Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ihtiyati haciz aşamasındaki ödemelerde vekalet ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-03-2006, 12:18   #1
Engin TELLİ

Önemli ihtiyati haciz aşamasındaki ödemelerde vekalet ücreti

Öncelikle herkese merhaba...
İhtiyati haciz sırasında ve esas takibe geçilmeden borcun ödenmesi halinde faiz ve vekalet ücreti alınabilirmi? Faizin alınabileceğini biliyorum ancak vekalet ücreti konusunda hiçbir bilgiye ulaşamadım. Acaba sadece ihtiyati hacizde mahkemenin belirlediği maktu vekalet ücreti mi alınabilir....
Old 23-03-2006, 01:11   #2
Emin GÜNEŞ

Vekalet ücreti Asgari ücret tarifesinin 11. maddesinin son bendine göre alinir. Yani 3/4'ü.
Old 23-03-2006, 01:15   #3
Emin GÜNEŞ

Tabi ki ihtiyati haciz takibe konulmuş ancak tebliğat borçluya ulaşmadan ya da itiraz süresi geçmeden ödeme olursa. Ancak İhtiyati haciz kararı İcra dairesine de götürülmemiş ise herhangi bir takip olmayacağı için takip hukukundan doğan vekalet ücreti de talep edilemeyecektir.
Old 24-03-2006, 15:16   #4
Gamze Dülger

İhtiyati haciz kararı,İcra Müdürlüğü'ne ibraz edilip,kesin takibe geçilmeksizin sadece karar infaz edilir ve o anda ödeme yapılırsa vekil İhtiyati haciz kararında belirtilen ücretten başkaca bir ücret talep edemez.
Ancak,ihtiyati hacizle birlikte kesin takip için '1 örnek ve dayanak icra örnekleri) İcraya sunulmuş ve harç da ödenmişse ancak bu takdirde yasal vekalet ücretinin 3/4 ü ödenir.
İhtiyati haciz aşamasında olsun olmasın tüm icra takipleri takip talebi ile başladığından diğer arkadaşımın beyanlarına bu sebeble katılmıyorum.Çünkü takip hukukunu sadece mahkeme kararıyla harekete geçiriyorsanız ve fakat talep ile sadece ihtiyati haciz uygulanmışsa yasal vekalet ücretiniz sadece kararda belirtilen ücrettir.Saygılar
Old 25-03-2006, 02:27   #5
JUDAS

Sayın Dülger'in yanıtına aynen iştirak ediyorum...
Ancak bir ekleme yapayım..İhtiyati hacizden sonra takip kesinleştirmesi işlemi yapılmış ise, itiraz süresi geçmeden borç ödenirse ihtiyati haciz kararında belirlenen vekalet ücreti + icra takibi vekalet ücretinin 3/4'ü vekalet ücreti olarak avukata ödenir. Ancak itiraz süresi geçtikten sonra ihtiyati haciz kararında belirlenen avukatlık ücreti ile icra takibinden kaynaklanan vekalet ücretinin tamamı avukata ödenecektir.
Old 05-07-2013, 12:45   #6
hakacoo

Peki ihtiyati haciz Asliye Hukuk Mah. talep edildikten sonra ve henüz icra dairesinden takibe geçilmeden borç ödenirse, ihtiyati haciz kararını veren makamın ilamında yazan yargılama gideri ve avukatlık ücreti istenemez mi?
Bunun haricinde borç henüz takip konusu yapılmadan ödendiği için ayrıca alacağın 3/4 vekalet ücretine avukat hak kazanır mı?
Old 06-07-2013, 09:07   #7
Av.Fatih Davran

ihtiyati haciz için mahkeme karar vermeden ödenmişse; borçlu davanın açılmasına sebep olduğu net olarak belliyse ihtiyati haciz vekalet ücretine hükmedebilir mahkeme. ancak ihtiyati haciz taleplerindeki mal kaçırma hazırlıkları, vs. gerekçeler genelde soyut olarak ortaya konduğu ve bu yönde net bir ispat yoluna gidilmediği için, sizin sorduğunuz durum için borçluyu vekalet ücretiyle sorumlu tutmak ne derece doğru olur bilmiyorum.
ikinci sorunuz ise; ortada icra takibi yoktur ki icra avukatlık ücreti doğmuş olsun.
Old 16-07-2015, 11:17   #8
Rbal

Merhaba. Alacaklı çekten doğan 100.0000 TL alacağı için ihtiyati haciz kararı almış ve karar ile fiilen haciz yapmış. Ancak tarafımızca borcun 70.000 likk bölümü ödenmesine rağmen yinede 100.000 TL üzerinden esas takibe geçilmiş. Geri kalan bedeli de ödeyeceğiz ancak kafama takılan vekalet ücreti. 30.000 üzerindenmi ödeyeceğiz yoksa 100.000 TL üzerindenmi? Mantıken 30.000 TL üzerinden olması lazım geliyor ancak bu konuda herhangi bir içtihat bulamadım bana yardımcı olacak meslektaşlarıma teşekkürlerimi sunarım
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi