Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

aynı kişinin nüfusa iki kez kaydedilmiş olması

Yanıt
Old 08-12-2009, 20:06   #1
Av. Zeynep KILIÇ KAYA

 
Varsayılan aynı kişinin nüfusa iki kez kaydedilmiş olması

Merhabalar

Sn meslektaşlarım a şahsı hastanede doğmuş ancak hastane kayıtlarına göre değil evde doğmuş gibi, amcası kendi nüfusuna kaydettirmiştir. Amca öldükten sonra gerçek babası a şahsının nüfus kaydının düzeltmesi davası açmadan elindeki hastane kayıtları ile ilk kez nüfusa kaydediliyormuş gibi farklı bir isimle kendi çocuğu olarak nüfusa kayedettiriyor. Aynı kişi farklı isim, farklı anne ve baba ile nüfusa iki kez kaydedilmiştir. bu durumda;
1- ikinci kaydın iptali ve ilk kaydın düzeltilmesine yönelik dava açılması dışında başka bir çözüm yolu var mı?
2- ikinci kayıttan dolayı babanın cezai bir sorumluluğu var mı?

Yorum ve katkılarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 08-12-2009, 21:43   #2
Kemosabe

 
Varsayılan

Takdiri size ait olmak üzere;burada gerçek duruma uygun düşmeyen ilk kaydın mükerrer olması nedeni ile iptal edilmesi gerektiğini düşünüyorum.İlk kayıt iptal edildikten sonra doğru olan ikinci kaydın geçerli sayılmasına dair karar verilecektir.Davada nüfus müdürlüğü doğal hasımdır.Cumhuriyet savcısının huzuru ile görülmesi gerekir.İlk kayıtta baba olarak gözüken amcanın vefat etmesi nedeni ile amcanın mirasçılarının da davalı olarak gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum.Dava tanık dahil her türlü delille ispatlanabilir.Saygılarımla.
Old 09-12-2009, 11:33   #3
Av.Erkan Şenses

 
Varsayılan

Çocuğun Soybağını Değiştirme

5237 s.TCK MADDE 231. - (1) Bir çocuğun soybağını değiştiren veya gizleyen kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Şimdi gerçek babası olayı gizlediği için sanık olabilir, ancak tescil tarihi eskiyse şartları varsa zamanaşımından dosyası düşebilir. Zira suç seçimlik hareketli değiştiren amcası ölmüş ama babası bu durumu bilmesine rağmen ses çıkarmamış, dava görülürken C. Savcısı baba hakkında suç duyurusunda bulunabilir.

Kolay gelsin dostum

Old 09-12-2009, 15:51   #4
Mehtap TAŞDEMİR TUNÇEL

 
Varsayılan

Mükerrer nüfus kayıtlarının iptalinde genel teamül ikinci nüfus kaydının iptalidir.Ancak bir çok yargıtay karaında rastlandığı üzere eğer kişinin sosyal statüye ilişkin işlemleri ( askerlik, okul v.b.) ikinci kayıt üzerinden yapılmış bu durumda ilk kayıt iptal ediliyor. Kolay gelsin.
Old 10-12-2009, 20:16   #5
Av. Zeynep KILIÇ KAYA

 
Varsayılan

cevaplarınız için tşk ederim. Erkan cım ceza bilgine güveniyor ve soruyorum çocuk 7 yaşında tescil tarihi 7 yıl önce ama gizlemek devam eden bir durum olduğu için zamanaşımı süresi tescil tarihinden itibaren başlar mı yine? sn mehtaptt ben ikinci kaydın iptal edileceğini düşünmüştüm cevabınız için tşk ederim.
Old 10-12-2009, 21:52   #6
Av.Erkan Şenses

 
Varsayılan

Evet haklısın galiba, mütemadi gibi görünüyor. Ama yasakoyucu gizlemek fiilinin soybağı değiştirilirken gerçekleşmesi koşulunu da aramış olabilir. Zira onyıllarca önce olan bir gizleme fiiliyle ilgili şu an dava açmak ne kadar mantıksızsa şimdi bu davayı açmak da o kadar mantıksız. Bu tez kabul görürse 765 sayılı TCK'da bu suçun ceza üst sınırı 5 yıl ancak zamanaşımı da 5 yıl.Dolayısıyla dava zamanaşımına girer.Kanun gerekçesine ulaşamadım, o yüzden mütemadi değerlendirmesini sağlıklı yapamıyorum.
Old 11-12-2009, 12:26   #7
ali ekmekçi

 
Varsayılan

4721 sayılı yasanın 39.maddesi"Mahkeme kararı olmadıkça, kişisel durum sicilinin hiçbir kaydında düzeltme yapılamaz."şeklindedir.Buna göre kaydın düzeltilmesi ve iptali şeklinde dava açılmalıdır.Bu davada zamanaşımı olmaması da ayrı bir avantajdır.Kolay gelsin
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
aldatılanla acı çeken kişinin aynı olması CEZADA ŞAHSİLİK İLKESİ'NE aykırı değilmi? av.nazzehra Site Lokali 7 20-08-2011 15:32
iki ayrı tüzel kişiliği aynı kişinin temsili halinde bitter Meslektaşların Soruları 2 23-09-2008 07:38
aynı ssk sicil numarası ile 2 farklı kişinin yararlanması! av.egemen Meslektaşların Soruları 3 28-05-2008 12:46
Aynı işveren firmalarında çalışan kişinin tazminat hesabı Ece Su Meslektaşların Soruları 2 06-03-2008 19:52
tapu kaydındaki kişinin belirsiz olması tekinasl Meslektaşların Soruları 4 09-11-2007 08:39


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04163003 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.