Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kaza tespit tutanağı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-01-2010, 16:52   #1
KOÇ

Varsayılan kaza tespit tutanağı

müvekkile ait araç bir maddi hasarlı trafik kazasına karışmıştır.M üvekkilin kazada bir kusuru olamamasına karşılık kaza tespit tutanağında %100 kusurlu olarak gösterilmiştir.Karşı aracın kaskosu müvekkilin aracının ise mms vardır.Karşı taraf müvekkilin zararını bu yüzden ödememektedir.Kaza tespit tutanakalrına itiraz mümkün değil sanırım.Bu durum karşısında müvekkilin zararının karşılanması için ne yapmam gerekir.Tespit davası mı acmalıyım şimdiden teşekkürler.
Old 27-01-2010, 22:08   #2
miss_lawyer

Sn meslektaşım, bence hemen kusur ve hasar durmunun tespitini istemelisiniz. başka da yapılabilecek birşey yok sanırım.kolay gelsin
Old 27-01-2010, 22:13   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan miss_lawyer
Sn meslektaşım, bence hemen kusur ve hasar durmunun tespitini istemelisiniz. başka da yapılabilecek birşey yok sanırım.kolay gelsin

Kusur durumunun tespiti nasıl yapılacak?
Old 27-01-2010, 22:14   #4
KOÇ

teşekkür ederim cevabınız için.Tramer kayıtlarında kusur raporlarını ve kaza tespit tutanağı görünüyor.Aynı sitede öncelikle karşı sigorta şirketine bir ihtar çekilerek zararın istenmesi tavsiye edilmiştir.Bunu yapmakta bir yarar varmıdır.
Old 27-01-2010, 22:17   #5
miss_lawyer

Sn Av.Suat ERGİN, kusur ve hasar miktarının tespitini daha önce talep ettim. kusur durumu için olay yerinde trafik polisi bilirkişisi inceleme yapıp, rapor düzenliyor raporuna göre kusur durumu değişebiliyor.
Old 27-01-2010, 22:30   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan miss_lawyer
Sn Av.Suat ERGİN, kusur ve hasar miktarının tespitini daha önce talep ettim. kusur durumu için olay yerinde trafik polisi bilirkişisi inceleme yapıp, rapor düzenliyor raporuna göre kusur durumu değişebiliyor.

Ortada kaza olayını aynen yansıtan bir durum yokken(En azından araçlar yerinde değil) böyle bir rapor alınması ilginç. Ama, hukuki anlamda ilk rapor ile aldığınız raporun arasında ne fark var?
Old 27-01-2010, 22:34   #7
miss_lawyer

şöyle örnekleyebilirim: bir trafik kazasında trafik kazası tespit tutanağında asli kusur A araç sürücüsüne verilmiş, B kusursuz olarak yazılmış. Gerekçe olarak da A nın tali yoldan çıkması, B nin anayoldan geliyor olması gösterilmiş. Kusur durumunun tespitinde, tam tersine B nin gelmekte olduğu yolun tali yol olduğu anlaşıldı ve asli kusur B ye verildi. Tespit raporu doğrultusunda karşı tarafın sigortası ödemeyi yaptı.
Old 27-01-2010, 22:56   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Kusurun, trafik tespit tutanağındaki verilere aykırı biçimde yazılması normal bir durum olmasa da istisnaen gerçekleşebilir. Yani kazaya ilişkin tutanakta araçların konumu, yol durumu ve çarpılan kısım net şekilde görüldüğü halde, ve yine araçların kaza anı fotoğraflanmış ise, bu verilerin tam aksi yönde kusur tayin edilmesi halinde değerlendirmede hata yapılmış kabul edilebilir. (Diye düşünüyorum)
Old 28-01-2010, 00:34   #9
Ayşe KARHAN AKÇADAĞ

Benzer bir olay anlatacak olursak,

TIR çekicisi ile binek otomobil arasında meydana gelen trafik kazasında binek otoda bulunan 1 kişi ölür, 1 kişi de yaralanır.

Trafik polisince kaza sonrası (kazaya konu araçlar olay mahallindeyken) tutulan raporda otomobil sürücüsünün asli kusurlu olduğu TIR şoförünün yaşanan kazada kusursuz olduğu belirtilmiştir.

Olay sonrası Ağır Ceza'da açılan dava esnasında keşfe gidilmiş ve bilirkişi incelemesi yapılmıştır. (olaydan 3 ay sonra)

Bilirkişi incelemesinde olayın meydana gelişinde otomobil sürücüsünün kusurunun olmadığı, TIR Şoförünün asli kusurlu olduğu yönünde yani ilk raporun tam aksi yönde rapor düzenlemiştir.

Dosya bu haliyle Adli Tıp kurumuna gönderilmiş ve kusur oranlarının belirtilmesi istenmiştir. Adli TIP'ta son alınan rapor doğrultusunda karar vermiş sonuç itibariyle TIR şoförü ceza almıştır.

Sözün özü, ilk raporun olayın hemen sonrasında tutulmuş olmasına rağmen değişme durumu mümkündür. Bu durumda bende miss lawyer'in beyanlarında ki hukuki yolun doğru olacağını düşünüyorum.
Old 28-01-2010, 01:09   #10
avukat.derviş.yıldızoğlu

Sayın Koç; bu tür durumlarda delil tespiti niteliğinde olmak üzere, araçtaki zarar miktarının tespitini isteyebilirsiniz. Ancak tespiti sadece zarar yönünden isteyin, kusur yönünden değil. Sonra bu bilirkişi raporunu muhataplara tebliğ ettirin.Karşı taraf hakkında trafik kazası sonucu oluşan zararın tazmini istemli olarak maddi tazminat davası açın ve yaptırdığınız tespiti de delil olarak sunun.
Mahkeme kusur incelemesi yönünden dosyayı kül halinde Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Daire Başkanlığı'na göndermektedir. Mahkemeler buradan gelen raporlara oldukça itibar etmektedirler. Buradan gelecek kusur oranına göre dava sonuçlanacaktır.
Old 28-01-2010, 20:22   #11
Malik Eskişehirli

Sn. KOÇ
Karşı tarafın Kaskosu, müvekkilinizin de tam kusurlu olduğunu belirtmişsiniz. Neden olayın peşinden koşturuyorsunuz anlayamadım. Çünkü, bırakın kendi talebinizi kısa süre içinfe size Rücu gelecek hem onu düşünün hem de bu arada yargılama sırasında kusur açıklığa kavuşacağına göre fazladan zaman ve para harcamayın....
İyi Çalışmalar
Old 28-01-2010, 22:18   #12
KOÇ

Sn.Malik Eskişehirli
Karşı tarafın kaskosu olduğu ve kaza tespit tutanağına göre de kusurluyuz ama müvekkil kusurlu olmadığını söylüyor ve kaza tespt tutanağındaki çizime göre de müvekkilim kusursuz görünüyor yoksa amacım müvekkili zman ve para kaybına ugratmak değil
Old 28-01-2010, 22:31   #13
Malik Eskişehirli

Sn. KOÇ
Önce bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek isterim. Ben sizin kayba ilşkin anlam çıkartmanızı gerektiren bir ifade kullanmadım ve takdir edersiniz ki yanıt amacımda bu olamaz. Karşılaşacağınız durumu belirtmek istedim ve müvekkilinizin kusurlu olmadığı beyanı yine Rücu sonucunu dolayısı ile sizin muhtemel davalı olma konumunuzu ve doayanın Bilirkişi ( makina-ulaştırma-sigorta ) Heyetine tevdii sonucunu değiştirmiyor.Sonuçta, yorulmayın olaylar önünüze gelecek demek istedim ve yanıtımdan nasıl olumsuz kanaate ulaştığınızı anlayamadım.
İyi Çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi