Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

işçi alacakları-ibraname

Yanıt
Old 06-02-2010, 14:35   #1
tijen

 
Varsayılan işçi alacakları-ibraname

İşçi hiçbir bildirimde bulunmadan işten çıkarılıyor.Noterden ihtarname çerek tüm haklarını kalem kalem sayarak talepte bulunuyor.İşveren işçi ile görüşerek kendisini tekrar işe alacağı yönünde kandırarak ve alacaklarının bir kısmını vererek işçiden noter yoluyla ibraname alıyor.İbranamede işçi çalışmış olduğu tüm serelere ait tüm hak ve alacaklarını aldığını, her ne ad altında olursa olsun işyerinden bir alacağı kalmadığını ve iş yerini gayri kabili rücu olarak ibra ettiğini belirtiyor.İşveren kendisini tekrar işe almıyor.Bu durumda işçinin kalan alacaklarını alması mümkünmüdür?
Old 06-02-2010, 15:08   #2
ekinheval

 
Varsayılan

YARGITAY 9. HUKUK DAİRESİ E. 2001/6498T.C.

YARGITAY

9. HUKUK DAİRESİ

E. 2001/6498

K. 2001/9027

T. 29.5.2001

• İBRANAME ( İşçinin İhbar ve Kıdem Tazminatı İçin Dava Açmasından ve Fesihten Sonra Noter Tarafından Düzenlenmesi )

• NOTER MARİFETİYLE DÜZENLENEN İBRANAME ( İşçinin İhbar ve Kıdem Tazminatı İçin Dava Açmasından ve Fesihten Sonra Düzenlenmesi )

• İHBAR TAZMİNATI ( İşçinin İhbar ve Kıdem Tazminatı İçin Dava Açmasından ve Fesihten Sonra Düzenlenen İbraname İle İşçinin İsteğiyle İşyerinden Ayrıldığının Anlaşılması )

• HAKLI NEDENLE AKDİN FESHİ ( Haklı Nedenle de Olsa Sözleşmeyi Bozan Tarafın İhbar Tazminatı İsteyememesi )

1475/m.13

ÖZET :İbraname, fesihten ve davanın açılmasından sonra noterde düzenlenmiştir. Miktarın gösterilmemiş olması onun geçersiz olduğu sonucunu doğurmaz. Miktar olsaydı makbuz niteliğinde olması gerekirdi. Ayrıca ibranamede açıkça işyerinden kendisinin ayrıldığını belirtmiştir. Haklı nedenle de olsa sözleşmeyi bozan taraf ihbar tazminatı isteyemez. Bu yüzden tazminat ve diğer alacakların kabulü hatalıdır.
DAVA : Davacı, ihbar ve kıdem tazminatı, fazla çalışma ve izin ücreti, hafta ve genel tatil gündeliklerinin ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.
Yerel mahkeme, isteği kısmen hüküm altına almıştır.
Hüküm süresi içinde, davalılar avukatınca temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi gereği konuşulup düşünüldü.
KARAR : Davacı işçi sözleşmesinin davalı işveren tarafından haksız feshedildiğini ileri sürerek ihbar ve kıdem tazminatları ile birlikte bir kısım işçilik alacakları isteğinde bulunmuştur. Ancak bu davanın açılmasından bir süre sonra da noterlik marifetiyle bir ibraname düzenlettirerek bazı anlaşmazlıklardan dolayı iş ilişkisini kendisinin bozduğunu ve dava konusu olan işçilik haklarını da aldığıNI kendisine kıdem tazminatının da ödenmediğini belirtmiştir. Mahkemece dava konusu tazminat ve haklar hüküm altına alınırken,ibraname de değerlendirmeye tabi tutulmuş, miktarlar gösterilmediği için böyle bir belgeye dayanılamayacağı görüşü benimsenmiştir.
Öncelikle belirtmek gerekir ki, anılan belge fesihten ve davanın açılmasından sonra ve noterde düzenlenmiştir. Bu dikkat çekicidir. Öte yandan ibranamede miktarların gösterilmemiş olması onun geçersiz olduğu sonucunu doğurmaz. Dairemizin kararlılık kazanmış uygulaması bu doğrultudadır. Şayet miktar gösterilmiş olsa idi ibranamenin içerdiği miktarla geçerli olması yani makbuz niteliğinde sayılması gerekirdi.
Öte yandan ibranamede açıkça işyerinden kendisinin ayrıldığı sözcüklerine yer verilmiştir. Haklı nedenle de olsa sözleşmeyi bozan taraf ihbar tazminatı isteyemez. Haklı neden konusuna gelince, bu şekilde ilişkiyi bozan tarafın haklı nedeni ispat etmesi gerekir. Bir başka anlatımla bu durumda ispat külfeti yer değiştirir. Davacı tanıkları haklı nedenle fesih konusunda açık ve somut bir anlatımda bulunmuş değildir. Buna mukabil davalı tanıkları savunması doğrular şekilde açıklamada bulunmuşlardır.
Bu yazılı ve sözlü deliller karşısında tazminat ve değer alacakların reddine karar verilmelidir.
SONUÇ : Temyiz olunan kararın yukarıda gösterilen sebepten BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 29.5.2001 gününde oybirliği ile karar verildi.
yarx
Old 06-02-2010, 22:27   #3
ali ekmekçi

 
Varsayılan

işçinin alacağı kalmamış görünüyor.Yalnız ibranamenin geçerli olabilmesi için işçinin işçilik haklarını zikrederek ibraname vermiş olması gerekir.Aksi takdirde yani herhangi bir alacağım yoktur şeklindeki ibraname geçersizdir.
Old 07-02-2010, 12:51   #4
Av. Eyüp KATI

 
Varsayılan

işten ayrıldıktan sonra düzenlendiği anlaşılan miktar içermeyen ibranameler geçersizdir ve malesef bence geri dönüşü yoktur.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
işçi alacakları Av.Selim Balku Meslektaşların Soruları 11 23-01-2013 08:57
işçi alacakları gunay30 Meslektaşların Soruları 1 08-01-2010 00:31
işçi alacakları Av.Nilay TOPRAK Meslektaşların Soruları 10 17-04-2008 22:26
işçi alacakları hakkında ilamlı takip me_as Meslektaşların Soruları 2 11-04-2007 14:51
işçi alacakları Av.Ebru Caner İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Çalışma Grubu 3 15-11-2006 15:47


THS Sunucusu bu sayfayı 0,09295797 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.