Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Veraset İntikal İşlemleri

 
Old 13-02-2006, 07:56   #1
Nur

 
Varsayılan Veraset İntikal İşlemleri

Konu : Veraset İntikal işlemleri

Sayın Hukukçular; Hukukseverler;

Bayan (A)'nın nüfus kaydı ve ikametgahı ve taşınmaz mallarının çoğunluğu (B) ilinde (C) şehrindedir.

Bayan (A), sağlık ve tedavi nedenleriyle hayatının son üç yılını (D) ilinin (E) şehrinde yaşayan en büyük çocuğunun evinde geçirmiş ve 15 Aralık 2005 tarihinde bu şehirde çocuğunun evinde vefat etmiştir. Ölüm belgesi bu şehirdeki İlçe Nüfus Müdürlüğü tarafından verilmiştir.

Dul olan merhumenin varisleri olarak 6 (altı) çocuğu vardır. Bayan (A) miras olarak (B) ili (C) şehrinde 1 apartman dairesi ve 3 dükkan ve bu ilin muhtelif köylerinde 10 parça tarla ve bunlara ilaveten (E) ilinin (F) şehrinde de bir apartman dairesi bırakmıştır.

Altı kardeş ilk aşamada sözkonusu 15 parça taşınmaz malın mülkiyetini "iştirak halinde mülkiyet" şeklinde üzerlerine intikalini gerçekleştirmek istemektedirler.Altı kardeş (E) ili (F) şehrindeki apartman dairesini en kısa zamanda satarak satış bedelini aralarında eşit şekilde paylaşmak, geriye kalan 14 parça taşınmaz malı aralarında nasıl paylaştıracakları husususunda ise bir süre sonra karar vermek niyetindedirler.

Altı kardeş, yukarıdaki veraset işlemlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla, müştereken, (C) şehrinde yaşayan bir avukat ve bir serbest muhasebeci-mali müşavir ile temas kurmuşlardır.

Avukatın yardımıyla (C) şehri Sulh Hukuk Mahkemesinden " Veraset İlamı " alınmıştır.

Ayrıca 15 parça taşınmaz malın tapuları elde mevcuttur.

Öğrenildiğine göre, bundan sonra yapılacak işlem, vefat tarihinden itibaren en geç üç (3 ) ay içinde , merhume (A)'nın taşınmaz malları ile ilgili "Veraset ve İntikal Vergisi" nin ödenmesine esas olmak üzere "Veraset ve İntikal Vergisi Beyannamesi " düzenlenerek, beyannamenin müteveffanın son ikamet yerindeki vergi dairesine verilmesi imiş. Bu " Veraset ve İntikal Vergisi Beyannamesi " hazırlanıp veraset ve intikal vergisi ödenmeden herhangi bir taşımaz malın satışı mümkün olamayacakmış .Ve yine öğrenildiğine göre, " Veraset ve İntikal Vergisi Beyannamesi"nin düzenlenebilmesi için 15 parça taşınmaz malın 2005 yılı " vergi değerleri"nin tespiti gerekmekteymiş.

Şimdi bu konu ile ilgili olarak şu suruları sormak istiyorum :

1) Köylerdeki taşınmaz malların vergi değerleri, köy muhtarlıklarından alınacak belgelerle ispat edilir deniliyor. Bu nasıl oluyor ? Merhume Bayan (A)'nın mirası içinde yer alan bazı tarlalar insan ayağının nadiren değdiği dağların tepelerinde, ormanların içinde bulunuyor. Bu tarlaların vergi değerlerini tespit etmek için muhtarla veya görevlendireceği biriyle birlikte keşif mi yapmak gerekiyor ? Bu keşfe muhtardan başka kimler katılıyor ? Vergi değeri raporunu Muhtar mı yazıyor ? Bu iş için muhtara belirli bir hizmet ücreti ödeniyor mu ?

2) Taşınmaz malların vergi değerlerinin tespitinden sonra " Veraset ve İntikal Vergisi Beyanmanesi" ni düzenledik diyelim... Bu beyannameyi 6 kardeşin hepsi mi imzalayacak, yoksa içlerinden bir kişinin imzalayıp ilgili vergi dairesine vermesi yeterli olur mu ?

3) " Veraset ve İntikal Vergisi Beyannamesi " düzenlendi ve imzalandı diyelim. Bu beyanname merhume (A)'nın sağlık nedenleriyle son üç yılını yaşadığı ve vefat ettiği (D) ili (E) şehrindeki vergi dairesine mi verilmeli, yoksa nüfus kaydının ve esas ikametgahının ve taşınmaz mallarının çoğunluğunun bulunduğu (B) ili (C) şehri vergi dairesine mi verilmelidir ?

4) " Veraset ve İntikal Vergisi Beyannamesi " düzenlendi, imzalandı ve merhumenin nüfus kaydının bulunduğu (C) şehri vergi dairesine teslim edildi diyelim. Bundan sonra bu altı kardeşin yapmaları gereken hukuki işlemler neler olmalıdır ? Yani Tapu Dairesine müştereken gidip taşınmaz malların iştirak halinde mülkiyetini kendi adlarına kayıt mı ettirmelidirler ? Yoksa içlerinden birisi tek başına gidip kendisi ve kardeşleri namına bu intikal işini tapu dairesinde yaptırabilir mi ?

5) Yukarıdaki işlemler sırasında merhumenin nüfus kaydının bulunduğu (B) ili (C) şehrindeki " Tereke Mahkemesi " nin herhangi bir yetkisi/görevi var mı dır ?
Tereke mahkemeleri ne işe yararlar ve miras paylaşımında hangi hallerde ve ne zaman devreye girerler ? " Terekenin açılması " ne demektir ? Tereke hangi hallerde ve ne zaman açılır ? Ne zaman kapanırlar ? Taşınmaz malların vergi değerlerinin tespitinde Tereke Mahkemelerin herhangi bir görevi var mıdır ?

Değerli Hukukçular, Hukukla İlgilenenler:

Yukarıdaki sorularıma da yanıt teşkil edecek şekilde görüş ve değerlendirmelerinizi mümkünse kısa zamanda bu sitede açıklayabilirseniz teşekkürle karşılanacaktır.

Selam ve saygılarımla,

Nur
.
Old 13-02-2006, 15:42   #2
Burhan Sezer

 
Varsayılan

Sayın Nur.
Mirasçılar önce Sulh Hukuk mahkemesine müracaat ederek, mirasçıları ve hangi oranda mirasçı olduklarını gösteren Veraset İlamı’nı almaları gerekir. Mahkemelerin bulunduğu her yere mirasçılardan birinin müracaatı ile çıkarılır. Başvuracağınız her işlemde bu Veraset İlamı sizden istenecektir. Mahkeme dilekçesine nüfus kayıt örneği eklemek gerekir. Veraset İlamı çıkarmak için bir süre yoktur.
Veraset İntikal Vergisi Beyanname verme süresi, ölüm Türkiye sınırları içinde vukuu bulduğu taktirde 3 ay değil 4 aydır.
Veraset İntikal Vergisinde, 01.01.2006 tarihinden geçerli olan, her bir çocuk için 83.139.-YTL. istisna vardır.
Şayet istisnadan sonra ödenecek vergi çıkar ise, bu vergi 3 yılda ve her yıl 2 taksitte(Mayıs ve Kasım aylarında) ödenir.
Vergi borcu ödenmeden satış ve devir yapılamaz. Ancak yasalarda belirtilen şartlarla teminat gösterilir ise satış mümkün. Fakat zor, bürokratik işlemleri fazla ve masraflı bir işlemdir.
Veraset İntikal Vergisinde vergi değeri, Emlak vergisi değeridir. Bu nedenle beyannameye ilgili belediyelerden alınacak ölüm senesi tarihli Emlak Vergisi Beyanname sureti eklenmelidir. Araziler için de Emlak Beyannamesi verilmiş olabilir. Bu araştırılmalı. İl Ziraat Müdürlüğü ve muhtarlıkla temas kurulmalıdır. Vergi değerleri için keşfe gerek yok.
Veraset ve İntikal Beyannamesini bütün mirasçılar (Aralarında sorun yoksa) bir beyannameyi imzalayarak vermeleri gerekir. Sorun var ise ayrı ayrı da verebilirler ancak işlemler uzayabilir.
Veraset İntikal Vergisi Beyannamesi ölenin son ikametinin bulunduğu yer Vergi Dairesine verilir.
Gayrimenkulun, İŞTİRAK HALİNDE mirasçılara intikalinde, tüm mirasçıların istemine gerek yoktur. Bir tek mirasçı da, iştirak halinde intikal işlemini yaptırabilir.
Gayrimenkulun MÜŞTEREK MÜLKİYET olarak intikalinde bütün mirasçıların bazı belgelerle Tapu Müdürlüğüne müracaat etmesi gerekir.
Her iki işlem için de Veraset ve İntikal Vergisinin ödenmesine ve Emlak Vergi değerinin istenmesine gerek yoktur. Veraset İlamı alındıktan sonra bu işlemlere hemen başlanabilir.
Saygılarımla.
 


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
2005 Yılı İçin Veraset Ve İntikal Vergisi Rakamları Genel Tebliğ : 36 Av.Armağan Konyalı Hukuk Haberleri 0 19-12-2004 11:00
Evlilik İşlemleri aysegul Hukuk Soruları Arşivi 1 21-03-2002 00:44
Kooperatif Tapu İşlemleri sevgi karaca Hukuk Soruları Arşivi 1 27-02-2002 14:50
Veraset İşlemleri Güner Kılıç Hukuk Soruları Arşivi 1 21-02-2002 20:56


THS Sunucusu bu sayfayı 0,08486295 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.