Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Sekretersiz Çalışan Avukatların Çalışma düzenine ilişkin

Yanıt
Old 28-12-2009, 12:12   #1
hakkaniyet_

Varsayılan Sekretersiz Çalışan Avukatların Çalışma düzenine ilişkin

İçimizde mutlaka sekreter çalıştırmadan işlerini idare eden meslektaşlarımızın var olduğunu da düşünerek,sekretersiz çalışırken nelere dikkat etmek gerekir çalışma düzenimiz içinde ?
Mesela duruşmaya ya da bir yere gittiğinizde gelip de sizi bulamayanlar için ?
Saygılarımla

Old 28-12-2009, 20:22   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan hakkaniyet_
İçimizde mutlaka sekreter çalıştırmadan işlerini idare eden meslektaşlarımızın var olduğunu da düşünerek,sekretersiz çalışırken nelere dikkat etmek gerekir çalışma düzenimiz içinde ?
Saygılarımla

Ben cep telefonunun bulunmadığı çağlarda, kapıya not yapıştırıyordum, "Yarım saat sonra geleceğim" şeklinde...
Old 28-12-2009, 20:44   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan hakkaniyet_
Saygılarımla

- Müvekkillerinizi gelmeden önce randevu almaya alıştırın.
- Posta dağıtıcınızla tanışın, ve telefonunu kaydedin, "tebligat geldiğinde çaldır, ben seni ararım" deyin.
- Çaycınız için de aynı şeyi yapın, arayanlardan, kargodan vb. haberiniz olur.
- Büro komşularınız için de aynı şeyi yapın, hatta onlarla samimi olun; para getiren biri komşuya bırakabilir.
- Cep telefonu numaranız büro kapınızda yazılı olsun.
Old 28-12-2009, 20:50   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sabah büronuzu mutlaka aynı saatte açıp, yine akşam mesaisini belli bir saatten önce bitirmemeye dikkat ediniz diyeyim naçizane

İstikrar da sekretersizlik sorununu aşmada etkili olabilir.
Old 28-12-2009, 20:51   #5
üye8180

Büroda olmadığımda arayanlar cep telefonundan ulaşabiliyorlar. Tabelamda cep numaram da var. Postacı tebligatları komşuma bırakıyor. Acil durumlarda, beni ödemeli arar, ben de ona dönerim.

Ancak benim büromun bulunduğu bölgede, yoldan geçen tanımadığım kişilerden vekaletname verenler oluyor. Büroda oturduğumda bu yolla dava almışlığım olmuştur. Bu sebeple, büroda olmadığım zamanlar, aklım yine de büroda kalıyor. Acaba iş kaçırdım mı diye.
Old 28-12-2009, 22:14   #6
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Asgari iki kişi oluncaya kadar, tek kişilik orduluğunuzu sezdirmemek adına, (Çalışmanızı yahut başarınızı büro çalışanlarının sayısıyla ölçme yanılgısına düşecek olanlardan korunmak için), sabit telefonunuzu gsm numaranıza yönlendirin, kapınıza not bırakmayı ihmal etmeyin, bırakacağınız not da:

"Şu anda ofis dışındayız. Lütfen 0.5xx.xxxxxxxx no.lu telefondan bize ulaşınız"

şeklinde olsun.

Saygılarımla...
Old 28-12-2009, 23:12   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan hakkaniyet_
Saygılarımla

Diğer meslektaşlarımın dediklerine katılıyorum.

İlave olarak;

Kapıya küçük bir not defteri de iliştirin. Gelen kişi, size not yazmak isterse yazabilsin!
Old 29-12-2009, 02:14   #8
Academic

Bir avukat değilim ancak danışmanlık yaptığım dönem dikkate alınırsa yukarıda sayılan önerilerin oldukça yararlı olduğu açıktır

Ek olarak büronuzda ikinci bir çaılşma düzeneği oluşturun. İkinci bir masa ve sandalyeden oluşan bu çalışma düzeneği orada sizden başkasının da sürekli çalıştığı izlenimi yaratır ki bu sadece imaj açısından değil güvenlik açısından da faydalıdır.Masa boş olmamalı ve telefonu kendinize yönlendirseniz de orada da bir telefon olmalı.

Randevu sistemi gerçekten de yararlıdır hem zamanınınızı etkin kullanmanızı sağlar hem de işin ciddiyetine yönelik karşıdakine mesaj verir.

İş ve özel görüşmeler için ayrı cep telefonu hatlarının kullanılması da yararlı olur. Özel görüşmelerin iş görüşmesi için aramalara engel oluşturmasını engellemiş olursunuz ayrıca özel numaranızın fazla dağılmamasını da sağlamış olursunuz.

Buna ek olarak kapıya konulacak not defteri yerine post-it de kullanılabilir. Ya da küçük bir posta sepeti görünümlü ileti sepeti iyi iş görür. İçine yazılmış bir kaç mesaj atın ki insanlar oraya not bırakabileceklerini bilsinler.

Sizin kapıya bıraktığınız mesajlarda çoğul bir dil kullanılmasını zaten sayın Demirel de belirtmiş.

Müvekkillerinizi takip için bir bilgisayar programından yararlanabilirsiniz. Her müvekkil için açacağınız bir dosya ya da hazır takip programlarıyla oluşturulacak bir dosyalama sistemi ile kolaylıkla geriye dönük bilgi almayı sağlayabilir ve aradığınızı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bu, sisteminizi yürütürken oluşabilecek karmaşadan da kurtarır. Aradığınızı kolaylıkla bulmanızı sağlayabileceği gibi müşteri bilgilerine daha kolay ulaşmanızı ve geçmişte aynı müşteri ile ne sıklıkta ve hangi konularda çalıştığınızı da kontrol etmenizi sağlar. Ayrıca insanlar hatırlanmaktan hoşlanırlar.
Old 29-12-2009, 07:41   #9
Av.Cengiz Aladağ

Sayın hakkaniyet_,
Bence müvekkilleriniz gerçeği (sekretersiz çalıştığınızı) bilsin, farklı bir izlenim yaratmaya çalışmayın. Çünkü gerçek er geç ortaya çıkar ve insanlar kendilerini kandırılmış hisseder, size güvenleri sarsılır. Oysa avukatlık, güvenin ön planda olduğu bir meslektir. Aksi davranış zaten Meslek Kurallarımızın 3 ve 4. maddelerine de aykırı olur.
Old 29-12-2009, 10:25   #10
Academic

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sayın hakkaniyet_,
Bence müvekkilleriniz gerçeği (sekretersiz çalıştığınızı) bilsin, farklı bir izlenim yaratmaya çalışmayın. Çünkü gerçek er geç ortaya çıkar ve insanlar kendilerini kandırılmış hisseder, size güvenleri sarsılır. Oysa avukatlık, güvenin ön planda olduğu bir meslektir. Aksi davranış zaten Meslek Kurallarımızın 3 ve 4. maddelerine de aykırı olur.

Bakın işte yeni bir tartışma konusu Bilmeli mi bilmemeli mi? Bilirse ne olur - bilmezse ne olur? Güven ilişkisi kurmak için müvekkile hakkınızdaki her şeyi anlatmak uygun tavır mıdır? Bürosunda cinsel saldırıya uğrayan avukat, doktor, diş hekimi, vs.. bayanlar bunu söylemişler miydi? Eğer bilmesi gerektiğini düşünüyorsak o zaman bu kadar önleme ne gerek var? "Şu şu saatlerde bürodayım, onun dışında beni bulamazsınız, zaten tek başına çalışıyorum ve bir sekreterim de yok, onun için siz beni bulamadığınızda kapıya not bırakın geldiğimde ilgilenirim" demeniz yeterli.
Old 29-12-2009, 10:34   #11
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Olduğumuzdan farklı göstermeye çalışmak da insanı bir noktadan sonra kısıtladığına inanıyorum.Sekreterin olması bizim ne kadar güvenliğimizi sağlar o da şüpheli tabii.

Bence biraz daha seçicilik,özellikle bayanların büro dışındaki görüşmelerde daha dikkatli olması -ki bence hiç yapılmaması daha uygun-biraz da olsa güvenliğimizi sağlamada yararlı olabilir diye düşünüyorum.
Old 29-12-2009, 11:24   #12
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Academic
Bakın işte yeni bir tartışma konusu Bilmeli mi bilmemeli mi? Bilirse ne olur - bilmezse ne olur? Güven ilişkisi kurmak için müvekkile hakkınızdaki her şeyi anlatmak uygun tavır mıdır? Bürosunda cinsel saldırıya uğrayan avukat, doktor, diş hekimi, vs.. bayanlar bunu söylemişler miydi? Eğer bilmesi gerektiğini düşünüyorsak o zaman bu kadar önleme ne gerek var? "Şu şu saatlerde bürodayım, onun dışında beni bulamazsınız, zaten tek başına çalışıyorum ve bir sekreterim de yok, onun için siz beni bulamadığınızda kapıya not bırakın geldiğimde ilgilenirim" demeniz yeterli.

Sayın Academic, yazdıklarınızı okuyunca yalnızca "ne alakası var?" diyebiliyorum.
Old 29-12-2009, 12:06   #13
Av.Barış

4 Yıllık meslek hayatımda öğrendiğim birşey varsa o da hukuki sorunları olan insanların gideceği Avukatı Eş,dost vs yerlerden öğrenip, tavsiye alıp onunla irtibata geçip bürosuna gittiğidir. Yani İnsanlar rastgele sizin büronuza gelmiyor, geliyorsa soru sorup gidiyorlar.

Dolayısı ile siz buroda yokken kapınızı çalan bir kişiden pek birşey beklememek gerekiyor.

Bunun için büroda sekreterin olup olmaması pek te önem arzetmiyor.

Size tavsiyem yukarıda Avukat arkadaşlarımızın yukarıda dediklerini yapmanızdır.Tabi buroda ikinci bir avukat arkadaşınız varsa birinizin buroda kalması önem arzetmektedir.
Old 29-12-2009, 20:17   #14
cesur_yürek

Yine de bir gerçek var ki : Sekretersiz çalışmak, avukatın iş kaybına neden olmaktadır.Benim tavsiyem, sekretersiz çalışıyorsanız,mümkün olduğunca büroda bulunmaya özen gösterin.
Old 30-12-2009, 12:51   #15
hakkaniyet_

Tüm meslektaşlarımın değerli tavsiye ve tecrübe paylaşımları hep göz önünde tutulması gereken hususlar.Herkesin bunlardan faydalanması gerekir.
Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi