Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anayasa Mahkemesi kararı/vergi nasıl geri alınacak?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-02-2010, 17:37   #1
hukukav

Önemli Anayasa Mahkemesi kararı/vergi nasıl geri alınacak?

Sayın Meslektaşlarım,
Bilindiği üzere çalışanların yüzde 15’ten başlayıp yüzde 35’e kadar varan oranlarda vergi ödemesini sağlayan ve 2006’da çıkarılan yasanın “40 bin TL’nin üstü için yüzde 35” olan düzenlemesini Anayasa’ya aykırı bularak iptal etti.

Peki ödenen bu fazla vergi nasıl geri alınacaktır? Davanın vergi mahmelerinde açılması gerektiğini düşünüyorum. Ancak, pek çok konuda ihtilaf mevcut. Örneğin geriye dönük olarak ancak 15 Ekim 2009 tarihinden bugüne 5 aylık bir dönem için mi geri alınabilir? Süre bakımından son maaş bordrosu üzerinden 30 gün içerisinde mi açılmalıdır? Dava duruşmalı mı görülür, yoksa dosya üzerinden mi? Bordroya ihtirazi kayıt koyulmalı mıydı?
Şirket çalışanları tarafından gelen taleplere binaen dava açmalıyım. Bu sebeple değerli görüşlerinizi rica etmekteyiz.
Old 10-02-2010, 08:25   #2
eersoz

Sayın meslekdaşım, Anayasanın 153/V maddesine göre Anayasa Mahkemesinin iptal kararları geriye yürümez. Ancak aksi yönde Danıştay kararları da bulunmakta. Davanın vergi mahkemelerinde açılması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca ihtirazi kayda bence gerek yok. Hiç kimse vergisini ileride bu verginin dayanağı yasal düzenleme iptal edilirse vergimi geri alırım diye ihtirazi kayıt koymaz. Hayatın olağan akışına, eşyanın doğasına aykırı.
Old 10-02-2010, 11:48   #3
Av.Derya Ateş

sayın meslektaşım,
bu konuda kanaatimce iki dava açılmalı.
1- kasım 2009 süresi geçti, aralık 2009 ücreti ocakta alınıyor ve vergi ödemeside şubatta yapıldığı için bir an önce vergi mahkemesinde dava açılması gerekir.
2- önceki dönemler için Anaya mahkemesi kararlarının geriye yürümezliği ilkesi ile karşılaşma ihtimali muhtemel, ayrıca vergi ödemesi olduğu için daha önce çok nadir olarak lehe verilen kararlar olsa da bu konuda biraz duraksama yaratıyor. sonucu tahmin etmek zor.
Old 10-02-2010, 14:12   #4
hukukav

Alıntı:
Yazan Av.Derya Ateş
sayın meslektaşım,
bu konuda kanaatimce iki dava açılmalı.
1- kasım 2009 süresi geçti, aralık 2009 ücreti ocakta alınıyor ve vergi ödemeside şubatta yapıldığı için bir an önce vergi mahkemesinde dava açılması gerekir.
2- önceki dönemler için Anaya mahkemesi kararlarının geriye yürümezliği ilkesi ile karşılaşma ihtimali muhtemel, ayrıca vergi ödemesi olduğu için daha önce çok nadir olarak lehe verilen kararlar olsa da bu konuda biraz duraksama yaratıyor. sonucu tahmin etmek zor.
Sayın Meslektaşım,
İki ayrı davadan mı söz ediyordunuz, tam anlayamadım?
Old 12-02-2010, 02:34   #5
volkanix

ben de bu konuyu araştırmaya çalışıyorum
özellikle geriye yürümezliği konusunda
Ali Tezel'in yorumu alabileceği yönündeydi
bu konuda daha açıklayıcı bilgiler yazılabilir mi?
tecrübeli meslektaşlardan yorumlarını bekliyorum
saygılar
Old 13-02-2010, 11:40   #6
hukukav

Alıntı:
Yazan volkanix
ben de bu konuyu araştırmaya çalışıyorum
özellikle geriye yürümezliği konusunda
Ali Tezel'in yorumu alabileceği yönündeydi
bu konuda daha açıklayıcı bilgiler yazılabilir mi?
tecrübeli meslektaşlardan yorumlarını bekliyorum
saygılar

Konu tam olarak açıklığa kavuşmadığından ve dava açma süresi kısıtlı olduğundan, fazlaya ilişkin haklar saklı tutulmak kaydı ile şimdilik Ekim ayı itibariyle talep etme yoluna gidilebilir mi?
Old 16-02-2010, 17:19   #7
hukukav

Bir meslektaşım, her ay için ayrı dava açılması gerektiğini söyledi. Ekim ayı itibariyle talep olunacak alacak için Ekim-Kasım-Aralık-Ocak aylarına ilişkin farklı davalar mı ikame edilmelidir?
Old 18-04-2010, 17:09   #8
üye14072

vergi dairezine bir dilekçe verin
vergide hata etmişim, geri ver ey devletim diyin

vergide hata (kavram bu)

vergi dairesi reddeder,

(onlar herşeyi reddeder)

vergi usul yasası uyarınca şikayet kurumunu işletin
bakanlığa şikayet edin

şikayet(kavram)

o da reddeder,

vergi mah dava açın,

böyle yapmıştım bir süre önce (15 yıl kadar önce )

saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi