Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Aynı anda iki suç ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması

Yanıt
Old 31-12-2009, 14:40   #1
HakiMavi

 
Varsayılan Aynı anda iki suç ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması

Değerli meslektaşlarım,
Katılan vekiliyiz ve bir davada aynı anda iki suç birden bakılıyor. Evrakta sahtecilik ve emniyeti suistimal. Önce mahkeme ikisinden de toplamda iki seneden fazla ceza veriyor. sonra Yargıtay cezalardan birisini onayıp diğerinde hükmün açıklanmasının geri bırakılması değerlendirilmediğinden bozuyor. Mahkemede bozma kararına uyup sanık hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı veriyor.
Bu noktada iki cezadan toplam iki yıldan fazla ceza olduğundan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılması şartları oluşmuş mudur? Aynı zamanda emniyeti suistimal suçu nedeniyle onanmış ceza olduğundan yine hüküm açıklanmasının geri bırakılmasına karar şartları ihlal edilmemiş midir?
Teşekkürler.
Old 31-12-2009, 15:15   #2
8xy

 
Varsayılan

h.a.g.b. kararı işlenen ve hakkında karar verilen her bir suç için ayrı ayrı değerlendirilir. yani toplam cezanın iki seneyi geçmesi önemli değildir.

mahkemeler genelde adli sicil kaydına bakarak sanığın sabıkasının olup olmadığını değerlendirdiklerinden ve sizin olayınızda da muhtemelen emniyeti suiistimal suçundan onanmış ceza sanığın sabıkasına karar anında işlenmemiş bulunduğundan h.a.g.b. kararı verilmiştir.
Old 01-01-2010, 00:38   #3
Av.Erkan Şenses

 
Varsayılan

Ceza yargılaması sisteminde her suç birbirinden bağımsız olup ayrı ayrı değerlendirmeye alınır. Mahkeme iki suçtan da aynı anda HAGB kararı verebilirdi. Bu konuda yasal bir engel yok.
Old 04-01-2010, 09:03   #4
didem kunal

 
Varsayılan

Peki bir ceza davasında iki şikayetçi var bir snaık var. Mağdurların şikayeti ayrı ayrı ancak tek davada toplanmış. Örnek vererek yazayım. Mesela fikri sınai haklar ceza mahkemesinde sanığın işyerinde iki farklı markadan yargılama başlatılmış tek bir davada. Burda sanık iki marka için ayrı cezalar alacak. Peki snaığın sabıkası yoksa burada alacağı iki cezanın h.a.g.b na karar verilebilecekmidir? bu mahkemelerden çıkan ceza 10 ay hapis olup bu da para cezasına çevrilmektedir.
Old 04-01-2010, 10:00   #5
Av.Erkan Şenses

 
Varsayılan

Eğer FSEK bu kanun kapsamındaki suçlarda HAGB verilemez demiyorsa-örneğin terörle mücadele kanununda böyle bir hüküm var- verilebilir, bana göre yasal bir engel yok,iki yıl önce bir ceza konferansında CGK Tetkik hakimine sormuştum o da olabilir demişti.
Old 04-01-2010, 14:35   #6
8xy

 
Varsayılan

mahkeme hüküm verirken sanığın sabıkasına bakar, daha önce kasıtlı bir suçtan mahkum olmamışsa hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verebilir. isterse sanık 25 ayrı suçtan aynı anda ceza alsın isterse 35 suçtan hakkında mahkumiyet kararı verilmekle birlikte kararlar kesinleşmemiş olsun.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
hükmün açıklanmasının geri bırakılması Av.TOLGAA Meslektaşların Soruları 11 09-12-2011 13:05
Hükmün açıklanmasının geri bırakılması eliferdogan Meslektaşların Soruları 36 12-10-2010 20:25
CMK 231. md.(Hükmün açıklanmasının geri bırakılması) av.mustafa.ozdemir Meslektaşların Soruları 8 12-12-2009 00:54
hükmün açıklanmasının geri bırakılması olcsvl Meslektaşların Soruları 1 28-04-2009 23:26
hükmün açıklanmasının geri bırakılması abdullahekinci Meslektaşların Soruları 4 27-08-2008 17:51


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03738809 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.