra ve İflas Daireside katılır.
Yargıtay İcra ve İflas Dairesinin ceza hükümlerine mütaallik kararları aleyhine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca itiraz olunabilir.
Bu itiraz, Ceza Genel Kurulunda İcra ve İflas Dairesinin de iştiraki ile tetkik olunur.
Bozma kararı üzerine icra ve iflas işlerinde 40 ıncı madde hükmü kıyasen uygulanır.


2005 yılında yapılan deişiklik ile söz konusu madde şu şekli almıştır.

Alıntı:
BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ VE YARGITAY KARARLARI
MADDE 366 - (Değişik madde ve başlığı: 5311 - 2.3.2005 / m.27 - Yürürlük m.30) İstinaf ve temyiz incelemeleri, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununa göre yapılır ve onbeş gün içinde karara bağlanır.
İlgili ister ve ücretini verir veya gönderirse karar özeti en seri vasıtalarla mahalline bildirilir.
Yargıtayın icra ve iflas işlerine bakan hukuk dairesinin kararlarına karşı genel hükümlere göre direnme kararı verilebilir. Direnme kararları, Hukuk Genel Kurulunda acele işlerden sayılır.
Yargıtayın bozma kararı veya bölge adliye mahkemesinin kaldırma, düzelterek veya yeniden esas hakkında vereceği kararları üzerine icra ve iflas işlerinde 40 ıncı madde hükmü kıyas yoluyla uygulanır.
Alıntı:


Ayrıca, söz konusu değişikliği yapan kanun, bu konu ile ilgili bir geçici madde de eklemiştir.

Alıntı:
Geçici Madde 7 - (Ek madde: 02/03/2005-5311 S.K./29.mad)

Bölge adliye mahkemelerinin, 26.9.2004 tarihli ve 5235 sayılı Adlî Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkında Kanunun geçici 2 nci maddesi uyarınca göreve başlama tarihinden önce verilen kararlar hakkında, kesinleşinceye kadar İcra ve İflâs Kanununun bu Kanunla yapılan değişiklikten önceki temyiz ve karar düzeltmeye ilişkin hükümleri uygulanır.Şahsi kanaatim; bölge adliye mahkemeleri henüz göreve başlamadığından, icra mahkemelerinin hukuka ilişkin kararlarına karşı, karar düzeltme yoluna gidilebilecektir.

Yanlış mı yorumluyorum?

Katkılarınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılar..
Old 21-02-2010, 22:46   #2
Av.M_K

 
Varsayılan

Sayın E.Cihan UYSAL,
Evet kesinlikle doğru düşünüyorsunuz, zira kambiyo senedine ilişkin icra mahkemesinin kararını temyiz ettik ama bozulmadı ve yargıtay ilamında 10 gün içinde karardüzeltme yolu açık olmak kaydı ile yazıyordu ordanda onandı geldi.Bu böyle devam edecek gözüküyor,zaten hala hakim açığı ve yeterli ödenek ve istinaf mahkemeleri için yeterli organizasyon yok.

Saygılarımla
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
duruşmalı temyiz incelemesinde verilen karar karşı karar düzeltme isteminin süresi avsebnemturan Meslektaşların Soruları 1 07-08-2009 22:03
İcra Mahkemesi Kararı Kesin Hüküm Teşkil Eder mi? sendurhukuk Meslektaşların Soruları 5 14-07-2009 15:11
İcra Mahkemesinde Karar Düzeltme İstenir mi? köktaş Meslektaşların Soruları 2 09-05-2009 02:08
İdari Dava - Müdahil Davalıya Tebliğ Edilmeyen Karar - Temyizde Onama Av.MB Meslektaşların Soruları 0 16-03-2008 01:20
danıştaydan çıkan onama kararına karşı karar düzeltme istenebilir mi ismail kaynar Meslektaşların Soruları 1 14-01-2008 14:05


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03083110 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.