Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Aldatma, mal paylaşımı, nafaka, velayet, çocukların okul masrafları

Konuyu Kilitleyin
Old 10-12-2009, 22:58   #1
Konuk 81

 
Varsayılan Aldatma, mal paylaşımı, nafaka, velayet, çocukların okul masrafları

28 yaşındayım ve bekarım, 26 yaşında evli bir kız kardeşim, 15 yaşında lise çağında da bir erkek kardeşim var annem ve babam 35 yıldır evliler. Babam annemi aldatıyor ve bunu bizzat kendisi itiraf etti.Annemin hiç bir maddi geliri yok. Babamda ise kendine ait bir aracı, 750 tl emekli maaşı, miras olarak 2 arazisi ve annemle evledikten sonra alınan diğer bir arazi ve ayrıca oturduğumuz evimiz var evimizin yeride babama miras kaldı. Annem babama boşanma davası açarsa ne gibi haklar elde edebilir.? Babamın annemi aldattığını kendim, kız kardeşim ve bir komuşumuz biliyor bizim tanıklığımızla kanıtlayabilirmiyiz ? Ve ayrıca boşanmadan sonra annem nafaka talep edebilir mi annemin aldatma karşılığında tazminat alma sansı, benim ve erkek kardeşimin tazminat alma şansı varmıdır ? Arazi paylaşımı nasıl gerçekleşir ? Bu konuda bana yardımcı olursanız çok teşekkür ederim. İyi günler
Old 11-12-2009, 09:45   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

Sayın Katılımcı,

Anneniz eşine karşı zina ve şiddetli geçimsizlik nedenine dayalı boşanhma davası açabilir.

Davanın içinde, aldatma olayını her tür delil ile kanıtlayabilir.Tanıkların bilgi ve görgüye dayalı ifade vermeleri önemlidir. Aldatma somut verilerle kanıtlanmalıdır. Otel kayıtları, uygunsuz saatlerde üçüncü kişinin evine girip çıkma, sürekli telefon araması, detaylı telefon kayıtları, mektup, resim vs..
Sizlerin tanıklığı mümkündür. En yakın akrabalar dahi tanık olabilirler.

Boşanma davası ile birlikte anneniz küçük oğlunun velayetini ve kendisi ve çocuğu için dava tarihinden itibaren TEDBİR nafakası, boşanmaya karar verilip kesinleşmesinden sonra devam etmek üzere de İŞTİRAK VE YOKSULLUK nafakaları olarak devamını talep etmelidir.

Lise öğrencisi kardeşiniz, 18 yaşını doldurup, öğrenimine devam etmesi durumunda ise, babasına "kendisi bizzat yardım nafakası davası açacaktır".

Alıntı:
annemin aldatma karşılığında tazminat alma sansı,
Maddi Tazminat ve manevi tazminat da telep edilmelidir.Aldatma kanıtlanır ise, manevi tazminata karar verilecektir.Yine kocanın dövmesi, hakareti var ise, bu tip olaylar da, kişilik haklarının zarar görmesi olarak değerlendirilip, boşanma davası içinde eğer manevi tazminat istenmiş ise karar verilebilmektedir.

**Halen oturulmakta olan ev veya arsa tapuda babanız adına kayıtlı ise, bu durumda tapu müdürlüğüne başvurularak Aile Konutu Şerhi aldırmakta yarar vardır.

Alıntı:
miras olarak 2 arazisi

Babanıza "miras" kalan arsalar babanızındır. Bunlardan kadının bir hak talep etmesi mümkün değildir.

Alıntı:
annemle evledikten sonra alınan diğer bir arazi

Bu arazi 2002 yılından sonra bedeli ödenerek alınmış ise, boşanma kararı verilmesinden ve kesinleşmesinden sonra "tasfiye payı" alacağı dava edilebilir.

Alıntı:
benim ve erkek kardeşimin tazminat alma şansı var mıdır

Tazminat alma şansınız yoktur.

Sayın Katılımcı,

Hak kaybına uğramamak için MUTLAKA bir avukat ile işlem yapınız.
Maddi durumunuz iyi olmasa dahi ücretsiz avukatlık hizmetinden yararlanabilirsiniz.Bulunduğunuz yer İl barosuna başvurabilirsiniz.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Boşanma davası çocukların velayeti ve nafaka Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 3 13-11-2009 16:50
Aldatma Durmunda Çocukların Hakları Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 3 10-11-2009 21:18
Üniversiteye Giden Çocukların Masrafı Ve Nafaka Av.Habibe YILMAZ KAYAR Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 11-09-2009 17:27
Aldatma Nedeniyle Boşanma Tazminat,Nafaka Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 28-06-2009 23:51
Güncel Haber / Okul Masrafları Av.Ceylan Pala Karadağ Tüketicinin Korunması Hukuku Çalışma Grubu 0 13-09-2006 11:16


THS Sunucusu bu sayfayı 0,06806588 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.