Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

velayet hakkı hangi şartlarda geri alınır??

Konuyu Kilitleyin
Old 07-12-2009, 09:00   #1
endişeli

 
Varsayılan velayet hakkı hangi şartlarda geri alınır??

1 yıl önce eşimden ayrıldım, çocuğumuzun velayeti bende kaldı (3 yaşında). çalıştığım ordamda hakkımda bir takım dedikodular yapıldığı yönünde bir arkadaşım tarafından uyarıldım. amirimle aramızda birşeyler olduğu yönünde söylentiler dolaştığını dikkat etmemi söyledi. üstelik adam evli..herkese tek tek açıklama yapıp böyle bir şey olmadığı yönünde ikna edecek değilim ancak tek düşüncem bu durumu eski eşimin duyması. bu söylentilere dayanarak velayet davası açarsa sonuç ne olur? velayet hangi şartlarda ve ıspatlarla geri alınır? bana yardımcı olursanız minnettar olurum..
Old 07-12-2009, 14:31   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

Sayın Katılımcı,

Eşinizin velayetin sizden alınmasına yönelik dava açması her zaman mümkündür.

Ancak, bu tür davalarda önemli olan,çocuğunuzun sizin ihmaliniz, halen yaşamakta olduğunuz hayat veya çocuğun yaşadığı ortam şartları ile ilgili olarak zarar görüp görmediği veya zarar görme ihtimalinin olup olmayacağıdır.

Mahkemenin değerlendireceği husus, çocuğunuzun yüksek yararıdır. Çocuk; aklen, bedenen ve fikren sizinle yaşadığı ortamda korunuyor ve her türlü ihtiyacı görülüyor ve huzur içinde ise, velayetin sizden alınmasına da bir sebep yok demektir.

Özetle, yukarıdaki gibi bir söylenti, tek başına, çocuğunuzun velayetinin sizden alınmasına gerekçe olamaz. Yavrunuzun bakımı ve sorumluluğunda kusurunuz ve ihmaliniz olmamalı, çocuk zarar görme tehdidi altında bulunmamalıdır.Üç yaşındaki çocuk, halen anne ilgi ve şefkatine muhtaç yaştadır.

Sayın Katılımcı,

Her hangi bir dava ile karşı tarşıya kaldınığınızda MUTLAKA profesyonel hukuki destek alınız. Davalarınızı bir avukat ile yürütünüz.

Saygı ile,
Old 07-12-2009, 22:10   #3
üye16069

 
Varsayılan

Sayın Konuk;
Anne yanında kalmasının çocuğun bedeni, fikri, ahlaki gelişmesine engel olacağı yönünde ciddi ve inandırıcı deliller bulunmadığı ve hemen meydana gelecek tehlikelerin varlığı da ispat edilmediği halde velayetin sizden alınmasına karar verilemez.

Anne ve babanın, deneyimsizliği, hastalığı, başka bir yerde bulunması veya benzeri sebeplerle velayet görevini gereği gibi yerine getirememesi; ana ve babanın çocuğa yeterli ilgiyi göstermemesi veya ona karşı yükümlülüklerini ağır biçimde savsaklamaları halinde hakim velayet hakkını kaldırabilir.

Belirtmiş olduğunuz durumun velayetin kaldırılmasında tek başına etkili olmayacağını düşünüyorum.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İşlemden Kaldırılan Dava Yeniden Hangi Şartlarda Devam Eder? Konukx Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 28-02-2009 19:56
Velayet Problemı/velayet Hakkı Annnede Olan Çocuğun Baba Tarafından Kaçırılması Konuk(NURCAN) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 04-12-2007 16:57
bina yıkımı hangi şartlarda yapılabilir? akgnc Meslektaşların Soruları 3 19-04-2007 16:29
Kaybedilen Türk vatandaşlığı ve diğer haklar nasıl geri alınır? av.semire nergiz Meslektaşların Soruları 1 09-02-2007 20:37
Gemı Rehni Hangi Şartlarda Kurulabilir ve Hangi Usüllere tabidir Av.Demet Meslektaşların Soruları 1 07-12-2006 01:49


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02479696 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.