Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Cmk 94. Madde Yol Tutuklamasi Ve MÜdafİİ

Yanıt
Old 20-01-2010, 17:15   #1
adalet43

 
Neşeli Cmk 94. Madde Yol Tutuklamasi Ve MÜdafİİ

TUTUKLAMA KARARI
Madde 101 - (1) Soruşturma evresinde şüphelinin tutuklanmasına Cumhuriyet savcısının istemi üzerine sulh ceza hâkimi tarafından, kovuşturma evresinde sanığın tutuklanmasına Cumhuriyet savcısının istemi üzerine veya re'sen mahkemece karar verilir. Bu istemlerde mutlaka gerekçe gösterilir ve adlî kontrol uygulamasının yetersiz kalacağını belirten hukukî ve fiilî nedenlere yer verilir.

(2) Tutuklamaya, tutuklamanın devamına veya bu husustaki bir tahliye isteminin reddine ilişkin kararlarda hukukî ve fiilî nedenler ile gerekçeleri gösterilir. Kararın içeriği şüpheli veya sanığa sözlü olarak bildirilir, ayrıca bir örneği yazılmak suretiyle kendilerine verilir ve bu husus kararda belirtilir.

(3) Tutuklama istenildiğinde, şüpheli veya sanık, kendisinin seçeceği veya baro tarafından görevlendirilecek bir müdafiin yardımından yararlanır.

YAKALANAN KİŞİNİN MAHKEMEYE GÖTÜRÜLMESİ
Madde 94 -(Değişik madde: 25/05/2005-5353 S.K./9.mad)

(1) Hâkim veya mahkeme tarafından verilen yakalama emri üzerine soruşturma veya kovuşturma evresinde yakalanan kişi, en geç yirmidört saat içinde yetkili hâkim veya mahkeme önüne çıkarılamıyorsa, aynı süre içinde en yakın sulh ceza hâkimi önüne çıkarılır; serbest bırakılmadığı takdirde, yetkili hâkim veya mahkemeye en kısa zamanda gönderilmek üzere tutuklanır.

SANIĞIN YETKİLİ MAHKEMECE CMK94. MADDEYE GÖRE YAKALANMASI DURUMUNDA KENDİ MAHKEMELERİNE SEVKİNİ İSTEDİĞİ DURUMLARDA SANIĞA MÜDAFİSİ YOKSA MÜDAFİ ATANMASI ZORUNLU MUDUR? YOKSA SANIĞIN SEVK TUTUKLAMASINDA SORGUSU YAPILMADIĞI İÇİN MÜDAFİİ OLMADAN SEVK TUTUKLAMASI YAPILABİLİR Mİ?
SAYGILAR.....

Old 21-01-2010, 00:55   #2
avukat.derviş.yıldızoğlu

 
Varsayılan

CMK m 150/3'e göre; Alt sınırı beş yıldan fazla hapis cezasını gerektiren suçlardan dolayı yapılan soruşturma ve kovuşturmada zorunlu müdafilik söz konusudur.
Bu sebeple atılı suçun niteliği de, verilecek cevapta etkili olmaktadır.
Ayrıca; tutuklama istemi hürriyetin kısıtlanması sonucunu doğuran bir tedbir olduğundan burada her halükarda zorunlu müdafilik söz konusudur.
Old 09-07-2012, 18:00   #3
Av.Birsel

 
Varsayılan

arkadaşlar yol tutuklama kararına itiraz edilmeli midir??
Old 10-07-2012, 12:48   #4
Av.Kanbalı

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Birsel
arkadaşlar yol tutuklama kararına itiraz edilmeli midir??
Uygulamada sonuç vermesede , yasal düzenleme ışığında itiraz hakkı var.İtiraz edilmelimi dir sorusuna gelince,Bura da zorunlu müdafiilik durumu sözkonusu olduğundan itiraz etmemeniz ve fakat şikayet edilmeniz durumunda sorumluluğunuz yoluna gidilebilecektir.Her ne kadar dosyaya,isnad edilen suça,delillere dair bir vukufiyetiniz olmasa da,sanık hakkında sistemden kaldırılmamış bir yakalama olabilir, sanık kimlik bilgileri karıştırılmış bir kişi olabilir,sanık hakkında yakalamaya konu iddia suç olmaktan çıkarılmış olabilir , bu olasılıkları çoğaltmak mümkün olduğundan ve ayrıca şikayet durumunda soruşturmaya maruz kalmaktansa yasal olarak mümkün bir yolu ıskalamamanızı tavsiye ederim. İyi çalışmalar
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İİK 100 madde ve 106 madde,araç haczinin düşmesi av.aybeg Meslektaşların Soruları 1 30-12-2009 23:16
Yol Tutuklamasi Ve Bİr TÜrlÜ Asil Mahkemesİne GÖnderİlemeyen Tutuklu Av. Mehmet PARLAK Meslektaşların Soruları 7 13-09-2009 13:21
köy kanunu madde 13 ve köy yerleşme alanı uygulama yönetmeliği madde 15 lawyer beyaz Meslektaşların Soruları 0 22-10-2008 14:42
İİK. madde 28 avukatsamsun Meslektaşların Soruları 2 15-11-2007 21:15
Tüketicinin Korunmasi Hakkinda Kanun 4. Madde Ve 10. Madde Kadir COŞKUN Tüketicinin Korunması Hukuku Çalışma Grubu 3 01-05-2007 09:30


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03515100 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.