Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

bir medeni pratik sorusu

Yanıt
Old 05-01-2010, 18:10   #1
peren_ogut

 
Varsayılan bir medeni pratik sorusu

herkese iyi akşamlar... ben medeni hukuk pratiğimizle ilgili bir soru sormak istiyorum. pratik şöyle başlıyor:'Semra , halen oturduğu evini eşinin karşı çıkmasına rağmen 1 haziran 2005 tarihinde kardeşi Ünal'a satmış ve tapuda tescil ettirmiştir. Aynı gün Semra, Tapu Dairesinde Ünal'dan satış bedeli karşılığı 50.000 YTL para ile 25.000 YTL hamiline yazılı çeklerin bulunduğu bir çanta almıştır.' şimdi pratik devam ediyor ama benim sorunum sadece burda. Pratiğin bu konuyla ilgili sorularına geçecek olursam 1) Semra ile Ünal arasında yapılan hukuki işlemleri nitelendiriniz. Bu hukuki işlemlerin geçerli olup olmadığını geçersiz ise nedenini ve geçersizlik türünü belirleyiniz. 2) Ünal bu daireyi 1 yıl sonra Özkan'a satıp tescil ettirdiğinde Özkan dairenin mülkiyetini kazanmış mıdır? Bu arada Kerem , eşinin kendi rızası olmadan devrettiği bu evin satışının geçersiz olduğuna ilişkin mahkemede bir tapu iptali davası açmış ve bu davaya ilişkin tapuda tedbir koydurmuş olsaydı Özkan dairenin mülkiyetini kazanmış sayılır mıydı? Benim burda kafamı karıştıran şeyler:1) Semra ile Ünal'ın arasındaki hukuki işlemin geçersizliğinde. Şöyle ki aile konutunun devredilmesi konusunda Semra'nın tasarruf yetkisi kanun gereği kısıtlanmıştır. Bu işlemin yapılması halinde işlem kesin hükümsüz müdür yoksa Kerem'in sonradan izin vermesi halinde işlem yapıldığı andan beri geçerli sayılır mı? 2) Bu yolsuz tescilin yapılması halinde Ünal Özkan'a daireyi satarsa ve Özkan iyiniyetliyse dairenin mülkiyetini hemen kazanır mı yoksa kazandırıcı zamanaşımı süresini mi bekleyecek? yanlız bu soruyu sorarken tapuda şerh olmadığını varsayarak soruyorum. Şimdiden teşekkürler
Old 05-01-2010, 21:26   #2
holiganist

 
Varsayılan

1) Semra ile Ünal arasında yapılan taşınmaz satım sözleşmesi borçlandırıcı işlemdir.Somut olayda taşınmaz satış vaadi olarak değil de, tescil işlemiyle beraber ayni sözleşme olarak yapılmıştır.Taşınmazın mülkiyetinin devri sonucunu doğuran tescil işlemi tasarruf muamelesidir.Semra ile Ünal arasında yapılan tasarruf muamelesinin akıbeti askıda hükümsüzlüktür.Semra'nın eşi bu işleme icazet verene kadar noksan işlem niteliğindedir. TMK 194'e göre :
''Eşlerden biri, diğer eşin açık rızası bulunmadıkça, aile konutu ile ilgili kira sözleşmesini feshedemez, aile konutunu devredemez veya aile konutu üzerindeki hakları sınırlayamaz.''
Bu hükmün 3.kişilere karşı ileri sürülebilmesi için tapuda şerh verilmesi gerekir.Ancak somut olayda Semra bu konutu kardeşine devretmektedir ve kardeşinin devraldığı evin aile konutu olduğunu bildiği ya da bilmesi gerektiği kabul edilerek kötü niyetli olduğu kabul edilir.Bu nedenle tasarruf muamelesi noksanlığını korur.Semra'nın eşinin icazeti halinde ise tasarruf işlemi yapıldığı andan itibaren geçerlidir.

2)TMK md. 1023'e göre:
''Tapu kütüğündeki tescile iyiniyetle dayanarak mülkiyet veya bir başka aynî hak kazanan üçüncü kişinin bu kazanımı korunur.''
Somut olayda taşınmaza ait tapu sicilinde şerh olmadığından Özkan'ın bu kazanımı korunur.Ancak Kerem'in bu durumda dahi Özkan'ın kötüniyetli olduğunu ispat etmesi halinde açmış olduğu davadan olumlu sonuç alabilir.Olayda sorulan diğer ihtimale gelince: Eğer Kerem'in açmış olduğu davadan kasıt Özkan'a yapılan devir işleminden önceyse(olaydan öyle anlaşılıyor) bu uyuşmazlığa ilişkin verilen tedbir kararı tapuya şerh edileceğinden Özkan bu taşınmazı yüklü olarak kazanacaktı.Yani artık iyiniyet iddiasında bulunamayacaktı.Dolayısıyla kendisine karşı açılacak yolsuz tescilin düzeltilmesi davasıyla mülkiyet hakkı elinden alınacaktır.

Naçizane fikirlerim bunlar..
Saygılar.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
MK 449 ile ilgili ilginç bir kur pratik sorusu alper olgun Hukuk Soruları 5 04-11-2009 14:31
Medeni Hukuk Pratik Çalışma Sorusu-Acil!!! hukuk20 Hukuk Soruları Arşivi 2 23-02-2007 13:55
Bir Ceza Hukuku Pratik Çalışma Sorusu Av.Oğuzhan Dayar Hukuk Soruları Arşivi 3 05-01-2007 00:53


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02635098 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.